deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Švýcarský All Mountain

DT Swiss XMM

DT Swiss XMMVidlice švýcarské značky DT Swiss patří nejen díky jejich původní produkci u anglického výrobce Pace k exkluzivnějšímu zboží. Originálně konstruovaný all mountain model DT Swiss XMM s dvoudílným lepeným můstkem jsme prohnali zatěžkávací zkouškou v náročném terénu, nevedl si vůbec špatně.

Vidlice má magnesiovou korunku s výraznou profilací a dvojicí otvorů pro bowden ovládačů z řídítek. Vnější nohy jsou rovněž z magnesia, vnitřní jsou duralové. Zmíněný dvoudílný spojovací můstek je lepený a uvnitř má speciální zpevňující žebra, která navyšují tuhost. Ta byla u této verze se zdvihem 140 mm navýšena ještě použitím pevné 15mm osy s vlastním systémem šroubovacího rychloupínáku RWS. Dvojice ochranných vložek ve vnějších nohou zaručuje přesné dosednutí náboje a hlavně možnost pevného dotažení osy. Úchyty třmene brzdy jsou určeny pro standard postmount.

Ventilek na korunce patří jednodílné vzduchové komoře, kdy se tlak automaticky nastaví v pozitivní i negativní komoře.

Na pravé straně korunky je ve stříbrném kolečku lockoutu velmi dobře dostupné červené kolečko regulace odskoku a obojí je ovládáno drobnou duralovou páčkou z řídítek. Tato regulace Single Shot ovládá průtok oleje jednodílnou olejovou patronou a nabízí buď úplný lockout bez ochranného zdvihu, nebo plně otevřený mód. Páčka ovládání je sice z hmotnostního hlediska minimalistická, nicméně komfort ovládání je trochu slabší a návrat regulačního kolečka zpět do otevřené pozice nepatrně váznul.

DT Swiss XMMPři tlaku 90 PSI odpovídajících hmotnosti jezdce 85 kg byla vidlice zpočátku pocitově kompresně přetlumená. Po třiceti kilometrech se dostatečně zajela a citlivost se výrazně zvýšila. Chod byl plynulý, ovšem vůči drobným nerovnostem nelze hovořit o maximální žehličce, do výraznějšího zdvihu se vidlice zanoří až s příchodem středních rázů. Ve stoupáních tedy vidlice kopíruje terén, ovšem nejde tolik do zdvihu.

Její parketa je ovšem rychlá jízda po rovině nebo z kopce, tam se 140 mm zdvihu ukáže v plné parádě. Dostat vidlici na dno se nám téměř nepodařilo, ve středních hodnotách zdvihu byla poměrně citlivá a výraznější nárůst progresivity přišel až v poslední čtvrtině zdvihu. Celkový chod pružení byl poměrně kultivovaný, vidlice zbytečně nehoupe, ale do zdvihu jde pocitově s nepatrně přitaženou kompresí, která je u provedení Single Shot nastavena z výroby. Na hodně rozbitém povrchu ale jezdce dokáže velmi slušně podržet a při jízdě ze sedla nemá tendenci se lehce rozhoupat jako její citlivější soupeřky.

DT Swiss XMMV čem ovšem tento model vyniká, to je torzní tuhost daná především dvojitým můstkem Torsion Box a pevnou osou. Při ostrém brzdění v zatáčkách nebo při pomalých průjezdech takřka trialových pasáží, kdy se hmotnost jezdce maximálně opírá o přední zatočenou vidlici, navíc namáhanou ještě působením brzdy, se konstrukce ani nehne. Tuhost je naprosto skvělá a vidlice díky ní nabídne jezdci okamžitou reakci v každé zatáčce.

Hmotnost vidlice je přitom 1 795 gramů včetně lockoutu na řídítka a pevné osy, což je velmi slušná hodnota při daném zdvihu a tuhosti konstrukce. Cena tohoto modelu začíná těsně nad částkou třináct tisíc korun v provedení na rychloupínák a se zamykáním na korunce. Verze na pevnou osu se zamykáním na řídítka je pouze v provedení DT Swiss XMMtlumení Twin Shot a pohybuje se přibližně o pět tisíc výše.

(už)

 

Plusy: tuhost, hmotnost, regulace

Minusy: páčka lockoutu

datum: 07.07.11 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign