Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

TEST: Amulet 9000 29 BigJosé

Amulet 9000 29 BigJosé!

Domácí Amulet se již pěknou řádku let orientuje na nízkou hmotnost, neokoukané designy a nevšední označení svých modelových řad. Devětadvacítkový topmodel 9000 29 BigJosé! není výjimkou. Tento bike s lehkým karbonovým rámem si při testu celkem rychle získal naši přízeň a chvílemi jsme přemýšleli, zdali máme pod sebou vůbec největší průměr 29 palců. Z hlediska ovladatelnosti a akcelerace totiž použití velkých kol hodně dobře maskuje, a v praxi tak vyniknou hlavně jejich pozitiva.

S těmi souvisí navýšení jízdního komfortu, a především zlepšení jízdní stability i přilnavosti. O tu zde jde primárně, perfektní trakce je cítit ve sjezdech i v prudkých stoupáních. Pakliže shrneme všechny dovednosti modelu 9000 29 BigJosé!, máme před sebou závodně nadaný a současně zábavný stroj – velice rychlý, přitom však promíjející mnohé jezdecké chyby. Samotná koncepce, ve spolupráci s kvalitním karbonovým základem a funkčním pružením, je tím, co dává kolu charakter. Stejně jako vykřičník v jeho názvu.

Hmotnost 10,85 kilogramu ve velikosti osmnáct palců je sama o sobě zárukou vice než dostatečného závodního naturelu. Při prvním osahání působil Amulet spíše kratším dojmem, s negativně skloněným představcem a z toho vyplývajícími poměrně nízko posazenými řídítky. Po celkem krátké chvilce se ale počáteční pocity rozplynuly a převládl dojem z nekompromisního závodního XC a maratonského biku. Pocitově posed trochu zkracují karbon-kevlarová řídítka Pro-Lite s výraznějším zahnutím směrem k jezdci. Sedlovka se standardně vyoseným zámkem je pak jedním z aspektů posouvajících těžiště více vzad, z čehož vyplývá vynikající točivost a vzhledem k 29“ koncepci také nadstandardní ochota k odlepení předního kola od země při zatažení za řídítka. Zkrátka se jedná o celkem hravou devětadvacítku, na níž je jízda zábavou. BigJosé! nás přesvědčil, že i s devětadvacítkou, pokud je celkově promyšlená, se dá otočit prakticky na místě a nijak se takové kolo nebrání třeba ani základním trialovým prvkům. Skákat na zadním kole mu totiž šlo až překvapivě lehce, a nejen to.

Jak se podařilo naladit takové vlastnosti? Zaprvé již zmíněným kratším rámem a zadruhé snížením těžiště. Oproti některým jiným devětadvacítkám jsme sice občas měli pocit, že hrozí o něco více kontakt klik s pařezem či větším kamenem, ale v reálu se tyto obavy nepotvrdily. Každopádně, zkrácená zadní stavba, prohnutá sedlová trubka a pár dalších detailů se projevily na ovladatelnosti, kterou by mohly kolu mnohé sedmadvacítky závidět. Zvlášť v technických pasážích jsou pak zmíněné konstrukční prvky k nezaplacení, nadhození předku při nájezdu na překážku, přeskočení ležící klády bunny-hopem či projetí ostré zatáčky ve stoupání, vše zvládá Amulet bravurně. Samozřejmě mu v tom pomáhá hodně nízká hmotnost, která k častému odlepení obou kol od země vyloženě svádí.

Posuňme se ale z tvrdšího terénu tam, kam kolo náleží, tedy na rychlé XC a maratonské tratě. Jeho akcelerace patří k lepšímu průměru, jen málokterá devětadvacítka za pětašedesát tisíc bude zrychlovat takto sebevědomě. Tuhost rámu, která má s přenosem síly logicky co do činění, je rovněž  bezproblémová. Pevné osy pak, společně s nižším těžištěm, nejvíce pomohou v klopených zatáčkách a celkově navýší jistotu vedení směru. Velká páka 29“ kol se dá zamaskovat jen stěží, ale testovanému biku se to povedlo a celková torzní tuhost přední části vůči té zadní nepůsobila jakkoli poddimenzovaně. S tím mají co dělat také kola, obutá plášti WTB Nano v šířce 2,1“, jejichž obvodová hmotnost byla rovněž ve velice rozumných mezích.

Jistě působil testovaný bike ve výjezdech, ostatně jako skoro každá devětadvacítka. Pozice jezdce, tolik důležitá pro obratnost, zde naštěstí prakticky nebyla vykoupena a trakce zadního pláště dovolila vyjet prudké pasáže, aniž by bylo nutné příliš laborovat s rozložením těžiště. Rychlejší sjezdy byly podobně bezproblémové, a čím točitější trať, tím se více zvětšoval úsměv ve tváři jezdce. Hravost kola byla skoro až návyková. Prudké sjezdy pak Amulet zdolává jistě už ze své podstaty – velká kola, nižší poloha středu a pozice jezdce situovaná více vzad.

Samostatnou, ovšem hodně důležitou kapitolou je jízdní komfort. Ten je zde stejně dominantní jako ovladatelnost a téměř tu stejnou práci, co vpředu odvede vidlice Rock Shox Reba, vzadu zvládne sestava kvalitního rámu a karbonové sedlovky. Teď samozřejmě trochu přeháníme, ale během testovacích jízd jsme se několikrát přesvědčovali, jestli nemáme defekt. Nabízený komfort, na kterém měla jistě zásluhu i velká kola, byl hodně podobný softtailu. Pohlcování nemalé části otřesů bylo skutečně velmi citelné, a pro dlouhé maratonské tratě proto považujeme BigJosé! za ideálního společníka. Sériový model sice bude osazen karbonovou sedlovkou Pro-Lite namísto FSA SL-K u předprodukční verze, ale to by nemuselo mít na předozadní práci sedla při přejezdu nerovností znatelný vliv.

Osazení fungovalo jednoduše dokonale. Vzduchová Reba byla dostatečně citlivá a dokázala využít většinu svého 100mm  zdvihu. Kompletnímu ikstéčku není co vytknout, brzdy i řazení pracovaly bezchybně. Velký převodník s 38 zuby bude pro většinu uživatelů dostačující, nám by se zde ale ještě více líbila třicet devítka nebo čtyřicítka. Přece jen máme co do činění s rychlým XC kolem. A ve stejném duchu se neslo i provedení rámu, jehož detaily jsou krásně zpracovány a navíc ještě podpořeny elegantní, velmi decentní grafikou. Obří osmihranný profil spodní trubky je natolik mohutný, že jej ani velká chlapská ruka neobejme. Stejně dominantně působí partie hlavy a celá zadní stavba. Z dalších prvků nechybí kompletní vnitřní vedení či „navářkový“ přesmykač Direct Mount. V detailech je skutečně síla testovaného modelu, ovšem nejen v nich...

 

Technické specifikace

Rám: Superlite QCG29 Carbon

Vidlice: Rock Shox Reba RL, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT 38/24

Brzdy: Shimano Deore XT, 160 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Kazeta: Shimano HG-81 11-36 (10)

Kola: Pro-Lite Almazor

Pláště: WTB Nano 2,1" Race

Řídítka: Pro-Lite Carbon Line

Představec: Pro-Lite Carbon Line

Sedlovka: Pro-Lite Carbon Line

Sedlo: WTB Silverado

Hmotnost: 10,85 kg (vel. 18“, s pedály)

Cena: 64 999 Kč

 

 

datum: 27.05.14 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign