cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, Apache Matto E3

U krosových elektrokol Apache pro letošek výrazně posílil, a v nabídce jsou hned tři verze se středovým motorem v různých variacích a několik typů se zadním pohonem. Testovaný kros Matto je nejvýše postaveným modelem s pohonem v zadním náboji, a přestože je o deset tisíc levnější než modely s moderním středovým pohonem, dovolíme si tvrdit, že svého uživatele jednoduše nadchne.

Hravý společník

Pro každodenní jízdu po městě má Apache v záloze dostatek „city“ modelů a popravdě, model Matto svým jízdním projevem zaslouží určitě sportovněji zaměřeného uživatele. Hliníkový rám totiž kromě perfektní tuhosti disponuje i velice svižnou geometrií, a to jak ve smyslu lehkého jízdního projevu, tak ochoty kdykoliv změnit směr. Patří tak k čistokrevným krosům, pro něž by měla být hbitá geometrie samozřejmostí, takže žádný línější trekking, ale sportovec tělem i duší.

Rám s výrazněji profilovanou spodní trubkou je spíše prost jakýchkoliv designových výstřelků, a nebýt rozměrnějších odlehčených zadních patek, nebyl by nijak nápadný. Decentní provedení laku, tenké logo a rovné sedlové vzpěry spolu s tenčími řetězovými vzpěrami nijak nenavozují dojem zbytečné masivnosti. Přesto je rám tuhostí naprosto ukázkový, a zároveň mu není proti srsti ulehčit jezdci v sedle od terénních nerovností, na čemž má hlavní zásluhu především hodně pohodlné sedlo. Co se týká posedu, sportovnější orientace je cítit i tady, a přestože testovaná devatenáctka uveze i jezdce s výškou 185 cm, výletník možná bude chtít usadit řídítka výš, i když krátký představec paže jezdce nenatahuje přehnaně dopředu. Pokud ale bereme v potaz sportovní charakter kola, je vše naprosto v normě.

To se týká i ochoty kola jet bez asistence motoru, kdy je znát i přes vyšší hmotnost danou přítomností motoru a baterie lehký jízdní projev, a hlavně ovladatelnost je přímo ukázková. Se zapnutým pohonem už je to zpočátku o tom, dokázat kolo zkrotit, protože hravá změna směru spolu s akcelerací danou pohonem může nezkušeného začátečníka trochu vyvést z míry. Jakmile si ale kolo i výkon motoru osaháte, lze z něj dostat velice příjemné jízdní zážitky. Motor vzadu není podle nás u krosů na silnici ani výhodou, ani nevýhodou, ale přínos má hlavně v terénu a na horším povrchu, tam není jinak občas používaný přední pohon příliš bezpečný.

Motor pracující v PAS režimu je překvapivě tichý a při rozjezdu lze využít tlačítko pomoci motoru, jinak doporučujeme mít zařazen lehký převod. Tenhle systém vyžaduje delší dráhu klik, než se aktivuje, takže první dva metry zabíráte za svoje, a pak už vám to odzadu lehce zabzučí a pošle vás to směle vpřed. Motor zabírá plynule a není znát nějaké cukání či nepřesnosti a totéž platí i za jízdy. Vše je plynulé a stačí jen točit nohama dle libosti a kombinovat některý z pěti, respektive šesti režimů výkonu. Šestý s označením H je ovšem určen pouze mimo veřejné komunikace, protože pracuje do rychlosti vyšší než zákonem povolených 25 km/h.

Přepínání tlačítky v dosahu palce je velice pohodlné a LCD displej zobrazuje všechny základní funkce velkými symboly a přepnutím spínacího tlačítka pak ukáže i menší hodnoty ujeté vzdálenosti, maximální i průměrné rychlosti nebo čas jízdy. Na těle baterie v rámu nechybí kontrolní tlačítko její kapacity a také USB adaptér pro připojení nějakého externího zařízení, třeba mobilu.

Abychom byli úplní, tím hlavním je samozřejmě výdrž baterie a množství najetých kilometrů.  Převážně na rovinách ujede těžší jezdec na pátý stupeň asistence kolem šedesáti kilometrů, což jsou dvě hodinky svižné jízdy a ve velkých kopcích je to pak zhruba polovina. S nižším stupněm asistence, tedy na trojku, jsme zvládli přes tisíc výškových metrů a celkem 41 kilometrů. Za ideálních podmínek a s nižším stupněm asistence udává výrobce dojezd až 110 km, což podle námi najetých kilometrů za plného výkonu odpovídá. Jízdní projev byl pak velice příjemný a hbitý, chválíme citlivou práci přední vidlice i funkčnost komponentů pohonu a řazení, stejně jako dostatečný výkon hydraulických kotoučovek. Jen mechanický lockout vidlice lze aktivovat pouze bez jejího zatížení, takže za jízdy ji skoro nezamknete. To je ale jediné minus, které tenhle povedený elektrokros má.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace:

Rám: Alloy 6061

Vidlice: SR Suntour NCX DLO

Motor: 8FUN 250W/36V

Baterie: Samsung Li-ion 36V/13Ah

Kliky: Shimano FC-M371, 28-38-48

Brzdy: Shimano M396

Řazení: Shimano Deore, 3x9

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Altus

Náboje: Shimano RM-66/8FUN

Ráfky: Apache Alloy

Pláště: CST 1338

Kazeta: Shimano 11-34

Sedlo: Apache

Sedlovka: Spectro

Řídítka: Spectro

Představec: Spectro

Hmotnost: 19,85 kg

 

 

 

 

datum: 19.09.15 - kategorie: Elektrokola (i testy)
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign