deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test Author Avion

Author Avion

Karbonový kros, toto spojení je jakýmsi synonymem absolutního luxusu dané kategorie kol. Osadit krosové kolo třeba ikstéčkem, to donedávna znamenalo úplný vrchol třídy, karbonový rám zde ale posunuje onen luxus nesrovnatelně dál.

authcelk

Domácí Author si vedle silničních a horských kol zakládá právě na kvalitních krosech. Dva nejvyšší modely, konkrétně Synergy a Avion, jsou od letoška vybaveny zcela novými karbonovými rámy. Ty je mezi krosovými koly řadí na samou špičku kategorie, přitom cenově se stále jedná o dostupné, ryze sportovní modely. Naším testem prošel nižší z této dvojice, typ Avion, jehož cena je příznivých 29 990 korun.

Kros bývá většinou především o funkci a eleganci, proto u rámu nečekejme žádné designové či konstrukční výstřelky. Vše je podřízeno nízké hmotnosti v kombinaci s dostatečnou tuhostí a jízdním komfortem. Elegantní křivky rámu vychází tvarově částečně z duralových modelů. To dokládá nejen bi-axiálně tvarovaná spodní trubka s výrazně rozšířeným profilem u středového pouzdra, ale také horní trubka s nepřehlédnutelným zploštěním zadní partie. Sedlová trubka působí opticky hodně mohutně, což je ještě podpořeno její bílou barvou. Zadní stavba spoléhá na široká spodní ramena, vedená zcela přímo k nepříliš mohutným zadním patkám, oproti tomu sedlové vzpěry jsou o poznání subtilnější a nechybí jim výraznější esovité prohnutí a zploštění průřezu.authvidle

Po stránce detailů jsme byli s rámem spokojeni, zadní stavbě nechybí závity pro montáž nosiče a blatníků a totéž pak platí i o přední vidlici. Jedinou estetickou výtku máme možná k vedení lanek řazení a zadní brzdy po vrchní straně horní trubky, což trochu snižuje celkovou eleganci. Naopak vysoce elegantní je použitá grafika na rámu i zvolená kombinace odstínů, oboje jakoby vycházející ze série závodních silničních kol Author.

Rychle a pohodlně

Hmotnost 11,7 kilogramu je sice vzdálená od karbonových silničních kol, ovšem v rámci kvalitních krosů patří k lepšímu průměru. V této kategorii ale není samotná hmotnost tím primárním, daleko důležitější je její skloubení s dostatečnou dávkou komfortu a s vhodně namíchaným koktejlem jízdních vlastností. A právě v tomto ohledu je Author Avion opravdu skvělým kolem. Jeho ovládání je jisté a i pro člověka navyklého na běžná cestovní kola bezproblémové. Zvolená geometrie je přesně tím, co potenciální uživatel ocení. Nabízí vzpřímenější posed a celkově klidnější povahu, z níž ovšem není nijak složité dostat i větší porci sportovních genů. I přes velice dobré vedení přímého směru se v zatáčkách nedostavuje jakýkoli pocit nedotáčivosti, reakce na podnět ke změně směru je okamžitá. Pokud dojde ke snížení řídítek, například otočením představce, sportovní geny se ještě výrazně znásobí.

Po stránce akcelerace jsou výhodou poměrně lehká kola, která rozhodně nepředstavují onen negativní setrvačník. Tuhost rámu sice není zdaleka extrémní, to by zde ale ani nebylo žádoucí. Naopak je nutné vyzdvihnout jeho jízdní komfort, pramenící především z nadprůměrné schopnosti absorbovat otřesy.

Celkově je avion velice schopný jak na silnici, tak i v lehčím terénu. Bez problémů dokáže obout i výrazně širší pláště, než jsou standardně použité 700 × 35C, což jeho terénní schopnosti ještě umocní. Ať už na silnici nebo v terénu, vždy nabídne maximálně pohodlný posed a jistou ovladatelnost spojenou s přirozenou, a v této kategorii vítanou stabilitou.

ahlavicka

Vyvážené osazení

Odpružená vidlice RST Vogue se zdvihem 60 mm nabídla vynikající funkci. Její vzduchový systém se seřiditelným tlumením umožňuje vhodné nastavení pro zcela rozdílné hmotnostní kategorie jezdců. Tlumení rozhodně není zbytečně předimenzované, jak bylo donedávna v této kategorii standardem, optimální je i citlivost. Zdvih nabízí pro dané určení kola celkem slušnou rezervu, pro jízdu v terénu je samozřejmě vhodné nastavit vyšší tlak.

Skvělou práci odvádí brzdy, máme ovšem malou výtku k tomu, že nemají kazetové brzdové špalky se samostatně výměnnými gumičkami. Brzdové páky Tektro s gumovou kontaktní plochou jsou neuvěřitelně příjemné, takže zde naopak maximální pochvala.

Vzhledem k určení jsou ideální pláště Author Silk Road Cross a jako velice odolné proti rozcentrování se během testu ukázaly ráfky Author Argon. Jezdci zaměření na pohodlí jistě uvítají široká řídítka, která svým tvarem navozují dojem absolutního komfortu. Pochvalu zaslouží také gripy s bočními pojistnými objímkami a především sedlo Author, které přes svůj název Super Sport nabídne vysokou dávku pohodlí. Úplnou novinkou jsou jednostranné nášlapné pedály Author s velice lehkou konstrukcí a vhodně velkou kontaktní plochou. Nezbytným, ovšem snadno demontovatelným doplňkem je plastový kryt převodníků.

A celkový dojem z novinky jménem Author Avion? Maximálně pozitivní!

ausedka

Plusy: jízdní komfort, funkce vidlice, design

Minusy: jednoduché brzdové špalky

Rám: Author carbon monocoque 700C

Vidlice: RST Vogue Air (60 mm)

Kliky: Shimano M532 26/36/48

Brzdy: Tektro MT-14

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: Shimano Deore

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: Author Argon Cross

Pláště: Author Silk Road Cross Kevlar 700x35C

Řídítka: Ritchey 20 mm Riser

Představec: Ritchey

Sedlo: Author Super Sport

Hmotnost: 11,7 kg (vel. 20“)

Cena: 29 990 Kč

 

datum: 18.02.09 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign