penco_unor_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Sun Race s osou napevno

Co se týče klik značky Sun Race, vídali jsme především levnější provedení na čtyřhran, ovšem tato značka má v nabídce i verze s integrovanou středovou osou, kdy je s ní pravá klika napevno spojená.

Model FCM954 je klasický trojpřevodník s roztečí šroubů 104 mm, určený devítirychlostním systémům, jehož duralový unašeč s pravou klikou tvoří s ocelovou osou jeden díl. Sice je dnes trojpřevodník výrazně na ústupu, ale toto řešení používá značka i u dvojpřevodníku, takže jde spíše o konstrukční provedení než o to, zda je počet převodníků aktuální. Každopádně je funkční, což má na starosti jednak systém náběhů na zubech prostředního a největšího převodníku, a také čtveřice zvedacích kolíků na každém z nich. Tuto technologii nazývá výrobce Fluid Drive a měla by zajistit plynulý pohyb řetězu mezi převodníky. Ty jsou v případě dvou menších (22, 32 z.) ocelové, kdežto největší je duralový. Ze slitiny hliníku jsou i ramena klik, která mají z vnějšku oblé tvary, kdežto vnitřek je odlehčený se zesílením v podobě písmene X.

Součástí balení v ceně kolem dvou tisíc korun je i kompletní závitové středové složení s trojicí vymezovacích podložek pro středová pouzdra 68 nebo 73 m, fungující na odlišném principu než třeba Shimano. Pravá miska má totiž průchozí ložisko a dosedá až k převodníkům, kdežto levá má na vnitřním otvoru hliníkové osazení, kterým projde pouze drážkovaný konec osy, a levá klika dosedne na podložku na konci ložiska. Tím se kliky stáhnou imbusem k sobě a pro demontáž pak slouží vnější osazení tohoto samostahovacího šroubu. Jednoduché jako facka, ovšem má to i svoji celkovou hmotnost, která je včetně středového složení téměř 1100 gramů. Na cenově rozumné kliky v délce 175 mm je to ale přijatelná hmotnost.

SunRace v tomto provedení neaspiruje na hmotnostní nebo cenový trhák, spíše se snaží být dostupnou a funkční alternativou pro ty, kdo nechtějí použít kliky nejznámějších výrobců, ale hledají něco designově trochu jiného.

(už)

datum: 07.03.18 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign