Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Sport Arsenal na kotouče

Když jsme si v minulosti chtěli pořídit zadní nosič na kolo, jediným kritériem byla jeho pevnost a pak přítomnost závitů na rámu pro jeho montáž. Dnes už je díky třem průměrům kol a také diskovým brzdám všechno o trochu komplikovanější, ale na druhou stranu i nabídka je pestřejší.

Domácí výrobce turistického vybavení, značka Sport Arsenal má v nabídce již řadu let mnoho základních i profesionálních turistických nosičů na zadní či přední vidlici. Letošní novinkou je ovšem model Art.291, což je zadní turistický nosič s hliníkovou konstrukcí, určený pro devětadvacítkové rámy s kotoučovou brzdou.

Hliníkové trubky jsou svařované a nosič nemá možnost výškové regulace stojek. Hlavní odlišnost od klasiky je ve dvojici hliníkových bloků, skrz které se upevňují stojny k patkám rámu. Díky těmto blokům jsou totiž stojny dostatečně daleko od třmenu zadní brzdy, takže není nutné nic podkládat, ohýbat a různě upravovat. My jsme tenhle 790g kousek za xxx korun nasadili na 29“ hardtail Merida, jenž má na patkách i sedlových vzpěrách závity pro montáž.

Ta vyžaduje použití delších imbusových šroubů, aby skrz navařené adaptéry dosáhly až do závitu v patce. Horní úchyty jsou pak posuvné v předozadním směru, sklopné a případně je lze přetočit, aby lépe pasovaly do závitů na sedlových vzpěrách. Držáky se pak zajistí imbusem k horní hliníkové desce a nosné tyčky se po nastavení sklonu nosiče zajistí plochou 10mm maticí. Nosič disponuje i zadním držákem na blikačku či odrazku, ale hlavní je jeho prostorová konstrukce s extra výztuhou pro vnitřní stranu brašen. Větší průměr trubek a rozestup stojek zaručil slušnou boční tuhost, přičemž nosič je určen maximálně pro 25 kg nákladu a výrobce jej doporučuje i pro několikatýdenní cesty se střední zátěží. Do extrému to nebude, tam samozřejmě patří ocelové nosiče s pájenou konstrukcí.

U nosiče jsme ocenili především jeho bezproblémovou montáž, která je dnes u řady kol s kotoučovkami trochu problémem. Navařené adaptéry by sice mohly mít kruhový profil, protože jejich větší průřez přišel do těsného kontaktu s maticí rychloupínáku, ale to už si lze částečně upravit a nebude to platit pro každý rám. Záleží totiž na pozici závitů. Za danou cenu je to ale velice funkční řešení pro diskovou devětadvacítku, kterou hmotnostně nějak výrazně nezatíží.

(už)

datum: 23.08.17 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign