cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, Apache Hawk E3

Letošní kolekci sportovních elektrokol Apache bychom mohli rozdělit na ta dražší se středovými motory a ta dostupnější s pohonem v zadním náboji. Testovaný model byl ve verzi se zadním nábojovým motorem a díky širokým možnostem nastavení a hlavně výdrži baterie si vůbec nevedl špatně.

Klasika s bonusem

V případě Hawku E3 je základem klasický devětadvacítkový rám s prohnutou spodní trubkou vybavenou hydroformingem tvarovanou výztuhou, hned za hlavovou trubkou. Přímo v místě výztuhy vstupuje do rámu kabeláž od displeje na řídítkách, lanka a bovdeny jsou tažené vnějškem a kromě baterie je druhou odlišností proti klasice už jen zadní nábojový motor.

Rozšíření před středovým pouzdrem a proměnný průřez horní trubky se pak kladně podepsaly na výrazné torzní tuhosti rámu, naproti tomu přímé sedlové vzpěry to zádům jezdce zase tak moc neulehčí. Přestože jsou trubky zadní stavby profilově skromnější, naopak profilace a odlehčení patek jsou viditelné už z dálky.

Usazení baterie ve speciálním držáku na spodní trubce se i po testu v těžším terénu neprojevilo žádnými nedostatky, takže zde má jezdec jistotu. To platí i pro komponentové osazení, které je funkčním mixem středních a dostupnějších sad, ovšem v celkovém projevu nijak nezaostává a je naprosto funkční. Brzdy sice patří v hierarchii Shimana k základu, ale je to funkční a spolehlivá hydraulika a snad jen vpředu bychom uvítali pro jistotu větší kotouč. Co se týče odpružené vidlice, je to spolehlivá funkční klasika a za danou cenu chtít pevnou osu, by asi bylo příliš.

Zadní náhon

A jsme u jádra celého stroje, tedy když nebudeme řešit rám s perfektní tuhostí a příjemně vzpřímeným sportovním posedem, který nebude namáhat ani výletníka. Základem je zadní pohon fungující v PAS režimu, takže se aktivuje otočením klikami, kde kolečko s magnety informuje snímač o aktivitě. O dávkování účinku podle záběru jezdce, zvoleném převodu a rychlosti to tady není. Motor pomáhá do maximální rychlosti v jednom z pěti režimů asistence a plynule dávkuje výkon, i když zrovna točíte klikami třeba naprázdno. Pro lenochy je to sice výhoda, ale rozdíl v intenzitě asistence je při přepínání režimů jasně cítit.

Ovládací tlačítka jsou blízko gripu, takže jsou skvěle v dosahu a tady přichází všechny vymoženosti. Třemi tlačítky lze totiž jak přepínat režimy, tak podsvítit displej a hlavně přepínat mezi všemi cyklistickými i elektro funkcemi displeje a systému. Vyžaduje to tedy důkladné studium, čím se co ovládá, abychom zjistili potřebná data. Každopádně Hawk nabídne po zapnutí baterie tlačítkem na boku a zapnutím displeje možnost volby jak pěti režimů asistence do zákonem povolené rychlosti 25km/h, tak ještě režim „H“, který začne blikat a dalším stiskem se potvrdí, aby vám motor najednou pomáhal bez omezení maximální rychlosti. Tenhle režim povolený pouze pro jízdu mimo veřejné komunikace je dokonalý hlavně na rovině, kdy to bylo v pětadvaceti občas nudné a přitom dalších 5-10 km/h navíc by úplně stačilo.

Na rozjezd či chůzi je zde rovněž nastavitelná asistence motoru, ale jakmile už tam dáte silnější režim, je jízda hodně příjemná. Dávkování výkonu je plynulé a motor nemá škubavé tendence, pouze pro rozjezd je třeba opsat klikami delší dráhu, než pohon zapne, což je rozdíl proti rychleji reagujícímu středovému motoru. Výhodou je ovšem menší hmotnost přímo v těžišti, takže v zatáčkách a v terénu obecně kolo nenamáhá paže jezdce tolik, jako středové modely. Vyváženost pak sice není taková a na nerovnostech občas je cítit razantnější úder do zadního kola, ale působení motoru má delší „dojezd“, takže s příšlapem a na odrazu je zase snazší udržet kolo rovně a dopadnout na zadní. Přeskočit klacek přišlápnutím a přitažením řídítek je jak na motorce, kdy vás tam záběr zadního kola prostě pošle, v tomhle je jedna z výhod zadního pohonu.

Co se týče jízdy po rovině, tam bychom si dovolili vše popsat jako ideální bez nějakého omezení a kolo v podstatě bez odmlouvání reaguje na povely jezdce a středně dlouhá geometrie dobře drží směr. Na nějaké vrtochy a hravost se zde nehraje, Hawk je spíše stabilnější společník.

Ve výjezdech pak zadní kolo předvádí skvělou práci a stačí jen lehce pokrčit lokty, kvůli přenesení těžiště nad řídítka. Jen vzorek plášťů, které jinak na tvrdém podkladu dobře odvalují, se na jen lehce měkčím podkladu pod záběrem motoru i jezdce dokáže snadno prohrábnout.

Ve sjezdech sice stále platí ona zmiňovaná stabilita, ovšem baterie v rámu vyžaduje od jezdce větší pozornost a přísnější vedení kola, aby dokázal zkrotit celkovou hmotnost. Odskočit hranu přitažením řídítek sice lze, ale to musí být razantní. Naštěstí hmotnost motoru je tím, kdo udrží zadní kolo při zemi a jen silné nakopnutí při přejezdu větší nerovnosti nebo silné větve může být díky setrvačné energii hmotnosti motoru trochu nepříjemné.

Co se týká parametrů dojezdu, samozřejmě jsme se nechali rozmazlovat pátou úrovní asistence motoru a v mírně zvlněném terénu s několika ostřejšími výjezdy, kdy jsme testovali hlavně záběr zadního kola a zkoušeli, kam až vystoupá, nás baterie zaskočila. Všech pět dílků plné kapacity vydrželo pod 95kg jezdcem 17 km a dalších 18 km trvalo, než zmizel čtvrtý. Celkově tak v tomto režimu, za bezvětří a ve středně zvlněném profilu trasy ujel tento jezdec 51 km do vybití baterie. V terénu, kde jsme nedávno testovali celoodpružený elektrobike s nejsilnějším motorem Bosch pak na pětku celkem tisíc výškových metrů zvládl tentýž jezdec s porcí xx km. S nižším stupněm asistence si tedy dokážeme v mírně zvlněném terénu představit výrobcem avizovanou stovku kilometrů naprosto reálně, takže v tomto ohledu rozhodně palec nahoru.

Hawk E3 si nás jako sportovní elektrobike s přirozenými vlohy pro jízdu v terénu získal hlavně možnostmi využít vlastnosti zadního pohonu a také všemi funkcemi displeje, který pak bez omezovače rychlosti svádí k polemice, zda je nutné se v terénu dřít.

 

Galerie kola ZDE

 

Technické specifikace

Rám: Alloy 6061

Vidlice: SR Suntour XCR 32 LO-R

Motor: 8FUN, 250W/36V

Baterie: Samsung 36V/13Ah (468 Wh)

Kliky: Shimano FC-M371, 22-32-44

Brzdy: Shimano BR-M396, 160 mm

Řazení: Shimano Deore, 3x9

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Altus

Náboj přední: Shimano HB-RM66

Ráfky: Alloy

Pláště: Kenda K1104A, 2.1“

Kazeta: Shimano 11-34

Sedlo: Apache Sport

Sedlovka: Spectro

Řídítka: Spectro

Představec: Spectro

Hmotnost: 21,2 kg

Cena: 39 990 Kč

 

 

datum: 27.05.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign