katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Tabulka převodů

Možná jste se někdy dostali do situace, kdy jste si říkali, jaké převody se vám vlastně kryjí. Jen neznalec si totiž může myslet, že pokud máme třeba na horském kole tři převodníky a vzadu devítikolečko,  že disponuje sedmadvaceti převody. To totiž vůbec není pravda. Jednak některé (především krajní kombinace) převody nepoužijeme a jednak některé převody jsou si tak podobné, že na jedno šlápnutí ujedeme takřka stejnou vzdálenost.

Naše tabulka může posloužit i těm, kteří na trénink nebo přípravu jdou trochu vědečtěji a laborují s kadencí, čili počtem otočení klik za minutu. Setkali jsme se i s těmi, kteří si předem spočítali, jak asi dlouho pojedou do alpského kopce a podle rychlosti a délky kopce si vypočítali převod, který budou točit v optimální kadenci, neboť na příliš těžký převod by jim došly velmi brzy síly. Po výpočtu nastal okamžitý úprk do cykloprodejny pro kazetou s větším počtem zubů na největším pastorku. Ale to se týká samozřejmě silničních cyklistů, zvláště těch méně trénovaných.

Naše tabulka v Excelu je velmi jednoduchá. Do příslušné buňky zadáte průměr kola v metrech a tabulka se sama přepočítá. Výpočet je samozřejmě velmi jednoduchý, ale nač se trápit s výpočty pro jednotlivé pastorky zvlášť, když jsme vám vše připravili.

Přejeme vám příjemnou zábavu.

Tabulka převodů ke stažení

Tabulku si stáhnete ZDE.

datum: 17.10.07 - kategorie: Technika

Komentář:

 1. [1] Roman Paulovič

  Tabulka nezobrazuje správne hodnoty!
  ked zadáte priemer kolesa 1m a prevod 1:1 (32:32) musí byť vzdialenosť rovná priemeru kolesa, čiže 1m. tabulka hovorí že 3,14 :-)
  Opravte to vynechaním vzorca o hodnotu 3,14*
  S pozdravom
  ROman

  18.02.08, 21:07:12
 2. [2] Míra

  Nemůžeš počítat s průměrem, ale s délkou kola. A to musíš násobit 3,14.

  27.04.08, 20:11:49
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign