Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Superior Team Racing G7

Superior Team Racing G7

Značka Superior má ve své elitní kolekci modely nejen s karbonovým, ale i duralovým rámem, a to ze špičkové slitiny XTROLITE G7. Ta ostatně dala název, konkrétně tedy dodatek názvu, námi testovanému modelu Team Racing G7. A jaký je tento závodně orientovaný bike? Je to jednoduché, jedná se o kombinaci výborného osazení a stejně tak zdařilého rámu. Tomu sice odpovídá i nemalá oficiální cena 58 999 korun, ovšem díky brzkému příchodu nových modelů lze nyní sehnat letošní „gé sedmičku“ za podstatně příznivější částku. Stačí se trochu pídit po nabídce maloobchodů, které se prodejem kol Superior zabývají...

supcelk

G7 s R7

Geometrií rámu patří testovaný model mezi čistokrevné XC rakety, jimž sice není úplně blízký techničtější terén, ovšem o to víc si libují na rychlých tratích a v táhlých výjezdech. Delší přední trojúhelník a sériově montovaný představec s negativním sklonem se postaraly o nekompromisně závodní, více natažený posed. Zde se nehraje na pohodlí, ale na výkon. Tomu ostatně odpovídají také pevnostní parametry rámu, jemuž je pojem kroucení zcela neznámý. To alespoň platilo v námi testované osmnáctce.

supkazetaSe solidní tuhostí při záběru jde většinou ruku v ruce také tvrdší jízdní projev. G7 sice není úplnou výjimkou, ovšem označit jeho rám za vyloženě tvrdý a nepohodlný by bylo křivdou. Konstrukce zadní stavby s nepříliš mohutnými, lehce zvlněnými rameny rozhodně určitou část otřesů absorbuje. Dvojnásob to pak platí v případě hodně přesazené sedlové trubky a špičkové karbonové sedlovky FSA s nadprůměrně vyoseným zámkem. Jen pro představu, cena samostatné sedlovky FSA K-Force Light je přes čtyři tisíce korun, na zákazníkovi se u Superioru nešetří.

Vpředu rámu sekunduje vidlice Manitou R7 Super Absolute, která je prostředním modelem řady R7. Její oficiální hmotnost je průměrných 1557 gramů. Chod vidlice nabízí solidní citlivost a především využití v podstatě celého zdvihu. Reptání některých rádoby kritiků na nižší torzní pevnost vidlice považujeme za bezpředmětné, pro rychlé závodní cross-country je tuhost vidlice zcela dostačující. Vzhledem k použití bychom zde ale namísto klasického lockoutu raději viděli páčku jeho dálkového ovladače na řídítkách. Při náhodném zapomenutí odblokování je šátrání po páčce na korunce po najetí do terénu přece jen dost nepříjemné. Zdvih sto milimetrů je i pro závodní XC ideální. Občas vídané osmdesátkové zdvihy jsou už podle našeho názoru do jisté míry přežitkem, čehož si je Superior očividně vědom.

Bod G7

Nalézt bod G u tohoto kola, aby jej mohl jezdec co nejrychleji přivézt k pomyslnému vrcholu, nebyl vůbec žádný supsedloproblém. Stačí pevně stisknout řídítka, pořádně se opřít do pedálů a kolo je na vrcholu stoupání možná dříve, než se stačíte zadýchat. Akcelerace je zkrátka fantastická, na čemž má vedle zmiňované tuhosti rámu zásluhu také hmotnost kola 10,2 kilogramu. Kola Fulcrum Red Metal 5 také nepatří k setrvačníkům, které by bylo nutné roztáčet velkou silou, stejně tak dobrá je i jejich tuhost. Pocit rychlosti ještě umocňují pláště Schwalbe Rocket Ron.

Nadání kola je tedy především o nabízeném zrychlení a také o vrchařských schopnostech. Ty jsou výrazně nadprůměrné, „gé sedmička“ dokáže pod zkušeným jezdcem zdolat i extrémně prudká stoupání. Délka rámu a nízko položená řídítka dovolují ve výjezdu skoro neomezenou manipulaci s těžištěm, takže se zdá být celkem bezproblémové udržet co nejdéle dostatečný záběr zadního kola.

Trochu více práce samozřejmě vyžadují slalomové pasáže mezi křovím či techničtější sjezdy, což ovšem není klasické teritorium testovaného kola. My jsme naladili univerzálnější posed otočením představce, čímž nebyly vrchařské schopnosti kola téměř poznamenány a v prudších sjezdech bylo ovládání daleko jistější.

Fakt, že není G7 stavěn na slalomové pasáže, neznamená jakoukoli neohrabanost. Na podněty ke změně směru reaguje bez zaváhání, pouze jeho koncepce není nakloněna hravé jízdě a upřednostňuje spíše rychlost a vynikající vedení přímého směru ve vyšších rychlostech.

Pěkná práce

Ke konstrukci rámu nemáme po funkční stránce připomínky, stejně tak k jeho geometrii. Co však považujeme u duralového rámu tak trochu za zbytečnost, je použití systémově složitější středové osy standardu BB30, s čímž souvisí speciální středové pouzdro bez závitů. Vedení řadicích lanek po spodní trubce sice nemusí být každému supsedlopo chuti, v praxi je ale bezproblémové.

Z osazení nás vedle obou měničů potěšily řadicí páčky ze sady XTR, pastvou pro oko byla ale třeba i kazeta Sram PG-990N s červeně anodizovaným duralovým unašečem. Dobrou práci během testu předváděly brzdy Hayes Stroker s luxusními karbonovými brzdovými páčkami. Lehkým zklamáním byla naopak úplná absence pedálů, přitom i ekonomičtější model M520 by zájemce o kolo jistě uvítal. Maximální spokojenost po stránce pohodlí vládla se sedlem Fi’zi:k Gobi, které je tvarově výrazně poddajnější než novější typ Tundra.

Superior Team Racing G7 je celkově vynikajícím kolem. Přestože jsme našli pár detailů, nad nimiž lze polemizovat, rozhodně se jedná o dobrou koupi a skvělý stroj na závodní XC a maratóny.

Plusy: závodní geometrie, tuhost rámu, skvělé komponenty

Minusy: absence pedálů, standard BB30

Vybavení kola:

Rám: Aluminium Xtrolite G7

Vidlice: Manitou R7 Super Absolute, 100 mm

Hlavové složení: FSA IHS

Kliky: FSA Afterburner BB30 22/32/44

Brzdy: Hayes Stroker Carbon

Řazení: Shimano XTR

Přehazovačka: Shimano XTR

Přesmykač: Shimano XTR

Kola: Fulrum Red Metal 5

Pláště: Schwalbe Rocket Ron 2,1

Řídítka: FSA XC180

Představec: FSA ST-OS-99

Sedlovka: FSA K-Force Light

Sedlo: Fi’zi:k Gobi

Hmotnost: 10,2 kg (vel. 18“, bez pedálů)

Cena: 58 999 Kč
datum: 13.10.09 - kategorie: Testy kol

Komentář:

 1. [1] Simon

  Tohle kolo jsem si zkoušel v terénu a musí se na něm brzdit i při jízdě do kopce, jede jak dráha. Fakt, to se vidí málokdy. Posed je opravdu trochu delší, jak je u Superioru zvykem, ale je to kolo na závodění a vyhrávání. Mohu doporučit, nakonec jsem si ho ale nekoupil, jediným záporným důvodem (pro mě) byla cena.

  14.10.09, 20:35:57
 2. [2] Pavel111

  Takže řekněme to takto: rám je velmi dobrý a tuhý, celkové osazení ale neodpovídá doporučené ceně oproti konkurenci.

  15.10.09, 15:59:34
 3. [3] kany

  Vážený Pavle111, zřejmě by to chtělo konkrétní příklad, srovnání s konkurencí. Jinak to je výkřik do tmy. A jaké osazení by odpovídalo ceně?

  15.10.09, 18:29:10
 4. [4] mabe

  ....na první fotce je kolo se stojánkem..........ten je v ceně nebo se dokupuje zvlášť? jinak jsem se měl možnost taky svézt a jede to jako raketa.....

  20.10.09, 11:52:09
 5. [5] kany

  to není stojánek, to je klacek, aby se kolo při focení nekácelo:) ale běžně se klacky retušují:) tentokrát ne:)

  20.10.09, 14:17:47
 6. [6] Pavel111

  Ale ale stačí si projít pár značek, nějaká kola už by se našla...třeba začněte u Giantu 2010

  21.10.09, 17:33:10
 7. [7] kany

  Proč já mám začínat hledat? Vy něco tvrdíte tak nám to porovnejte vy. Když něco tvrdím, tak dám konkrétní příklad a nedělám pro ostatní "bojovku". Kany

  21.10.09, 21:18:38
 8. [8] Pavel111

  Tak speciálně pro Vás, ale nebudu tu hledat kola od všech výrobců....
  http://www2.giant-bicycles.com/cs-cz/bikes/model/xtc.0/4323/39260/...
  http://www2.giant-bicycles.com/cs-cz/bikes/model/xtc.advanced.3/5701/39257/...
  http://www2.giant-bicycles.com/cs-cz/bikes/model/anthem.x.2/5702/39088/...
  Za tu cenu u Supa by musela být jiná vidle, proč brzdy Hayes(no ony jsou do montáže docela levné:-) a lepší kola než RM5 - naproti tomu zbytečně řazení XTR. Kliky FSA ale co jiného použít když je to BB30 a proč je to v minusu u recenze když by to mělo být vlastně v plusu i když je to evidentně na hovno pro normální bajkery. Sup měl zůstat bez BB30 a neutíkat ze standardu!

  21.10.09, 22:19:18
 9. [9] Pavel111

  Ta XTC 0 stojí 45tisíc, je tam trochu zmatek jestli je tam XT nebo XTR šalt. Rozdíl v ceně 14tisíc, okamžitě bych se zbavil těch kol a nasadil něco ve stylu RM1, RM Zero, SLR, 240s+4.2d případně vyměnit Shim. řazení+šaltr za Sram X.0grip a X.0 šaltr a to pak bude trochu jiná raketa. Ale třeba nesouhlasíte.....

  21.10.09, 22:29:17
 10. [10] fake watches

  Piaget tag heuer rapidly Rolex became the specialist Rolex Watches for the world's Replica Watches thinnest watches and patek philippe the unique style of cases and bracelets in 18K gold Breitling Watches or platinum, Chanel Watches the only case audemars piguet materials the firm allows montblanc watches to enter its workshops. The company is a pioneer in the realm of armani watches replica Omega Watches watches embellished with gemstones, fake watches using lapis lazuli, mother-of-pearl rolex watches , coral, tiger's eye replica watches and onyx replica rolex in an replica breitling watches amazing symphony of replica tag heuer dials which attract customers thanks to colour and variety.

  11.12.09, 08:40:15
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign