katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Tern Link D8 - test kola

Skládací kolo Tern Link D8

Skládací kola Tern si za svoji krátkou historii získala řadu příznivců, čemuž se po testu modelu Link D8 v žádném případě nedivíme. Dobře provedená skládačka totiž může nabídnout velice příjemné svezení.

Tuhost, komfort a image

Základem je duralový rám ze slitiny 6061-T6, jehož horní trubka se za skládacím mechanismem směrem dozadu rozdvojuje do sedlových vzpěr spojených masivními svary z boku se sedlovou trubkou. Profilace hlavní trubky, toto rozdvojení a skládací mechanismus OCL Joint jsou zárukou vynikající tuhosti rámu. Patentovaný mechanismus je i na představci Physis, který není možné upravovat na výšku, ale jeho provedení opět potvrdilo maximální tuhost. Dvojici skládacích mechanismů doplňuje ještě třetí, na objímce řídítek, která tak lze rovněž při složení natočit, aby brzdové páčky nevyčnívaly z jinak kompaktního balíčku složeného kola. Všechny tři mechanismy se ovládají rozměrnou pákou, která má, krom toho na řídítkách, malou pojistku a jejíž odpor lze nastavit plochým klíčem. Složení rámu a řídítek zvládne zcela bez problémů i křehká cyklistka, navíc není třeba nějaká nadměrná šikovnost, vše je intuitivní a jednoduché.

Jelikož lze celý bicykl složit, není třeba demontovat kola, která tudíž mají pevné osy s plastovými krytkami matic. Vlastní přehazovačka Neos je uchycena na řetězové vzpěře a její paralelogram směřuje dozadu, navíc funguje inverzně, takže při povolení lanka řadí směrem na větší pastorek. Trochu nezvykle působí velký převodník s dvaapadesáti zuby, za což by se nemusela stydět ani slušná silnička, v kombinaci se zadní osmičkovou kazetou 12-34 zubů to je na rovině slušný švih, ovšem do kopce už to taková zábava není. S nějakým ostřejším stoupáním se ale u těchto kol nepočítá, případně lze zvolit jinou velikost převodníku nebo model s vícerychlostním nábojem, kde je rozsah převodů větší. Řazení otočnou rukojetí je klasika, stejně jako ráfkové brzdy, z nichž přední je upevněna na zadní stranu vidlice. Funkčnost brzd na dvacítkových kolech sice nedosahuje tak ostrého výkonu jako na krosovém kole, ale vzhledem k nízkému těžišti a celkově velice bezpečnému posedu to nijak nevadilo.

Jízdní dojmy bychom shrnuli následovně, díky malým kolům a tuhému rámu skládačka skvěle zrychluje a krátká stopa předního kola dovolí hbitě manévrovat v městském provozu nebo na cyklostezce. Zároveň ale kolo drží stabilitu, jakmile pustíte řídítka a jedete bez držení, sice na to není posed zrovna ideální, ale řídítka se nerozkmitala a kolo drželo směr. Nízko posazené těžiště dovolí jezdci ostrý náklon v zatáčkách, jen pozor na to, aby byl pedál na vnitřní straně raději výš, obrubník bývá dost neústupný soupeř. Rozsah převodů byl na rovině zcela bez připomínek, mírná stoupání kolo zvládá dobře, prudké výjezdy už moc ne. Nebyl ovšem problém zabrat ze sedla, kdy tuhý rám i představec překvapily slušným výkonem, a jezdec prostě jen dupe pod sebe a užívá si zrychlení. Nulová poddajnost rámu a vidlice výkonu zkrátka prospívá. Zkusili jsme si i několikrát seskočit z chodníku a skládačka nijak neprotestovala, takže opět chvála. Vzpřímený posed a pro jezdce nad 190 cm výšky mírně nakrčené nohy ovšem předurčují tento bicykl k jízdě na vzdálenosti do třiceti až čtyřiceti kilometrů maximálně. Na dovolenou nebo do města je to ovšem naprosto komfortní a úžasný společník.

S přepravou v autě či metru nebo autobusu jde ruku v ruce jednoduchost rozložení a opětovného sestavení. My jsme celé kolo sestavili do deseti vteřin, ovšem museli jsme si předem označit výšku sedla, to se vzhledem k abnormálně dlouhé sedlovce nastavuje asi nejobtížněji. Rozložení znamená přepůlení rámu, zasunutí sedlovky téměř na zem a sklopení představce s řídítky. Ta jsou na vnější straně díky přetočení předního kola o 180° a zajišťují se pryžovým páskem ke spodní straně hlavní rámové trubky. Plastové pedály mají rovněž skládací mechanismus, stačí jen zatlačit a přetočit je do svislé pozice. Aby se celý balíček o rozměrech 38x79x72 cm při přenášení nerozpojil, je na přední vidlici a zadní stavbě magnet, který drží při složení obě kola u sebe. My jsme testovali model osazený příplatkovými blatníky a nosičem, které však při sbalení kola nijak nepřekážely.

Pro zábavu i dojíždění

Testovaný model je díky všem detailům velice bytelný a funkční, nabídne lehkou jízdu a hlavně rychlé sbalení i sestavení. Na každodenní dojíždění je to skvělý společník, ale díky pohodlnému posedu a svižnému projevu nezklame ani při dlouhých výletech na dovolené.

 

Plusy: tuhost, promyšlené detaily, rychlost sestavení

Minusy: spíše na rovinu

 

Technická specifikace Tern Link D8

Rám: Alu 6061-T6

Vidlice: Hi-Ten

Kliky: Alu 6061, 170 mm, 52 zubů

Brzdy: Alu, V-Brake

Řazení: Grip Shift MRX Comp

Přehazovačka: Neos 1.0

Náboje: Formula

Ráfky: Alu

Pláště: Schwalbe Citizen

Kazeta: Sunrace, 12-34/8

Sedlo: Tern Sport

Sedlovka: Tern SuperOversize

Představec: Tern Physis

Řídítka: Flat Bar, 6061

Hmotnost: 12,8 kg (včetně nosiče a blatníků)

Nosnost: 110 kg

Výška jezdce: 142-190 cm

Cena: 13 990 Kč (bez nosiče a blatníků)

datum: 29.04.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign