Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test, 4Ever Inexxis 2

Karbonový hardtail Inexxis je jednou z nejdůležitějších novinek domácí značky 4Ever a pokud holdujete největšímu průměru kol, u nějž byste ovšem rádi našli i dostatečnou dávku ovladatelnosti, jste na správné adrese. Tato závodně zaměřená devětadvacítka totiž nabídne takovou porci točivosti a jízdní zábavy, že je to snad až v rozporu se samotným standardem 29“. My jsme během prosincového, téměř jarního počasí otestovali druhou nejvýše postavenou verzi s označením Inexxis 2 a cenovkou 54 990 korun. Osazení kombinující Deore XT a SLX, dále skvěle fungující vidlice Rock Shox Reba a v neposlední řadě celková hmotnost 11,75 kilogramu - to vše nahrává nasazení na maratonských a XC tratích. Stejně tak ale bude spokojen náročnější hobby jezdec, jenž se s tímto strojem vydá na svůj oblíbený singletrack, či se bude jen toulat krajinou, ať už v ryze sportovním, či pohodovém tempu.

Pokud se zaměříme na použitou techniku, pak jako první zaujme lehký rám z materiálu High Modulus Carbon. Typickým konstrukčním prvkem, vyloženě nepřehlédnutelným, je ostré „nahrbení“ horní trubky, za nímž následuje výrazný sloping. Opticky plynulý přechod horní trubky v sedlové vzpěry zadní stavby je doplněn vzpěrou před sedlovou trubkou. Čistě působí profilace jednotlivých partií či vytvarování zadní stavby, jejíž patky jsou uzpůsobeny pro pevnou osu. Zasazení Post Mount úchytu brzdy na levou řetězovou vzpěru je dnes podobnou konstrukční klasikou jako kónická hlava s 1,5“ spodním ložiskem. Designová čistota hrála důležitou roli při navrhování tohoto rámu a dokládá ji třeba kompletní vnitřní vedení jak řadicích bovdenů, tak i hadice zadní brzdy, jež z útrob rámu vychází uprostřed levé řetězové vzpěry. Nemohou chybět moderní integrovaná středová ložiska Press Fit, naopak vyloženou klasikou je standardní objímkové uchycení přesmykače. A zastavit se musíme ještě u designu, respektive u jeho provedení. Veškeré grafické prvky jsou totiž neskutečně propracované a 4Ever si na nákladné povrchové úpravě svých rámů dává dlouhodobě hodně záležet.

Rychle a obratně!

Skloubení těchto dvou vlastností je pro testovaný bike typické. Samotná rychlost a příkladná akcelerace jsou vlastnostmi tak nějak očekávanými a má je na svědomí nízká obvodová hmotnost kol i solidní tuhost rámu. Zrychlení je zkrátka parádní disciplínou tohoto modelu a vůbec proti němu neprotestují pláště Schwalbe Racing Ralph, tedy ta vůbec nejosvědčenější klasika. Jedenáct a tři čtvrtě kila celkové hmotnosti je na devětadvacítku stále velmi dobrou hodnotou, testovaná velikost 19“ navíc působila celkem kompaktně a bike při jízdě doslova maskoval přirozená negativa největšího průměru kol. Pokud jste si za uplynulé roky zažili, že devětadvacítka s sebou chtě nechtě přináší neotřesitelnou jízdní stabilitu, a radost z ovladatelnosti přenechává uživatelům menších průměrů kol, budete v případě modelu Inexxis mile překvapeni. Dokonce natolik, že během prvních kilometrů budete možná svírat řídítka křečovitěji, než jste zvyklí. Vrozená točivost může při prvotním osahání skutečně působit neočekávaně, ale po chvilce už ji jezdec dokáže skvěle zužitkovat – zvlášť připlete-li se mu do cesty techničtější pasáž.

Máme před sebou devětadvacítku, která se dokáže otočit bezmála na pětníku, po zatažení za řídítka si ráda střihne bunny-hop a točitá pěšina plná klopenek je jejím oblíbeným kolbištěm. Přitom nabízený posed rozhodně nepatří mezi vzpřímené, naopak je středně natažený s jasnou inklinací k závodnímu cross-country. S přibývající rychlostí se prvotní pocitový neklid kola citelně redukuje, ale stále převládá točivost nad výraznější tendencí držet přímý směr. Pokud tedy vyžadujete devětadvacítku s neotřesitelnou jízdní stabilitou, ohlédněte se jinde. Naopak, jestli vás u 29“ přitahuje primárně adheze velkých kol, ale současně byste uvítali ovladatelnost běžnou pro klasickou šestadvacítku, je zde 4Ever Inexxis. Ve výjezdech je králem, pouze stačí trochu sevřít řídítka a dát kolu jasně najevo, kdo je pánem situace. O vše další se již postará nezdolná adheze zadního pláště i nevelké tendence k nežádoucímu zvedání předku. A sjezdy? I zde vás bude bike bavit! Nejenže si s ním rádi po prvním sžití odskočíte každou terénní hranu, ale i úvozovou cestu plnou kořenů a kamenů zvládá až nečekaně sebevědomě. Velká kola zahlazující nemalou část nerovností, dále karbonový rám a skvěle funkční vidlice RS Reba se totiž postarají o vyloženou kultivovanost projevu. Pakliže jste z některých lehkých karbonových hardtailů zvyklí, že v tvrdším terénu vzhledem k rezonanci a dalším pazvukům působí, jako byste jim nechtěně ubližovali, tak to se testovaného modelu netýká. Částečně je to jistě zásluha bytelných kol s ráfky Mach 1 Neo, jež jsou společně s klasickým výpletem důstojnou oporou modelu Inexxis.

Zbylé osazení se nese v duchu maximální funkce. To platí nejen o vidlici se stovkovým zdvihem a páčkou lockoutu na řídítkách, ale především o perfektně funkčním systému pohonu a výkonných brzdách s kotouči 180/160 mm. Převody jsou díky standardnímu dvojpřevodníku univerzální pro různě výkonnostně zaměřené jezdce a velký převodník s osmatřiceti zuby je dostačující i pro závodní nasazení. Pokud bychom chtěli být vyložení detailisté, pak by sedlu slušela nějaká funkční ochrana bočnic proti mechanickému poškození, ale to je opravdu drobnost.

Nadstandardní živost kola, podpořená řídítky širokými 720 mm, pak může být pro běžné uživatele devětadvacítek zprvu trochu nečekaná. Jde o to ji dokázat využít ve svůj prospěch, pak se z modelu Inexxis stane dokonalý univerzál. Takový, s nímž dokážete dojíždět na předních místech při XC závodech a současně se povozíte po trailové trati s úsměvem od ucha k uchu. Tentýž karbonový rám navíc využívají i cenově dostupnější modely Inexxis 3 a Inexxis 4 – stačí si jen vybrat v závislosti na finančních možnostech.

 


Fotogalerie kola TADY


 

 

Technická specifikace

Rám: Carbon High Modulus 29“

Vidlice: Rock Shox Reba 15 RLO, 100 mm

Kliky: Shimano SLX 38/24

Brzdy: Shimano M447, 180 / 160 mm

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Kazeta: Shimano CS-HG50 11-36 (10)

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: Mach 1 Neo Disc 29“

Pláště: Schwalbe Racing Ralph Perf.

Řídítka: Ritchey Flat, 720 mm

Představec: Ritchey

Sedlovka: Ritchey

Sedlo: Selle Italia X1

Hmotnost: 11,75 kg (vel. 19“)

Cena: 54 990 Kč

 

 

datum: 24.02.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign