Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Tak trochu jiné pedály

Vista Magic X

Tak trochu jiné pedály

Co nejvíce přiblížit osu pedálů chodidlu, tak tato idea provází konstruktéry nášlapných systémů již řadu let. Každý výrobce se s tímto problémem vypořádává po svém. V minulosti se experimentovalo s řadou více či méně atypických systémů, výsledkem však byl téměř vždy pedál s klasickou průběžnou osou, která nabídla z hlediska životnosti nejlepší vlastnosti. Úpravy zaběhnutých systémů se tedy většinou zaměřily pouze na maximální možné zmenšení vzdálenosti osy od chodidla, ať již ubráním materiálu nad osou u samotného pedálu, případně na snížení zarážky, tedy „kufru“. Vzdálenost osy a chodidla od svých počátků řešila například značka Time, naopak třeba francouzský Look tuto problematiku u svých dřívějších modelů příliš nezohledňoval a totéž platilo i u pedálů Shimano. Vývoj se totiž často zaměřil především na funkční upínací mechanismus, případně na velikost kontaktní plochy tretry s pedálem. Celkové snížení sestavy nad osou bylo nejednou až v následném pořadí.

v1

Nám se do testu dostaly silniční pedály u nás takřka neznámé lucemburské značky Vista, u nichž je vzdálenost osy a chodidla řešena primárně. Osa šlapání je zde velice blízko ose samotného chodidla, přibližně v úrovni podešve treter. Nutno dodat, že podobné pedály zdaleka nejsou po konstrukční stránce novinkou a že něco podobného tu bylo již před řadou let. Menší odolnost systému, postaveného na velice krátké ose a pouhém jediném ložisku, však byla společně s nižší tuhostí záhubou takového řešení. Značka Vista chce ale i přesto se svým řešením pedálů Magic X prorazit, podaří se jí to?

Proč?

Zásadní otázkou je, proč dostat osu šlapání co nejblíže chodidlu. Odpověď je celkem jednoduchá a k jejímu zodpovězení stačí trocha logiky. Čím je větší vzdálenost mezi osou a chodidlem, tím více se posunuje virtuální střed šlapání vzhůru oproti faktickému středu klik. V přední a zadní úvrati kliky to nepředstavuje problém, ovšem v horní a dolní úvrati již ano. Je tím narušen vztah ideálního kruhového šlapání vůči přenosu energie a teoreticky se větší vzdálenost osy od chodidla projevuje i horším překonáním mrtvého bodu šlapání. Navíc čím je tato

v2

vzdálenost výraznější, tím méně efektivní je přenos síly například při tahu za pedál vzad. Masa materiálu mezi osou a chodidlem má tendenci posunovat patu při tahu dozadu níže. Z toho všeho vyplývá méně plynulé šlapání, které je ideálnímu kruhu vzdáleno. A toto je také příčina, proč se výrobci snaží dostat osu otáčení pedálu co nejblíže chodidlu a z tohoto důvodu také vznikly do jisté míry atypické silniční pedály Vista Magic X.

Pár detailů

Model Vista Magic X sází na ploché duralové tělo, z něhož vychází masivní nosník osy s ložiskem. Kraťoučká ocelová osa umožňuje dotažení pouze imbusovým klíčem. Jediné rozměrné zapouzdřené ložisko je v nosníku nalisováno, a ještě zajištěno útlou plochou maticí.

Upínací mechanismus tvoří přední našroubovaný ocelový čep a klasická zadní ocelová zarážka. Předpětí pružiny, a tedy i upínací sílu je možné seřizovat šroubkem zboku. Zajímavostí je miniaturní maznička, umístěná pod ložiskem zespodu pedálu.

Zarážku pedálu, neboli kufr, tvoří pevný ocelový plát s plastovým nosníkem. Vpředu je vidlička pro přesné zasunutí vistabotado ocelového čepu na špičce pedálu, vzadu je klasická plochá západka s ostrým krajem. Trojice montážních otvorů vychází ze standardu Look. Na zadní části kufru je dvojice plastových výstupků, zlepšujících stabilitu při chůzi a snižující rychlost ochození kufru.

Hmotnost páru pedálů Vista je 260 gramů, což je výborná hodnota. Cena pro náš trh není stanovena, v přepočtu by se ale jednalo o částku kolem 3300 korun. Více informací o pedálech Vista najdete na www.vistadeal.com.

Milimetry v praxi

Otestovat pedály Vista jsme se rozhodli praktickým porovnáním se zaběhnutou klasikou. Jako protipól jsme vybrali starší provedení pedálů Look PP396, u nichž byla vzdálenost osy a chodidla řešena konstruktéry méně než u současné generace KéO. U typu PP 396 byl tedy výraznější, přibližně dvoucentimetrový rozdíl ve srovnání s hodnotou této vzdálenosti, nabízenou pedály Vista. Namontovat na jednu kliku pedál Vista a na druhou Look by ale pro test nebylo optimální, neboť by při jízdě vyšel najevo značný rozdíl v propínání nohou v koleni. Jedinou možností tedy bylo projetí na jednom modelu a následné prohození pedálů, upravení výšky posedu a následný test druhého z dvojice.

V praxi se rozdíl ve vzdálenosti osy pedálu od chodidla opravdu projevil. Samozřejmě může hrát určitou úlohu i vědomí jezdce, že by se mu v případě pedálů Vista mělo teoreticky šlapat lépe. Při jízdě jsme ale skutečně měli pocit, že šlapání s pedály Vista je celkově „čistší“a plynulejší. Znát to bylo především při přechodu kliky z horní úvrati do přední a následně v tahu za pedál při opouštění dolní úvrati kliky. Šlapání bylo pohodlné a přirozené, na vnímání určitých rozdílů při porovnání s klasickým systémem Look se ale jezdec musel přímo zaměřit a soustředit. Výraznější rozdíl, než zaznamenaly naše subjektivní pocity, by pravděpodobně odhalil laboratorní test. Plusem je samozřejmě snížení těžiště jezdce přibližně o dva centimetry ve srovnání s looky.

Každá mince má ovšem dvě strany. Tou druhou, negativní, je v případě testovaných pedálů Vista nemalý, asi centimetrový posun jejich spodní hrany blíže k vozovce. Šlapání při průjezdu zatáčkou tak může ve srovnání s klasikou znamenat problém. My jsme si sice během testu nikdy o asfalt pedálem neškrtli, ale mysleli jsme na tento fakt více a snažili jsme se mu předcházet. Pro závodníka může být přiblížení pedálu vozovce nevýhodou. Určitou starost bychom měli i z použití jediného ložiska. My jsme s pedály Vista absolvovali pouze několik set kilometrů, je ale otázka, jak by se na stavu ložiska odrazilo třeba celosezonní závodní zatížení. Na ložisko totiž zdaleka nepůsobí pouze vertikální síly, na které je primárně konstruováno, ale při každém záběru je jakoby „vylamováno“ ven z pedálu. Vysoké zatížení je kladeno i na samotnou osu.

Na druhou stranu, funkce nášlapného mechanismu zaslouží pochvalu. Sice jezdec zprvu trochu tápe, neboť navedení špičky kufru do pedálu není tak intuitivní jako třeba u systému Look, ale po navyknutí vše funguje výborně. Je ale nutné předchozí nastavení pedálu do vhodné „nakopávací“ polohy. Pedál se totiž nestáčí samovolně špičkou vzhůru, jak jsme zvyklí od řady jiných provedení. Okamžik našlápnutí či vypnutí systému je celkem čitelný a kontaktní plocha podešve treter s pedálem je dostatečná. Upnutí kufru v pedálu je hodně pevné a noze neumožňuje pohyb, což je například při tahu pedálu vzad přínosem.

Pedály Vista Magic X jsou alternativou pro ty jezdce, kteří mají s optimálním kruhovým šlapáním problémy. Rozhodně díky nízké hmotnosti neurazí ani notorické odlehčovače. Zůstává zde samozřejmě otázka životnosti ložisek, konstrukci pedálů bylo zkrátka nutné něco obětovat.

(kad)

Plusy: plynulost kruhového šlapání, nízká hmotnost

Minusy: teoreticky nižší životnost ložisek, přiblížení pedálů vozovce

datum: 12.11.08 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign