deluxe-cycling
katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Specialized Myka FSR Elite - test kola

Univerzál pro všechny

Dámy toužící po jednoduchém a funkčním celoodpruženém biku, který jim poskytne dostatek jistoty, zde získají ideálního společníka. Myka má geometrii nastavenou v ideálním poměru mezi pohodlným posedem s řídítky dostatečně vysoko, ale celkem sportovním projevem. V první řadě zaujme hluboké prohnutí horní trubky, které v nejnižším bodě ukrývá přední čep tlumiče. Ten je se zadní stavbou propojen kovaným vahadlem ve velice elegantním provedení, takže celkový dojem není nijak narušený a plynulost tvarů je zde nejtypičtějším znakem. Zadní stavba se samozřejmě drží osvědčené čtyřčepové konstrukce FSR a celek disponuje zdvihem 100 mm, s čímž koresponduje i zdvih přední vidlice.

Specialized Myka FSR Elite

Komponentové osazení je zvoleno s ohledem na cenu, takže vzduchové odpružení v režii Rock Shox bylo zcela bez připomínek, navíc citlivost přední vidlice byla spíše v té vyšší kategorii. Kombinace komponentů Shimano od řad Alivio až po XT je zvolena citlivě, řadicí páčky Alivio zcela dostačují, kliky na Octalink osu dámy, vzhledem k jejich menší hmotnosti, rovněž zkousnou a přesmykač SLX je v daném mixu spíše bonusem. Dámské sedlo nebo gripy s mechanickou pojistkou pak získaly jen slova chvály, a to díky dostatku pohodlí jak v dlaních, tak pod sedacími partiemi. Univerzální vzorek plášťů Ground Control byl spolehlivý jak v měkčím terénu, tak ještě stále dostatečně rychlý na silnici nebo tvrdých polních cestách, samozřejmě nelze opomenout slušné tlumení.

Specialized Myka FSR Elite

Geometrie nabídla testerce velice pohodlný posed s řídítky příjemně vysoko, ovšem stále s dostatečně sportovním posedem bez výraznějšího natažení dopředu. Prohnutí horní trubky si vysloužilo hodně chvály kvůli jistotě při sesedání v terénu a manévrování nad rámem. Naladění obou jednotek znamenalo kultivovaný chod, kdy se ze sedla obě zanořily naráz. Při rozjezdu je znát nepatrná flexe ve spodní partii rámu, ale jinak bylo vše bez výtek a lehkost jízdního projevu odpovídala zdvihům a i přes spíše střední hmotnost lehce pod 14 kilogramů kolo jelo svižně. Kapacita zdvihů nedala znát nějaké tendence okrádat o energii, takže nebylo třeba zadní tlumič zamykat ani v ostřejších výjezdech. Na rovině bychom díky úhlu vidlice přirovnali bike chováním k šestadvacítkovému trail biku Camber, ovšem s nepatrně rychlejším jízdním projevem. Ovládání je nastavené přesně na hranici mezi hravým a stabilním kolem, takže bike velice rychle padne do ruky a nevyžaduje ani zkušenou bikerku, ani začátečnici. Je kompromisem pro obě, protože sportovkyně ocení dostatečný výkon a hlavně poslušnost takřka na slovo, kdežto v rychlých pasážích geometrie dokáže podržet i méně zručnou jezdkyni, kterou bezpečně protáhne všemi nástrahami. Předek kola totiž perfektně vede, ale zároveň dostatečně hbitě točí a přitom nedovolí v prudkých pasážích nějaké nechtěné stavění se na přední kolo.

Specialized Myka FSR Elite

Nízko položené těžiště už je typickým znakem kol s ostrým „S“ ve znaku, a do zatáček tedy bike vplouvá naprosto hladce, aby z nich vystřelil plynule a bez zaváhání. Ovladatelnost tedy hodnotíme v dané kategorii na jedničku. Výkon na rovině tedy bez problémů a totéž lze říci i o stoupání, kde ovšem s narůstajícím sklonem terénu byla trochu znát vyšší pozice řídítek, takže bylo třeba přesunout těžiště více dopředu, ale nešlo o nějaký extrém, stoupavost patří k lepšímu průměru.

Specialized Myka FSR Elite

Myka není koncepčně závodní bike, ale univerzál jak na rekreační XC, tak třeba na maraton nebo ostřejší ježdění v hravém terénu, kde je i přes nižší zdvihy jako doma, a nebyl problém odskočit z hrany nebo dostat kolo do vzduchu. Hravý univerzál pro všechny typy terénu, tedy s ohledem na hodnotu zdvihu, tak nějak bychom ve zkratce charakterizovali tento bike, který je ideálním modelem pro ženu, která to myslí s odpruženým kolem vážně, ale tak nějak zatím netuší, jakým směrem bikingu se vydat.

 

Plusy: ovladatelnost, posed, univerzalita

Minusy: hmotnost

 

Rám: Myka FSR M4, 100 mm

Tlumič: Rock Shox Ario SL

Vidlice: Rock Shox Recon Gold TK, 100 mm

Kliky: Shimano Hollowtech Octalink, 22-32-42

Brzdy: Avid Elixir 3R

Řazení: Shimano Alivio, 9

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano SLX

Náboje: Specialized HiLo

Ráfky: Custom DT Swiss

Pláště: Specialized Ground Control, 2.1“

Kazeta: Shimano CS-HG20, 11-34

Sedlo: Specialized BG Riva WMN

Sedlovka: Specialized 6061

Řídítka: Specialized 6061

Představec: Specialized 6061

Hmotnost: 13,8 kg

Cena: 46 990 Kč

datum: 16.01.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign