deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test, Author Charisma 66

Silniční topmodely série Charisma jsou v nabídce domácího Authoru již čtvrtou sezónu a během své kariéry již mnohokrát prokázaly kvality. Zdaleka nejde jen o líbivý vzhled či nezaměnitelné tvarování rámových partií, ale především o skvěle namíchaný mix nízké hmotnosti, solidní tuhosti a výrazně nadstandardního jízdního komfortu. Zkrátka vysoce pohodlný závoďák, přičemž tento „racingový“ dojem podtrhuje efektní červeno-bílá grafika námi testované verze s dodatkem 66. Se současnou akční cenou 63 990 korun se navíc jedná o vyloženě lákavou nabídku, kompletní sada Ultegra a zapletená kola Mavic Ksyrium Elite jsou totiž více než jen adekvátní oporou celokarbonového rámu s příkladně naladěnou geometrií.

Rámovou platformu řady Charisma jistě nebude třeba blíže představovat, snad jen dodáme, že v tomto konkrétním případě nese základ označení „Author B karbon monocoque“. Jinými slovy, oproti topmodelu se sadou Dura-Ace a bezmála stotřicetitisícovou cenovkou bude zde použitý rám sice o pár gramů těžší, ale z naší vlastní zkušenosti nabízí prakticky totožné jízdní parametry, tedy již výše zmíněnou tuhost a její kombinaci s vysokou dávkou jízdního pohodlí. Dokonce si troufneme napsat, že právě z hlediska zahlazování rázů od nekvalitního asfaltu se jedná o jeden z nejlepších strojů své třídy - Charisma 66 jezdce doslova rozmazluje. Na tom má z části podíl použití špičkové karbonové sedlovky Ritchey WCS průměru 27,2 milimetru, ale tu hlavní práci odvádí rám, konkrétně kombinace zploštělé horní trubky, útlé trubky sedlové a k tomu minimalistických sedlových vzpěr s efektním průhybem. Tato sestava dělá, co může, a to za přispění sníženého napojení sedlových vzpěr či luxusního sedla Prologo. Pryč ale od pohodlí, které je u sportovně závodního materiálu pro mnohé jezdce i nadále podružné, a podívejme se na ovladatelnost či chuť kola akcelerovat. O to zde jde především.

Na závodní trati

Hned první kilometry jízdy nadchnou závodníka či zkušeného hobby jezdce. Ovladatelnost působí zcela nekompromisně a skoro se zdá, že by začínající silničář mohl mít zprvu trochu problém, aby závodní geometrii zkrotil. Charisma 66 totiž reaguje naprosto bezprostředně, velmi sebevědomě a téměř s přesností vedení chirurgického skalpelu. Živé řízení, solidní torzní tuhost rámu i přední vidlice a v neposlední řadě čistě závodní pozice jezdce jsou jasnými znaky, s kým máme tu čest. Ona zmíněná nekompromisnost však může být lehce zavádějící, protože nekompromisní v tomto konkrétním případě určitě neznamená jednostranně zaměřený, pouze na výkon. A přestože se nejprve nemůžeme ubránit pocitu, že je řízení hodně živé, tak s každým dalším kilometrem zjišťujeme, že tato silnice dokáže rovněž příjemně držet přímý směr, třeba při jízdě ze sedla. Byť se zprvu může zdát, že k tomu budeme potřebovat o něco pevnější ruku, tak po vzájemném sžití jezdce se strojem působí Charisma vyloženě přátelsky.

Nemalý podíl na tom mají některé detaily, hlavně kontaktní body mezi jezdcem a kolem. Sedlo Scratch 2 je jedním slovem dokonalé, a to zdaleka nejen designově. Právě toto sedlo dokazuje, že skvělé renomé značky Prologo není pouhou náhodou. Dalším, minimálně stejně podstatným prvkem jsou řídítka Ritchey WCS Stream II. Nejde jen o „compact“ provedení spodního oblouku, ale hlavně o vytvarování horní úchopové části, tedy o její mírné prohnutí směrem k jezdci a kapkovitý průřez respektující anatomii našich rukou. Z hlediska ergonomie se jedná o jedna z nejlepších silničních řídítek na trhu, což bylo ještě podtrženo gelovou omotávkou.

Ještě chvilku zůstaňme u jízdního pohodlí. Prohlédneme-li si jednotlivé konstrukční prvky rámu, tak se u jeho sestavy se sedlovkou a sedlem celkem dá předpokládat, že bude k jezdci přátelská. Nás však kladně překvapila přední vidlice, jíž jsme zprvu výraznější schopnost zahlazovat rázy nepředpovídali. Realita však byla taková, že její celokarbonová konstrukce dokázala, i přes výrazně zploštělá ramena a mohutně působící korunku, citelnou část otřesů absorbovat. Na tomto pocitu měla nemalou zásluhu také již zmíněná omotávka řídítek a především kevlarové pláště Mavic Yksion Pro šířky pětadvacet milimetrů.

Akcelerace? Celková hmotnost 7,65 kilogramu nemusí být až tak vypovídající, protože kolo pocitově zrychluje, jako by mělo možná i o půl kila méně. Lví podíl na tom má poslední generace kol Ksyrium Elite, která jsou oproti předchozí verzi ještě o něco tužší a lehčí. A byť designově možná nepůsobí tak atraktivně, právě obvodová hmotnost a skvělý přenos síly jsou zde základními stavebními kameny zrychlení, jež je hodně sebevědomé a určitě snese srovnání s dražšími konkurenty. Lidé od Authoru zkrátka k sadě Ultegra zvolili kvalitativně naprosto adekvátní kola, za což zasluhují pochvalu.

Testovaná velikost 58 odpovídala jezdci s výškou okolo 180 až 190 cm. Samotný posed pak nabízí značnou variabilitu, byť v našem případě bychom u něj vždy tak nějak automaticky preferovali výkon. Ostatně již absence slopingu a z toho vyplývající elegance rámu jako by jasně spadaly do světa závodní silniční cyklistiky. Přesto je však projev kola hodně kultivovaný a rychlost je bezvadně skloubena s jízdním komfortem. Právě prvky navyšující pohodlí, možná paradoxně, dovolí ještě vyšší rychlost. Jezdec zde mnohem méně vnímá nekvalitní povrch a může se soustředit na výkon. Do tohoto konceptu dokonale zapadá i sada Ultegra, která je jedním slovem fantastická, funkčně, designově, ergonomií řadicích pák i velmi nízkými ovládacími silami. A naši pochvalu si zaslouží také kombinace převodníků 52-36, tedy jakýsi „semi-compact“. Ve spojení s jedenáctkovou kazetou 11-28 proto Charisma 66 nabídne jak rychlost a ideální odstupňování převodů, tak schopnost poprat se se ctí se šumavskými, krkonošskými či dokonce alpskými výjezdy.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace 

Rám: Author B-karbon monocoque

Vidlice: Author B-karbon monocoque

Kliky: Shimano Ultegra 52/36

Brzdy: Shimano Ultegra

Řazení: Shimano Ultegra

Přehazovačka: Shimano Ultegra

Přesmykač: Shimano Ultregra

Kola: Mavic Ksyrium Elite

Kazeta: Shimano Ultegra 11-28 (11)

Pláště: Mavic Yksion Pro kevlar 25

Řídítka: Ritchey WCS Stream II

Představec: Ritchey WCS

Sedlkovka: Ritchey WCS carbon

Sedlo: Prologo Scratch II

Hmotnost: 7,65 kg (vel. 58)

Cena: 63 990 Kč

 

 

datum: 07.09.17 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign