deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Šperk pro vaše kolo - brzdy Ciamillo

Gramaření s Ciamillo

A máme zde další šperk z portfolia společnosti Airoo, která v roli dovozce zásobuje domácí trh samými specialitkami. Brzdové čelisti takřka kultovní americké značky Ciamillo jsou oblíbeným, vysoce luxusním tuningovým dílem, s nímž se dají na špičkovém silničním kole uspořit nějaké ty gramy. Co je však neméně důležité, bez rizika redukce samotného brzdového výkonu! Je tomu skutečně tak, superlehké silniční brzdy Ciamillo nabídnou díky vysoce promyšlené konstrukci dokonce lepší výkon než mnohé standardní a o hodně těžší typy největších značek, které si často právě na vysoké funkci zakládají. Patentovaný mechanický posilovač Ciamillo Cam Advantage, zprostředkovávající přenos síly z jednoho ramene na druhé, je z tohoto pohledu téměř zázračný.

Duralové provedení brzdových čelistí Ciamillo již v minulosti prošlo naším praktickým testem a tentokrát se na náš redakční stůl dostala celokarbonová verze s označením Gravitas a cenou páru 18 500 korun. Výrobce slibuje bezkonkurenční poměr mezi nízkou hmotností a výkonem, zajištěným především tuhostí konstrukce. Ramena brzd jsou zde vyrobena z lisovaného uhlíkového vlákna, pružina, osa a všechny šroubky jsou pro změnu z titanu. Duralový je pouze stavěcí šroub regulující předpětí lanka, dále botky brzdových špalků a středový díl sloužící jako opěra o můstek rámu či korunku vidlice.

Hmotnost páru čelistí bez brzdových botek je pouhých 123 gramů. Jen pro porovnání, pár čelistí Dura-Ace váží 297 gramů a totožnou hmotností, tedy 297 gramů, se vyznačují také brzdy Campagnolo Super Record v provedení Dual Pivot. Lehčí než japonská a italská konkurence je pouze inovovaný Sram Red, jehož čelisti jsou ale se svými 240 gramy stále na dvojnásobné hodnotě než Ciamillo. Váhová redukce modelu Gravitas však není vykoupena sníženým výkonem, což slibuje už samotné vytvarování poměrně robustních ramen. Konstruktéři značky Ciamillo šli evidentně cestou postupného snižovaní hmotnosti bez úbytku na výkonu a zdá se, že se dostali na samou hranici současných možností. Unikátním a pro brzdy Ciamillo typickým prvkem, společným i s duralovými modely, je přítomnost výše zmíněného malého pomocného ramínka „Cam Advantage“ mezi oběma čelistmi. Toto ramínko, které je na jedné straně uchyceno na otočném čepu a na druhé je v něm zasazeno lanko, funguje jako přepákování upravující pákový poměr a zvyšující sílu stisku brzdových ploch ráfku. Zajímavé je také použití speciálního insertu s vysokou kluzkostí, který zprostředkovává kontakt mezi pomocným ramínkem a protilehlou čelistí. Součástí této atypické konstrukce je také „vyhazovák“, tedy překlápěcí titanový dílec umožňující rozevření čelistí, například při nutnosti vyjmutí kola z rámu.

Z konstrukce je patrná redukce takřka jakéhokoli přebytečného materiálu, dutý je dokonce i středový duralový díl sloužící jako dosedací plocha při montáži, maximálně odlehčené jsou také duralové botky pro brzdové špalky. Výrobce dodává tyto botky ve třech rozměrech, v závislosti na šířce ráfku. Volba brzdové směsi špalku už je na každém uživateli, a to zcela záměrně, neboť se předpokládá, že poměrně vysoké procento majitelů špičkových brzd bude používat kola s karbonovými ráfky.

Dokonalost zpracování přímo čiší z každého detailu brzd Ciamillo Gravitas. Platí to jak o propracovaném tvaru, tak třeba o duralových vložkách tvořících pouzdra uložení titanové pružinky v karbonových ramenech. Výrobce navíc avizuje ještě vyšší tuhost konstrukce, než jakou nabízí duralový model Negative G, který jsme v minulosti se skvělým výsledkem otestovali. Z toho vyplývá, že Ciamillo Gravitas jsou jedny z nejvýkonnějších a současně nejlehčích silničních brzd na trhu. A komu by to bylo stále málo, může si pořídit model Gravitas SL, který je v páru o dalších deset gramů lehčí a současně o patnáct stovek dražší. Dvacet tisíc za silniční brzdy, to už je opravdový luxus, většina běžných uživatelů má za podobnou částku celé kolo...

(kad)

datum: 26.06.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign