deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Specialized Staus II

Specialized Status II

Levnější bratříček sjezdové zbraně Demo, tedy model Big Hit,  je od letoška nahrazen přepracovanou verzí s názvem Status, která nabídne progresivnější chod zadní stavby a lepší vlastnosti odpružení při stále dostupné ceně.

specialized_status_kolo_jizdni

Staytunedspecialized

Zadní odpružení FSR je základem i u tohoto modelu, ovšem zadek dostal zcela novou koncepci, která sází na dlouhé rameno sedlových vzpěr, které navazují na kované vahadlo přepákování na tlumič. Díky větší vzdálenosti osy zadního náboje od spodního čepu zadní stavby a také položení horního ramene je zadní stavba oproti modelu Big Hit méně citlivá na záběr do pedálů a tolik nepropružuje. Přitom citlivost odpružení je z kraje zdvihu naprosto v pořádku, ale už od poloviny zdvihu je znát výrazný nárůst progresivity. specialized_status_kliky_stredPřestože by mělo jít o dostupnější variaci s vlastnostmi podobnými modelu Demo, projev je v tomto případě dost odlišný. Demo opravdu vzadu „sezobe“ takřka cokoliv, kdežto zde se zadní stavba nepropadne do zdvihu tak hluboko a jezdec má na pedálech citlivější odezvu na chod tlumiče a zadní stavby. To je třeba při odskoku z hrany s přišlápnutím výhodou, protože nejde o šlápnutí do prázdna, které se ztratí ve zdvihu, ale je cítit odezva od zadního kola. Na rychlé rozbité trati zadek sice dokonale žehlí, ale Demo je zkrátka o třídu výš. Status je tedy projevem odpružení spíše univerzálem jak pro sjezd, tak freeride, kde nevyžaduje pouze nejprudší svahy, ale dokáže pobavit i v bikeparku a na lávkách.

Co se týká kombinace zadního a předního odpružení, pak zadek má v citlivosti výrazně navrch. Přední dvoukorunková verze vidlice Rock ShoxDomain sice na dopadech ze skoků a při velkých rázech dokázala nabídnout dostatečný zdvih, zadní stavbě ale sekunduje tak trochu se zpožděním. Navíc geometrie rámu dá jezdci pocítit strmější úhel vidlice, který sice v technických pasážích dovolí zatočit rychleji, ale v hodně prudkých sjezdech v maximální rychlosti nám scházely jeden až dva stupně k dokonalé stabilitě, kdy vidlice bude spolu s předním specialized_status_riditkakolem vést neomylně všemi nástrahami terénu. Možná by pomohlo vysunutí vnitřních noh v korunce až na maximum, protože zdvih 200 mm je totožný vpředu i vzadu, a pocitově tak řídítka působí dále posazeným dojmem a přední kolo kratší stopou. Zkrátka srovnávání s modelem Demo je těžká věc, jinak bychom Status nijak nekritizovali, ale v tomto případě je konfrontace obou modelů na místě, protože rám a zadní stavba mají k dokonalosti projevu modelu Demo dost blízko.

Výraznější univerzalita v tomto případě potěší na mírnějších svazích a na trailech, kde je Demo už trochu dlouhé a neohrabané, ale Status si vede díky točivosti dobře a jezdec nemusí mít při odrazu ke skoku v mírnějším svahu tak dozadu přesunuté těžiště. Jestliže chválíme obratnost, je třeba zmínit, že jsme testovali největší velikost L, což by většinou neznamenalo takovou „mrštnost“, tedy vzhledem k dané kategorii. Nízko posazené těžiště zůstalo zachováno, takže sklápění do zatáček bylo bez problémů, stejně jako u všech biků Specialized, pro něž je to typická vlastnost.

specialized_status_odpruzeni

Detaily rámu s prohnutou horní trubkou nepostrádají nic z moderních prvků, tedy 1,5“ hlavovou trubku, klasické patky na náboj 135 mm a samozřejmě I.S.C.G. úchyty na vodítka řetězu. Nové ramínko přepákování na tlumič působí takřka nezničitelným dojmem.

Jistotu dodala jezdci 750mm řídítka, takže kolo jsme měli jistě v ruce. Celkový projev brzd, řazení a komponentů byl bez připomínek, velkou pochvalu zaslouží pláště SpecializedButcher, které prostě drží téměř na všem. Status tedy svým chováním vyžaduje chvilku zvyku, než si jezdec naladí odpružení, my jsme třeba vzadu odskok schválně přitáhli, aby byl projev zadní stavby blíže k chování vidlice a obě jednotky šly do zdvihu podobně a na odrazu měly podobný odskok. Každopádně projev zadní stavby a rámu nesnese výtek, nepatrně vyšší citlivost přední jednotky by určitě celku prospěla. Pro hravější sjezdy a freeride je to velmi dobře provedený bike, navíc proti modelu Demo na něm lze ještě na start alespoň částečně vyšlapat vlastními silami.

Technická specifikace

Rám: Alu M4, 200 mm

Tlumič: Fox Van RC

Vidlice: Rock ShoxDomainDualCrown R, 200 mm

Kliky: FSA Gravity Moto-X, 165 mm, 36 zubů

Brzdy: AvidElixir 5

Řazení: Sram X.5

Přehazovačka: Sram X.7

Náboje: SpecializedHi-Lo

Ráfky: P-Disc

Pláště: SpecializedButcher DH 2,3“

Kazeta: Sram PG-950, 11-28/9

Sedlo: Specialized DH

Sedlovka: 6061 alloy

Řídítka: Specialized

Představec: Specialized

Hmotnost:

Cena: 69 990 Kč
datum: 20.05.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Replica Rolex

    Co se týká kombinace zadního a předního odpružení, pak zadek má v citlivosti výrazně navrch. Přední dvoukorunková verze vidlice Rock ShoxDomain sice na dopadech ze skoků a při velkých rázech dokázala nabídnout dostatečný zdvih, zadní stavbě ale sekunduje tak trochu se zpožděním.

    20.06.13, 11:05:37
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign