Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Specialized Stumpjumper FSR Comp 29er

Specialized Stumpjumper FSR Comp 29er

Celoodpružený Stumpjumper na devětadvacítkových kolech byl letošní novinkou a my jsme testem prohnali jeho nástupce pro příští sezonu, který dostal do vínku o jeden centimetr vyšší zdvih vpředu.

Hravý obr

Testovaná velikost XL působila na první pohled obřím dojmem. Rám vyznává umístění tlumiče pod horní trubkou, které se prolíná celou kolekcí značky. Trubky ze slitiny M5 mají výrazné prohnutí u hlavy a v případě spodní trubky u středového pouzdra. Tuhost navyšuje spodní ložisko 1,5‘‘, takže vidlice má kónický sloupek. Sedlová trubka je výrazně lomená dozadu, aby měl jezdec těžiště uprostřed kola.

specialized_stumpjumper

Zadní stavba s čtyřramenným závěsem je s tlumičem spojena krátkým ramínkem přepákování, ovšem tlumič je k němu napojen speciálním duralovým dílem, aby nemusela být přerušena sedlová trubka. Tlumič Fox Triad dává na zadní ose zdvih 130 mm, čemuž nově koresponduje i 130 mm zdvihu přední vidlice Rock Shox Reba s pevnou 20mm osou Maxle. Tlumič disponuje třemi režimy, otevřeným módem, zamčeným a pak propedalem, který pružení výrazně přibrzdí.

Devětadvacítkový Stumpjumper padl jezdci s výškou 190 cm dokonale. Geometrie nabídla naprosto vyvážený posed, kdy jezdec není příliš natažený dopředu, ale ani nesedí extrémně zpříma. Bike patří mezi ty, které okamžitě padnou do ruky a s jezdcem tvoří za chvilku sehraný tým.

I přes setrvačníky kol byla akcelerace velmi slušná a u rámu nebylo patrné výraznější kroucení. Jakmile jezdce roztočí kola, bike doslova letí přes všechny nerovnosti. Polní cesty, kořenové pasáže nebo úzké kamenité stezky, tam všude je jako doma. Kola naprosto vše vyžehlí a zdvih na obou osách terén dokonale vyhladí. Jezdec si tak může i na hodně rozbitém povrchu dovolit jízdu opravdu na hranici možností.

specialized_stumpjumper_hlavaTotéž ale platí i pro stoupání, kde kolo poslušně ukrajuje každý metr, a nehrozí, že by mělo zadní kolo tendenci proklouznout, nebo že by se jezdec musel na sedle neustále posouvat a vyvažovat. Stačí zatnout zuby a šlapat na maximum do pedálů. Propedal nebo uzamčený mód jsme přitom využili jen na asfaltu a v hodně prudkých pasážích, odpružení je dostatečně kultivované a jezdce nijak neokrádá.

Točivost tohoto stroje ve spojení s velkou styčnou plochou plášťů a nízko položeným těžištěm z něj dělají na klikatých stezkách dravce. Neumí sice tak hbitě změnit směr jako šestadvacítkové modely, ale proplouvat na něm klikatou stezkou mezi stromy je radost. Svůj díl na tom má nejen kónická hlavová trubka s větším ložiskem, ale i pevná přední osa, která výrazně navyšuje tuhost.

Přemlouvat se nenechá ani k odlepení od země, do vzduchu jde naprosto lehce, stačí výrazněji zatáhnout za řídítka a zapřít se do pedálů. Jen na dopadu pak dá jezdci znát, že úhel vidlice a přední partie jsou trochu jinak postavené než u klasiky. Je to ovšem věc zvyku, jakmile se s kolem dostanete několikrát do vzduchu, už bude specialized_STUMPJUMPER_TROJvšechno fungovat automaticky.

Zdvih nepůsobí bezedným dojmem, ale odpružení si zachovává ještě dostatečné rezervy pro nejtvrdší rázy. Obě jednotky, byť každá od jiného výrobce, fungovaly v souhře a kolo při zatížení jezdcem pružilo souměrně. Málokdo tušil, jak moc se dá na devětadvacítce dovádět v technických pasážích. Jediným omezením je tedy následná akcelerace, kdy se potřebujete dostat s kolem opět do ostrého tempa.

Komponentové osazení sadou Sram 2x10 vyžadovalo chvíli zvyku na nové kombinace převodů, ale jinak vše funguje stoprocentně. Přesmykač na prodlouženém rameni zadní stavby řadil spolehlivě, výhrady nemáme ani k dalším komponentům. Rozumnou volbou jsou kotouče 203/185 mm, které s brzdami Avid Elixir dokáží kolo zastavit mnohem rychleji. Pláště Specialized byly při vyšším tlaku dost nejisté na kořenech a v kamenitých pasážích, ale jakmile jsme je upustili na rozumnější tlak, seděly naprosto dokonale. Chválíme vedení bowdenů vcelku, což je pro funkčnost řazení za extrémních podmínek ta nejlepší volba.

Pro drtiče

Kdo se vyžívá v dlouhých vyjížďkách v rozbitém terénu a chce neustále držet vysoké tempo na jakémkoliv podkladu, pro něj bude tento bike ideálem, který mu dovolí takřka vše.

Technická specifikace

Rám: Alu M5 ORE 130 mm

Tlumič: Fox Triad II

Vidlice: Rock Shox Reba RLT 130 mm

Brzdy: Avid Elixir R 203/185 mm

Kliky: Sram S-1250

Řazení: Sram X.7

Přehazovačka: Sram X.9

Přesmykač: Shimano SLX E-Type

Náboje: Specialized Hi-Lo

Ráfky: DT Swiss 520 SL

Pláště: S-Works Purgatory, Specialized Captain 2,2‘‘

Sedlo: Specialized BG Henge Comp

Sedlovka: Specialized

Řídítka: Specialized XC

Představec: Specialized XC

Hmotnost: 13,6 kg

Cena: 64 990 Kč
datum: 18.12.10 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign