katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Test, Author Airline

Lehký kros nabízející čistě sportovní svezení, navíc s velmi univerzální povahou - spojující rychlou jízdu po asfaltu s více než dostatečnými schopnostmi v lehčím terénu. Přesně tak by zněla základní charakteristika stroje Author Airline, který jsme důkladně otestovali. Jenže tento model s cenovkou 24 990 korun nabízí více, než co by od něj většina uživatelů při prvotním osahání očekávala. Už jméno Airline dává tušit, že nízká hmotnost zaručí kolu lehkost a svižný projev, realita je však ještě dále. Svou ovladatelností totiž strčí většinu přímých konkurentů do kapsy a užijeme si s ním nefalšovanou radost z jízdy, navíc doplněnou o vysokou dávku pohodlí. Nebudeme hledat snadno jiný sportovní kros, který bez odmlouvání zvládá bunny-hop, a přitom nás bude i při dlouhé jízdě po nerovném povrchu rozmazlovat komfortním naladěním. Airline prostě není obyčejným zástupcem své kategorie, o čemž ostatně z části vypovídá již pouhé poklepání prsty na spodní trubku svědčící o velmi tenké stěně a potažmo i nízké hmotnosti základu kola. Přitom můžeme počítat s perfektní tuhostí rámu i celkovou odolností všech dalších dílů, takže bychom se na testovaný model nebáli posadit ani dost přes sto kilo vážícího jedince.

Máme před sebou model skvěle splňující požadavky na  svižný „cesťák“, ideální třeba i pro mnohadenní putování s brašnami a vším potřebným vybavením. A zároveň se zrovna díváte na fotky kola, u něhož při jízdě v terénu nejednou zapomenete na to, že pod sebou zrovna nemáte sportovní devětadvacítku. Skutečně se nám stalo, že jsme si až při rychlé jízdě úvozovou cestou z pražských Dívčích Hradů (s přeskakováním terénních schodů) uvědomili, že sedláme kros, a nikoli plnohodnotný bike. Pomineme-li komfortně laděný posed, má Airline nejblíže k cyklokrosovému kolu stavěnému primárně pro terén. Nebo ještě přesněji, je z našeho pohledu křížencem „cyklokrosky“ s 29“ bikem, a to hodně povedeným křížencem.

Kliďas i sportovec

První metry jízdy primárně informují o vzpřímenější pozici doplněné vyloženě rozmazlujícím gelovým sedlem Author Sphere a pěnovými „lock-on“ gripy s týmž logem. K tomu si připočtěte ideálně široká, lehce zvednutá řídítka, dostatek podložek pod představcem či kultivovaně pracující vidlici – a nebudete se moci zbavit otázky, proč jste vlastně až dosud jezdili na něčem nepohodlném? Tentýž pocit se bude ještě násobit, když v rychlosti pustíte oběma rukama řídítka a kolo se bude neochvějně, bez sebemenšího zaváhání držet přímé stopy. Jenže. Pak přijde úsek plný zatáček a vrozená agilita kola vás neméně mile překvapí. Airline totiž zatáčí stejně příkladně, jako drží směr, takže naladění geometrie je z našeho pohledu velmi precizní. A bude maximálně vyhovovat jedincům hledajícím rychlý univerzální model, na němž však ve srovnání s cyklokrosovým kolem či sportovním 29“ bikem dají ulevit svým zádům, a nejen jim. Velký sloping, vysoká hlava a pozice představce jsou v tomto ohledu hodně příjemnými společníky. Přitom stačí málo a posed je během chvíle upraven na ryze sportovní, což by však z našeho pohledu byla trochu škoda. Testovaný Author je zde totiž pro ty z nás, kteří se i nadále chtějí přepravovat hodně svižně, ale namísto nízkého odporu vzduchu již do popředí staví právě pohodlí.

Vyšší pozice řídítek, nepříliš dlouhý rám a naladění rámových úhlů má pak ještě jeden přínos, který společně s nízkou hmotností 12,7 kilogramu pocítíme hlavně mimo asfalt. Tento model se totiž nebojíme označit za vyloženě hravý, byť podobná charakteristika v kombinaci s krosovým kolem může působit nezvykle. Ovladatelnost spolu s váhovou redukcí zde totiž dovolí po zatáhnutí za řídítka třeba už jednou zmíněný bunny-hop a 42 mm široké pláště nepředstavují v běžném terénu vlastně žádné citelné omezení. Dokonce je zde pro ovladatelnost uděláno snad i více, než co ještě před pár lety nabízely mnohé 29“ biky. A pokud byste se náhodou rozhodli terénní schopnosti ještě navýšit, v přední vidlici i zadní stavbě je tolik prostoru, že je možné bez problému zvolit širší obutí. Nicméně, „semislicky“ Silk Road Cross, jež pro Author produkuje věhlasná značka Panaracer, jsou perfektní volbou. Pravděpodobnost, že se s Airlinem budete rochnit někde v rozbláceném terénu, není velká – a použité pláště nabídnou jak dostačující schopnosti na běžném suchém podkladu, tak vynikající odvalování na asfaltu. Pojem univerzál dotahují k dokonalosti, pakliže nemáme v plánu každou chvíli přezouvat v závislosti na podmínkách.

Pozice řídítek a hravá povaha jsou samozřejmě výhodou ve sjezdech, současně však znatelně neomezují ve stoupáních. Ocenili jsme rovněž spolehlivě pracující hydraulické kotoučové brzdy Tektro Gemini, byť si vpředu dovedeme klidně představit i 180mm kotouč. Velmi příjemně překvapila vidlice RST Vita TnL s olejovým tlumením a skvěle ovladatelným lockoutem na korunce. Široký rozsah nastavení předpětí pružiny a slušná citlivost zkraje chodu jsou výhodou, i když přiznáváme, že bychom v terénu ocenili klidně i 75mm zdvih namísto šedesátkového. Ten však ke krosovým kolům patří, takže to neberte jako výtku.

Velmi odolně se od začátku jevila kola zapletená na nábojích Xenon Disc a ráfcích Radon Cross s atraktivně vyhlížejícím vyšším profilem. Nabízené převody jsou pro daný univerzální účel také naprosto ideální, a stejně tak uspokojí precizní práce řazení. Sada Shimano Deore je zkrátka vždy určitou sázkou na jistotu, přehazovačka i přesmykač se tváří velmi dospěle a snesou klidně srovnání s výrazně dražšími díly. Dobrou volbou jsou rovněž kliky Deore s integrovanou osou, tedy opět komponent tvářící se prakticky nezničitelně a perfektně zapadající do celkového pojetí kola.

Pokud tedy hledáte sportovní kros, s nímž se rádi docela plnohodnotně svezete také v terénu, jste u sněhově bílého modelu Author Airline na správné adrese.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: triple butted dural 6061 700c

Vidlice: RST Vita TnL, 60 mm

Kliky: Shimano Deore 44 / 32 / 24

Brzdy: Tektro Gemini, 160 mm

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Deore

Kazeta: Shimano HG50 11-36 (10)

Náboje: Author Xenon Disc

Ráfky: Author Radon Cross

Pláště: Author Silk Road Cross 42

Řídítka: Author 660 mm

Představec: Author dural

Sedlovka: Author dural

Sedlo: Author Sphere Gel

Hmotnost: 12,7 kg (vel. 20“)

Cena: 24 990 Kč

 

 

datum: 29.06.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign