deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Sportovní „Bloody Mary“

Když na konci šedesátých let doktor Felix Kiefer  vypracoval nápojovou recepturu umožňující rychlou výměnu tekutin u velmi potících se osob, díky zjištění potvrzujícím to, že pokud se do vody přidá malé množství uhlohydrátů a sody, napomáhá to její lepší absorpci organismem, netušil, že se jeho vynález stane tak populárním. Tento efekt byl považován za velmi důležitý a to z hlediska zachraňování dětí pocházejících z rozvojových zemí, které umírají následkem velkého nedostatku tekutin. Nápoj Isostar byl vyroben v souladu s výše uvedenou koncepcí, avšak jeho minerální obsah byl uzpůsoben chemickému složení potu. Rovněž bylo navrženo, aby byl isotonický, neboť více koncentrované nápoje hypertonicky redukují rychlost absorbování vody do střev.

Od roku 1977, kdy se Isostar začal prodávat ve Švýcarsku, se jeho název stal synonymem pro sportovní nápoje, podobně jako třeba značka Lux pro vysavače nebo Xerox pro kopírky. Ani tehdy jeho tvůrce a možná jeho následovníci ale nečekali, že by se jednou mohl vyrábět v příchuti, jež si příliš nezadá s populárním koktejlem Bloody Mary.

Značka Isostar totiž přichází s novinkami v podobě slaných energetických doplňků stravy, které by měly při výkonu zajistit totéž, co jejich sladké verze, kterých jsou jejich uživatelé během dlouhotrvajících výkonů už přesyceni.

Vyzkoušeli jsme z této řady isotonický iontový nápoj Isostar Endurance+ High Carb Energy drink, který je klasickým iontovým nápojem, ovšem se slanou příchutí rajče/bazalka. Základem je maltodextrin, sušená rajčatová šťáva, cukr, sůl a další příměsi zajišťující potřebné minerální látky, které tělo vylučuje při pocení. I když je nápoj slaný, jeden sáček rozpuštěný v půl litru vody dodá 42 gramů sacharidů. Zároveň obsahuje i 480 mg sodíku, což je dostatečné množství pro kompenzaci jeho ztrát pocením a zabránění vzniku křečí. Pro úplnost dodejme, že energetická hodnota jednoho 48g balení rozpuštěného v půl litru vody je 740 kJ /174kcal. V prodeji je balení se čtyřmi sáčky za cenu 129 korun, ze kterého tak lze připravit dva litry isotonického nápoje.

Rozpuštění obsahu sáčku ve vodě je celkem rychlé, ale doporučujeme použít šejkr, aby se sedlina dokonale promíchala. Rovněž v bidonu pak při delší jízdě po silnici dochází k částečnému usazování na dně, takže je lepší před konzumací obsah řádně protřepat. Každopádně sytě červená barva rozhodně nepřipomíná klasický iontový nápoj, ale i po ochutnání je to o něčem jiném. Slaná chuť a rajčata jsou zpočátku trochu nezvyklé, ale pokud jste dosud srkali z druhého bidonu sladký ionťák, je tohle příjemná vzpruha vzbuzující chuť se opět napít. Nápoj v ústech nelepí a nezanechává pachuť, takže je opravdu příjemný, tedy pokud máte rádi rajčata. Jestli ano, tak už jen ta vodka chybí k dokonalosti, protože podmanivá chuť opravdu nevyvolává odpor k opětovné konzumaci a o to zde šlo především.

(už)

 

 

datum: 30.10.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign