deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

SportArsenal W2B, test

Domácí specialista na cyklistické brašny a nosiče naskočil na vlnu bikepackingu, tedy jízdy na těžko s beznosičovými brašnami a pro jeho vyznavače přichystal produktovou řadu W2B. Wrap To Bike, tedy zabal na kolo či ke kolu, volně přeloženo. Brašny se upevňují pomocí popruhů a přezek na řídítka či sedlo a sedlovku a nabízejí tak alternativu dosud používané klasice, ať už s různými držáky či nosiči.

Otestovali jsme kombinaci levnější varianty řídítkové brašny ART.601 a dražší brašny na sedlovku ART.612. Obě verze mají samozřejmě svůj dražší či naopak levnější protějšek, lišící se materiálem, provedením a odolností vůči vodě, ale v principu jde o totéž. Tedy lehké beznosičové brašny s variabilním objemem schopné zvládnout i náročnější terén. Obě tedy putovaly na redakční enduro s teleskopickou sedlovkou a řídítky plnými bovdenů a hadiček.

 

 

Řídítková brašna o hmotnosti 387 gramů sází na poměr cena/výkon a za 899 korun nabídne šité provedení z materiálu PAD/PVC s dovnitř všitou vodovzdornou vložkou. Ta je našitá k oběma koncům, takže po jejich zarolování a zajištění přezkami by měl náklad uvnitř odolávat spolehlivě dešti. Průměr válce je 15 cm a přibližná délka po uzavření konců je 52 cm. Samozřejmě lze objem výraznějším zarolováním zmenšit a přizpůsobit rozměry nákladu uvnitř. My jsme pro test zkusili nacpat dovnitř spacák a slabší bundu a bez problémů šlo vše stlačit, zarolovat a uzavřít. Montáž na řídítka pak řeší dvojice popruhů s pěnovými distančními podložkami pro oddálení brašny od řídítek kvůli případnému poškození bovdenů či hadiček. V balení jsou tři, my jsme použili dvě, ale trojice bude vzhledem k měkčímu materiálu a jeho snazšímu stlačení optimální. Spodní část disponuje dvojicí popruhů pro upevnění k hlavové trubce a celou brašnu lze k řídítkům ještě navíc zajistit dvěma delšími popruhy předního odklopného dílce. Pod něj lze umístit nějaké pohotovostní věci, případně využít jeho kapsy na zip či vrchní gumicuk na větrovku. Celkově tedy řešení jak upevnění, tak variability většího množství nákladu, a to dobře promyšlené. Přezky sice nemají středovou výztuhu a distanční podložky by mohly být tvrdší, ale bavíme se o ekonomické variantě za hodně příznivou cenu.

Na řídítkách během třicítky testovacích kilometrů s řadou technických úseků i rychlejších sjezdů držela brašna i s nákladem naprosto spolehlivě. Jednou jsme dotáhli hlavní nosné přezky, ale to bylo spíše pro jistotu, než aby to bylo nutné, takže s provedením spokojenost. Test odolnosti vodě pod hadicí pak prokázal vysokou funkčnost vnitřní vložky. Materiál na povrchu ale samozřejmě bude, na rozdíl od hladké dražší varianty, lépe držet bláto, hůře se čistit a déle vysychat. Funkčnost je ale zaručena a pro hovoří především výborná cena.

Zadní brašna na sedlovku je naopak tím lepším provedením ze dvou, které u tohoto kousku výrobce nabízí. Je kompletně vodotěsná díky PVC a vysokofrekvenčně svařovaným švům. Hmotnost je 546 gramů a objem je až 11 litrů, to vše za 1979 korun, tedy nikoliv rekreační, ale nejnáročnější určení. Co se týče rozměrů, průměr se orientačně pohybuje v rozmezí 15 -19 cm a délka je ve sbaleném stavu až 55 cm. Základní tvar dává brašně vnitřní plastová výztuha u sedlovky, koncová část je plně srolovatelná. K sedlovce se brašna upevňuje klasicky dvojící širokých pásků na suchý zip bez vnitřního podšití nějakým více adhezním materiálem. Popruhy na sedlové ližiny vychází ze samostatného dílce na spodní části brašny, aby se hmotnost roznesla na větší plochu, a popruhy na bocích pak stahují přezky na zadním rolovacím uzávěru. Nechybí gumicuk na horní straně či poutko pro upevnění nějakých drobností.

 

Do této brašny putovalo objemnější oblečení, abychom ji zcela zaplnili a montáž na sedlovku pak byla o poznání rychlejší než u řídítkové brašny. Je třeba důkladně utáhnout pásky kolem sedlovky, a oželit tak její teleskopickou funkci, tedy alespoň v širším rozsahu. Popruhy k ližinám i zadnímu uzávěru pak celek dokonale stáhnou a zapřou o zadní stranu sedla, kde bychom možná rádi viděli na brašně nějakou výztuhu proti oděru, stejně jako v místě styku se sedlovkou. Díky zapření o sedlo se brašna o celkové hmotnosti xxx g i s nákladem na sedlovce téměř nepohybovala ze strany na stranu, ale záleží na provedení zámku sedlovky a pozici sedla. Zajištění tedy skoro bez připomínek, stejně jako odolnost vůči vodě při testu hadicí či spojení přezek, které se za jízdy nikde nepovolily. Pouze vnitřní plastová výztuha svojí pozicí trochu rozšiřuje rozměr brašny bezprostředně za sedlovkou, takže v těchto místech docházelo ke kontaktu se zadní stranou stehen. Zde bychom možná centimetr až dva na šířce ubrali, ale dá se na to zvyknout, a jezdci se štíhlejšími stehny možná nepocítí toto omezení vůbec. Každopádně je tato brašna materiálem i provedením plnohodnotným bikepackingovým náčiním i do nepříznivých podmínek. Stačí si tedy z nabídky domácí značky vybrat podle náročnosti používání jak přední, tak zadní variantu.

(už)

 

datum: 13.07.18 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign