Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Stevens Fluent ES - test kola

Zdvihová kategorie sto dvacet milimetrů je dnes považována za typicky maratonskou, ovšem není pravidlem, že by samotný zdvih určoval vlastnosti kola, tedy jeho terénní dovednosti čipřímo předpoklady k závodnímu nasazení. Tentokrát zde ale máme stroj, jenž ze zmíněného zdvihu dokázal dostat skutečně to nejlepší. Stevens Fluent ES totiž nabídne nadstandardní dávku pohodlí a perfektní ovladatelnost, aniž by tím jakkoli utrpěl jeho sportovní naturel. Navíc i současnou akční cenu 54 399 korun považujeme za lákavou, zvlášť když za tyto peníze získá kupující bike, s nímž se může směle postavit na start maratonského závodu, a to i s ambicemi na hodně slušné umístění.

Stevens Fluent ES - test kola

Použitá čtyřčepová koncepce sází na celkovou masivnost zadní stavby. Nežádoucímu kroucení předchází nejen rozestupy dvojic čepů, ale i zasazení hlavního čepu přímo do sedlové trubky, a to přibližně do výšky zubů malého převodníku. Vytvarování spodních ramen je pak naprosto atypické, neboť za středovým pouzdrem je jako přechodový díl použita příčně umístěná trubka, na níž jsou navařeny řetězové vzpěry. Nekonvenční je i mohutná frézovaná vidlička, do které jsou zasazena ložiska bezprostředně před patkami, z nichž ta levá je vybavena postmount úchytem brzdového třmenu. Všechny konstrukční detaily jsou pastvou pro oko, což platí také o jednodílném ramínku přepákování, doplněném nejen hodně atraktivní grafikou, ale navíc také praktickou indikací zanoření, informující o sportovní, či naopak komfortní preferenci. Z použití propedalového tlumiče Fox Float RP23 pak lze předpokládat, že nebude až tak složité docílit solidní citlivosti s výraznou redukcí sklonů k pohupování.

Stevens Fluent ES - test kola

V případě provedení rámu je znát snaha o dosažení maximální tuhosti, současně je ale patrné také gramaření, spodní i horní trubka totiž při poklepu vydávají zvuk, informující o skutečně hodně tenké stěně. Takže pokud by někdo měl v případě kompletního odpružení obavy ze zbytečně vysoké hmotnosti či naopak nedokonalé tuhosti při záběru, Fluent ES tyto mýty hodně sebevědomě boří. Dokonce ani v případě laku se zbytečně neplýtvalo gramy. Přestože design je silnou stránkou kola, matně černá povrchová úprava evidentně neváží téměř nic.

Zdalších konstrukčních prvků zaslouží zmínku snad jen dnes už takřka nepostradatelná hlava s 1,5“ spodním ložiskem. Praktické je také vedení jednodílného bovdenu až k přehazovačce.

Stevens Fluent ES - test kola

120 mm pro radost z jízdy

Snad ani nemusíte mít kdovíjaké zkušenosti s kompletním odpružením a Fluent ES vám prostě sedne. Bike se středně nataženým posedem totiž plní naprosto dokonale všechno, co po něm jezdec chce, a k tomu přidá návdavkem ničím nerušenou ochotu zrychlovat.Je skoro až neuvěřitelné, jak se zde podařilo konstruktérům sladit skoro až protichůdné vlastnosti. Pokud totiž nastavíme obě jednotky na vyšší tlak, chová se bike jako rychlý maratonský full se 100 milimetry zdvihu. Neokrádá jezdce o vynaloženou energii, ale současně zpracuje téměř všechny nerovnosti, které mu přijdou do cesty.V případě komfortnějšího naladění se pak jedná o vyloženou „žehličku“, což v dané zdvihové kategorii rovněž nebývá pravidlem. Zadní stavba navíc působí, že má snad v každém režimu nemalou zdvihovou rezervu, což je v členitém terénu a při nějakém tom skoku hodně příjemné. Hmotnost lehce přes dvanáct kilo se pak vedle nadstandardní akcelerace promítla právě do ochoty k odlepení obou kol od země, kdy kolo jezdce doslova vybízí k využití každé terénní nerovnosti či hrany k odrazu či bunny hopu. Stejně tak ochotně se ale bike proplétá i točitými pěšinami a naprosto suverénně zvládá sjezdy, v nichž působí velice stabilně. Dokonce ani není nutné přepínat páčku tlumiče na plnou aktivitu, střední poloha nastavení propedalu se zdá být bezproblémová téměř pro všechny jízdní režimy. Ve výjezdech, a to i těch hodně prudkých, nemá fluent nadměrné tendence ke zvedání předního kola, to zadní navíc použitý systém pružení tlačí k zemi, čímž je zaručena vynikající trakce.

Stevens Fluent ES - test kola

Nejvíce se nám na testovaném kole líbily jeho dvě tváře, první, vyloženě sportovní až výkonnostní, při níž tlumič neruší jezdce zřetelnějším pohupováním a celkově kolo skutečně působí jako rychlý maratonský full, a druhá, preferující komfort a příkladnou ovladatelnost, při níž si majitel jízdu vychutnává plnými doušky.Použitá koncepce navíc celkem účinně předchází rušivým jevům, tedy tahání řetězu za pedály při propružení nebo zřetelnějšímu tuhnutí zadní stavby pod brzděním.

Stejně spokojeni jsme byli takés osazením. Vidlice Fox s lockoutem na korunce je osvědčenou klasikou, vynikající jsou jak zapletená kola Easton EA70XC s rychlými plášti Schwalbe Rocket Ron, tak i kompletní sada Deore XT s perfektně fungujícími brzdami. Absence pevných os zde určitě nebyla vzhledem ke 120mm zdvihu na škodu, ve vedení směru nebo při položení do klopenky nebyly znát jakékoli rezervy v tuhosti kola jako celku. Snad jen sedlovka s přímým zámkem nemusí sedět úplně každému, nicméně v tomto případě neusazuje jezdce zbytečně dopředu, takže ani zde nemáme připomínky.

Stevens Fluent ES na nás tedy udělal ten nejlepší dojem.V sezóně 2013 bude vypadat totožně, pouze získá navíc obě pružicí jednotky v provedení „CTD“, tedy s třemi přednastavenými polohami kompresního tlumení a ovládací páčkou na řídítkách.

 

Plusy: ovladatelnost, akcelerace, „univerzalita“ použití

Minusy: nenalezli jsme

 

Rám: Aluminium 7005TB Superlite, 120 mm

Vidlice: Fox 32 Float L, 120 mm

Tlumič: Fox Float RP23

Kliky: Shimano Deore XT24-32-42

Brzdy: Shimano Deore XT, 180/160 mm

Řazení: Shimano Deore XT(10)

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kazeta: Shimano Deore XT11-34 (10)

Kola: Easton EA70XC

Pláště: Schwalbe Rocket Ron 2,25“

Řídítka: Oxygen Scorpo Rise

Představec: Oxygen Scorpo 31.8mm

Sedlovka: Oxygen Scorpo Zero Offset

Sedlo: Oxygen Spark

Hmotnost: 12,2 kg (vel. 18“)

Cena: 54 399Kč

datum: 19.11.12 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign