deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Světlo Author Alumia 400

Výkonné přední světlo je dnes nepostradatelnou součástí výbavy snad každého cyklisty, bikera či silničáře. Modely s nadstandardním výkonem se za prvé postupem času dostaly na poměrně příznivé ceny, za druhé mnozí z nás (snad i díky těmto světlům) přicházejí stále více na chuť ježdění za tmy a za třetí dobíjení pomocí USB konektoru například z počítače je velmi praktické. Eliminuje totiž nutnost vyjímat standardní baterie ze světla, ať už za účelem výměny za nové, či kvůli dobití. Zkrátka přijedeme ráno na kole do práce, dáme si světlo nabít do počítače, a po práci jsme zase připraveni na zhoršené viditelnostní podmínky nebo rovnou na noční bikovou vyjížďku.

My jsme otestovali model Alumia 400 lm, jenž je nejvýkonnějším předním dobíjecím světlem v nabídce značky Author. Již samotný název v sobě spojuje výkon, tedy lumeny, a odolnost konstrukce, zajištěnou použitím alu-slitiny. Velmi bytelné provedení s lehce utopenou optikou je zde zárukou skoro až nezničitelnosti a podobně robustně se tváří i objímka pro uchycení na řídítka. Tím hlavním je zde však funkce a v této disciplíně se světlo rozhodně nenechalo zahanbit ani od výrazně dražší konkurence. Jinými slovy s cenovkou 1295 korun nabízí skutečně hodně pověstné muziky, a tedy i velmi příznivý poměr cena/výkon.

Velikostí patří Alumia 400 k průměru své kategorie. Celkové provedení a vytvarování těla z ní však dělá velmi univerzálního společníka – vyjma kola i na další outdoorové aktivity. Nabízený výkon je však přínosem především na kole, kdy kužel světla patří svou šířkou k lepšímu průměru, ale především jeho výrazný střed a dostatečná jednolitost osvícené plochy jsou hlavními devizami. Optika s označením Collimator Technology, navazující na výkonnou LED „chip“ diodu, je velmi propracovaná. Rozhodně se nejedná o pouhé krycí sklíčko s čočkou, zde se šlo podstatně dále, a konstrukce přinesla své ovoce. Oba režimy stálého svícení jsou v reálu dobře použitelné pro plnohodnotnou jízdu za úplné tmy, a to i mimo asfalt.

Výkon 400 lm je pro kompaktní světlo zcela dostačující. Rozdíl výkonu mezi oběma režimy pak není až tak výrazný, takže po asfaltu bude stoprocentně stačit ten méně výkonný. Naopak silnější režim přijde vhod nejen v terénu, ale i na nekvalitním asfaltu, kde je žádoucí vyhnout se dírám. Hodně výrazný střed nasvícené plochy je v tomto směru velkou výhodou, neboť nabízí perfektní vykreslení veškerých nerovností. Stejně tak dosvit je silnou stránkou modelu, byť nejčastější nastavení sklonu na řídítkách bude pravděpodobně odpovídat zažité klasice – tedy výraznému středu světelného kuželu nějakých cca šest metrů před kolem.

K výkonu nemáme připomínky, jak je na tom ale z hlediska ekonomičnosti provozu, tedy výdrže na jedno nabití? Výrobce udává na plný výkon až hodinu a půl, což náš test potvrdil. Při venkovní teplotě okolo pěti stupňů světlo na plný výkon vydrželo asi hodinu a dvacet minut. Na snížený výkon by měla být výdrž dvojnásobná, což test opět potvrdil. Dvě a tři čtvrtě hodiny je podle nás skvělý výsledek. Zvlášť s přihlédnutím k faktu, že je tento režim použitelný i pro jízdu za úplné tmy mimo asfalt. Jediné, co nás lehce zklamalo, byl režim blikačky, pracující v nejsilnějším modu. Za prvé je takto výrazná blikačka skoro zbytečná, neboť i ve slabším režimu by byla nepřehlédnutelná. A za druhé je režim blikání zbytečně náročný k výdrži akumulátoru, jež je opět tříhodinová. Pokud by světlo blikalo s nižší intenzitou, mohla by být životnost na jedno nabití klidně dvojnásobná. To je ale pouze nepodstatný detail, neboť většina majitelů bude tento model používat primárně jako svítilnu, nikoli blikačku. Samotný Li-ion akumulátor (3,7 V / 2200 mAh) zvládne minimálně pět set dobíjecích cyklů.

Z detailů se nám líbil indikátor zasazený do spínacího tlačítka. Slouží nejen při nabíjení, ale také jako ukazatel stavu baterie (50 až 100 % se zeleným světlem a 1 až 49 % s červeným podsvícením). Nemůžou chybět kabel pro dobíjení a v neposlední řadě třeba malá boční sklíčka informující o naší přítomnosti řidiče aut přijíždějících z boku.

(kad)

 

 

datum: 30.10.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign