Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test, 4EVER Fever

Nejvýše postavený dámský bike v kolekci domácího 4Everu je sázkou na jistotu – z hlediska použité geometrie, svými koly průměru 27,5“ a v neposlední řadě osazením spoléhajícím na komponenty Shimano, konkrétně na kombinaci dílů Deore a Alivio. Samotný výrobce zařadil tento bike do kategorie „Lady/Junior“, takže je určen jak trochu sportovnějším bikerkám, tak i juniorským jezdcům teprve koketujícím se skutečnou terénní jízdou. Cenová kategorie do dvaceti tisíc korun je tou nejžádanější a sněhově bílý model Fever s cenovkou 19 490 korun má rozhodně šanci zaujmout potenciální zájemce.

Duralový rám s označením materiálu Alu NEW GM 7005 vsadil na atraktivní tvarování všech svých partií, což se za přispění světlého laku a elegantní grafiky promítlo do skutečně pohledného hávu. Co si budeme nalhávat, je to právě kabát, co v této třídě často rozhoduje o úspěchu, a faktor „líbí/nelíbí“ mnozí řeší více než třeba konkrétní kotoučové brzdy či vidlici. 4Ever však na toto nespoléhá a nic nenechává náhodě – v případě modelu Fever vše zvolil tak, aby byl uživatel spokojen i v praxi. Naprosto nezáludná geometrie, jež v sobě současně ukrývá ovladatelnost optimální pro zmíněnou cílovou skupinu, jsou pak dalšími stavebními kameny.

Nebývá pravidlem, aby v ceně pod dvacet tisíc vynikal rám propracovanými profilacemi a nabídl nadstandardní tuhost při záběru. Tu sice uživatelé a uživatelky s nižší jak tělesnou výškou, tak i hmotností, nejspíš nezaznamenají, ale nás tuhost hodně příjemně překvapila. Pokud se zaměříme na detaily, nelze přehlédnout čistě tvarovanou partii hlavy, na niž navazuje horní trubka s téměř čtverhranným průřezem a níže pak spodní trubka s nevšední profilací vycházející ze šestiúhelníku. K tomu nechybí atraktivní zahnutí dolní trubky před napojením na hlavu a vše doplňuje neméně robustní sedlová trubka či poměrně bytelně se tvářící zadní stavba. Její řetězové vzpěry s obdélníkovým průřezem jsou na středové pouzdro napojeny hodně u kraje, sedlovým vzpěrám pak nechybí zřetelné esovité zprohýbání. Líbily se nám jak zadní patky, tak i vedení řadicích lanek a hadice zadní brzdy zespodu trubky. Tam nejenže neruší designovou čistotu kola, ale navíc je možné i celkem příjemné posazení se na horní trubku, třeba při čekání na kamarádky-spolujezdkyně.

Rám doplňuje pružinová vidlice Suntour XCM se stomilimetrovým zdvihem a ergonomicky bezmála dokonalým dálkovým uzamykáním z řídítek. Potěšila volba dalších dílů s logem Shimano, především klik Alivio s mnohohrannou osou Octalink a kotoučové brzdy z téže sady. Poslední generace komponentů Alivio je zvládnuta nejen designově, ale i technicky, takže kombinovaným pákám nechybí třeba technologie odřazování 2-Way Release – tedy odřazovací páčka s možností ovládání oběma směry. Snad jen přesmykač z ekonomičtější řady Altus se zdá být v konfrontaci s přehazovačkou Deore trochu nevyvážený, byť k jeho funkci nemáme sebemenší výhrady. Potěšily i náboje Shimano s uchycením kotoučů Centerlock, snad jen utěsnění těchto nábojů s kódovým označením M66 není tak příkladné jako u
dražších verzí.

Naše pochvala směřuje k vlastním komponentům s logem DNA, patřícím do portfolia 4Ever. Představec i sedlovka se tváří velmi pohledně, jen řídítka šířky 610 milimetrů nám vzhledem k současným trendům přijdou lehounce poddimenzovaná, byť se samozřejmě předpokládá, že dámy nemají taková ramena jako jejich mužské protějšky. Vyloženou sázku na jistotu představují pláště Smart Sam od Schwalbe či trvanlivé ráfky francouzské značky Mach1, jejichž profil i kalíškované otvory by slušely klidně i dvojnásobně tak drahým kolům.

Hlavně pohoda

Charakteristika testovaného modelu je primárně o příjemné jízdě méně náročným terénem. Fever se nejlépe cítí na běžných polních a lesních cestách, kde vynikne jeho stabilita. Pokud však plánujete okusit nástrahy singltreku, ani tam vás nebude limitovat. Samozřejmě hmotnost „sedmadvacítky“ v cenové relaci kolem dvaceti tisíc může trochu brzdit v rozletu, ale upřímně, testovaný bike v reálu působil o něco lehčeji, než bylo navážených 13,9 kilogramu.

Ovladatelnost byla bezproblémová a reakce na požadavky od řídítek potěší i sportovněji laděného jezdce či jezdkyni. Chování kola je celkově spíše sportovní, ovšem s doslova příkladnou stabilitou, jež o to více vynikne ve vyšších rychlostech. Ve sjezdech bude mít i terénním ježděním takřka nepolíbený uživatel pocit, že biku může stoprocentně věřit, což je vždy základ k tomu, aby své dovednosti mohl posouvat dále. Dokonce i prudké sjezdy byly stále o jistotě, stejně jako výjezdy. Nastavení kola chytře předchází nežádoucímu zvedání předku, takže jakákoli neposlušnost se ani při pomalé jízdě do trochu prudšího stoupání nekonala, a to dokonce i při zachování komfortně nastaveného sériového posedu. Snad jen zmíněná řídítka by opravdu mohla být širší, zvlášť bude-li majitelka kola zvyklá používat rohy.

Přední vidlice sice nedosahuje kultivovanosti svých dražších kolegyň, možností seřízení v závislosti na tělesné hmotnosti, zdvihem i ovládáním lockoutu se však jedná o zdařilý střed. Jednoduše řečeno – pruží obstojně a dokáže využít většinu svého zdvihu, což je hlavní. Zamlouvala se nám kola, jejichž obutí je dobrým kompromisem zvládajícím jak terén, tak i asfalt. A pak jsou zde ještě nadstandardní detaily, mezi něž patří třeba luxusní pěnové gripy Ritchey, tvarově propracovaná rychloupínací objímka sedlovky či sedlo Selle Italia X1 Lady. To bylo doslova vynikající, ať už při kratší jízdě či při celodenním brouzdání jihočeskou krajinou.

Máme-li shrnout naše dojmy z testovaného biku,  pak jde o vyvážený sportovnější model, jenž nabude začínající či středně zkušenou bikerku jakkoli limitovat. K tomu nabídne bonus v podobě zdařilého kabátku, jehož jemná grafika se skvěle doplňuje s dámským určením.

 

Ceny kola 4EVER Fever srovnáte na Zboží.cz

Fotogalerie kola ZDE

 

 

Technická specifikace

Rám: Alu NEW GM 7005

Vidlice: SR Suntour XCM RLO, 100 mm

Kliky: Shimano Alivio 44/32/22

Brzdy: Shimano Alivio, 160 mm

Řazení: Shimano Alivio

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Altus

Kazeta: Shimano HG30 11-34 (9)

Náboje: Shimano M66

Ráfky: Mach1 SubZero

Pláště: Schwalbe Smart Sam 2,1“

Řídítka: DNA Riser

Představec: DNA

Sedlovka: DNA

Sedlo: Selle Italia X1 Lady

Hmotnost: 13,9 kg (vel. 18“)

Cena: 19 490 Kč

 

 

datum: 22.07.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign