katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Stevens Comet SL, 259.999 Kč

 

Stevens Comet SL, 259 999 Kč

Stevens v mnoha směrech nezapře perfekcionismus, charakteristický právě pro německé značky. A přestože je pro tohoto výrobce typický především cyklokrosový segment, jenž je navíc v současném ročním období o to více aktuální, tak vám na následujících řádcích představíme to nejlepší, a především nejlehčí, co Stevens nabídne mezi silničními koly. Model Comet SL s cenovkou přesahující čtvrt miliónovou hranici vsadil nejen na superlehký rám a jemu adekvátní Sram Red, ale především na tuningové karbonové díly. Ráfky Xentis jsou svými parametry stejně výjimečné jako komponenty od THM, které dodalo kliky Clavicula a brzdy Fibula. V takové zvučné sestavě už chybí snad jen Kuba Kubikula...

Hned zkraje nebude od věci zdůraznit, že Stevens Comet SL nerespektuje žádné limity nastavené Mezinárodní cyklistickou unií a stále ještě aktuálnímu předpisu s hodnotou 6,8 kilogramu se přímo vysmívá. Jeho rovných pět kilogramů jen dokazuje, že v současnosti už se daný limit zdá být přežitkem, zvlášť když se sériové kolo může dostat necelá dvě kila pod něj.

Rám s označením materiálu HMF Extralite vsadil na UD karbon. Požadavek co nejnižší hmotnosti se promítl například do konstrukce hlavové trubky, která nevyužívá dnes tolik populární 1,5" spodní ložisko, ale namísto něj je zde rozměr super-oversize, tedy 1¼", což by mělo mimo jiné navýšit schopnost korunky lépe pohlcovat otřesy od vozovky. Jinak lze rám označit za klasiku, sázející na velice mírný sloping, kruhové profily hlavních trubek a hodně minimalistické sedlové vzpěry. Karbon se nevyhnul ani zadním patkám a především kompletní konstrukci přední vidlice, pocházející od značky THM. Rámu nechybí vnitřní vedení bovdenů a maximální důraz na estetiku byl kladen také u povrchové úpravy, kombinující pouze matně a leskle černou. Toto silniční kolo se v praxi tváří hodně nenápadně a svůj potenciál všem neznalým umě skrývá.

Řazení Sram Red je zkombinováno s již zmíněnými brzdami THM Fibula, jejichž pár váží naprosto zanedbatelných 110 gramů (přední 60, zadní 50 gramů). Výkon je ovšem koncipován na hmotnost do 110 kilogramů, přičemž výrobce upozorňuje, že se tento váhový limit týká celé sestavy jezdec+kolo+vybavení. Celokarbonová konstrukce brzd je ale doslova k pomazlení a použití důmyslného přepákování pomáhá dostat i z filigránské koncepce dostatečný výkon. Podobně jsou na tom kliky Clavicula, jež bývají společně s brzdami Fibula oblíbenci mnoha malosériových výrobců kol, představujících na veletrzích své superlehké topmodely. Tuhost provedení Hollowtech II od Shimana sice očekávat nelze, ale můžete si být jisti, že zde není snad jediný gram navíc. Hmotnost samotných klik bez převodníků (se středovou osou) je 420 gramů a váhový limit leží na hodnotě 105 kg. A přestože u Stevensu tvořili superlehký stroj, tak nezapomněli na standardní skladbu převodníků 53/39.

Galusková kola Xentis Squad 2,5 jsou z téhož soudku, o čemž vypovídá nejen hmotnost páru pouhých 1049 gramů a celokarbonová konstrukce středně vysokého ráfku, ale opět váhový limit pro sestavu jezdce a kola, tentokrát na hranici 120 kilogramů. Galusky Tufo Elite jsou pak dokladem o špičkové úrovni české značky.

Další díly již pochází od klasika, a sice od značky Ritchey. Sedlovka, řídítka a představec ze sady SuperLogic Carbon jsou hodně rozumnou volbou. A přestože by se právě zde možná ještě nějaký ten gram dal ušetřit, právě Ritchey je sázkou na jistotu a bezpečnost jezdce samotného je prioritou. Totéž platí u sedla Selle Italia SLR Kit Karbonio.

Takže to byl silniční topmodel značky Stevens, který je nabízen v šesti velikostech, včetně té s označením 60 cm. Měříte-li 190 centimetrů a vážíte rovných sto kilo, není vám tedy tato lahůdka zapovězena!

 

(kad)

 

datum: 11.02.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign