Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Specialized Demo bez kompromisu

Specialized Demo 8 FSR II

Ultimátní sjezdová zbraň neuznávající kompromisy, to přesně vystihuje sjezdový speciál Demo, který rozhodně není kolem pro enduro, ale stoprocentním závodním náčiním.

specialized_demo_celk

Rychlost, mrštnost, stabilita

Původní verze dema byla vhodná pro sjezd, freeride a hodně tvrdé enduro, tento přepracovaný model je už ale dospělým sjezdovým speciálem sbírajícím vavříny na světových sjezdových tratích. V případě testovaného dema je rám z vlastní slitiny M5 s hlavovou trubkou 1,5 palce a magneziovým vahadlem spojujícím sedlové vzpěry s rámem. Záměrně jej nelze pojmenovat vahadlem přepákování, protože to je duralové a nahrazuje řetězové vzpěry. Originální zadní systém zavěšení pak doplňuje výrazně prohnutá horní trubka, která nabízí jezdci maximum prostoru pro manévrování nad rámem.

specialized_demo_tlumic_fsr

Testovaná velikost „L“ byla ideální pro jezdce s výškou 185 cm a výše, ovšem i tak vypadal rám při jízdě ze sedla hodně nízký. Při pohledu z boku je rám sice nízký, ovšem shora je vidět masivní profily trubek a hodně výraznou šířku spojovacího ramene zadní stavby, stejně jako otvor pro tlumič. Naladit zadní jednotku Fox DH RC4 vyžaduje chvíli cviku, možnost nastavení nízko i vysokorychlostní komprese dokáže nepatrně zmírnit zanoření do zdvihu, stejně jako ochrana před chodem nadoraz, ovšem i tak je zdvih pocitově doslova bezedný. Totéž lze provést s přední vidlicí Boxxer, která je na rozdíl od tlumiče vzduchová, kvůli nižší hmotnosti. Nový model bude vybaven tlumičem Cane Creek s dvěma okruhy tlumení. Vidlice má samozřejmě pevnou 20mm osu, vzadu je pak pevná 12mm osa s roztečí náboje 150 mm.

Posed nelze srovnávat s klasickým bikem pro enduro či lehčí freeride, tady je vše jinak. Řídítka jsou díky představci přímo na korunce vidlice hodně blízko, takže jezdci přijde posed až přehnaně krátký. Jsou výrazně níž, specialized_demo_fsr_vidlecož má za cíl jediné, aby jezdec byl co nejblíže těžišti a měl co nejtěsnější kontakt s terénem. Díky výrazně nízko umístěnému těžišti pak bike umožní jezdci okamžitě přecházet z jedné zatáčky do druhé a z náklonu do náklonu. Na zatočení na místě zapomeňme, kolo má díky hodně položené vidlici dlouhý rozvor, takže je ve vysokých rychlostech maximálně stabilní, ovšem jakýkoliv povel ke změně směru se setká s okamžitou reakcí. Proplouvat klopenými zatáčkami jde na tomto kole paradoxně lépe než na mnohem kratších strojích s výše posazenými řídítky a těžištěm. Pouze je k tomu zapotřebí jediné, rychlost. O tu si tento stroj doslova říká, sice na něm lze houpavě projíždět všechny pasáže, ale bezedné zdvihy dvě stě milimetrů chtějí to nejrozbitější a nejprudší. Se zadkem za sedlem a hlavou nízko nad řídítky tvoří jezdec s kolem takřka jeden celek. Kvůli položené vidlici je stopa předního kola delší, takže do zatáčky celý bike doslova navede, ale kvůli nízkému těžišti se jí hravě prosmýkne. Zadní stavba s délkou 420 mm umožní jezdci z klopenky doslova vystřelit po zadním, stejně jako odskočit jakoukoliv hranu jen přitažením řídítek. Naproti tomu úhel vidlice a delší rozvor nedovolí ani v nejprudších pasážích zapochybovat o jejich sjízdnosti, a to v jakékoliv rychlosti.

specialized_demo_3 Na rovných úsecích vyžaduje krátký posed trochu jiný postoj nad řídítky, v prudkém sjezdu naopak s těžištěm za sedlem sedí bike jezdci naprosto perfektně. Demo tedy není hračka do bikeparku na nakloněné rovině, vyžaduje to nejtěžší. S naladěným odpružením máte pocit, jako by terén pod vámi byl uválcovaný a o nějaké znatelné progresivitě od poloviny zdvihu nemůže být řeč, ta přijde až ve finále na hodně tvrdých dopadech. Zároveň však na šlapavých úsecích odpružení nehoupe tak výrazně, aby jezdci sebralo zbytečně energii. Na skocích je při odrazu vyžadována rychlost, aby bike vše jen přeletěl, dopad nepatrně do boku je pak vzhledem k delšímu rozvoru občas bolestivý. Kolo se prostě díky geometrii snaží srovnat do výchozí přímé pozice, z níž ale není problém kdykoliv a kamkoliv vybočit.

Spolupráce všech komponentů byla v tomto případě ukázková, výkon brzd i chod řazení byl stoprocentní, pláště SpecializedButcher budou doma na kamenech a mokrých kořenech, na hodně bahnitém podkladu znatelně ztrácely. V celkově bezchybném projevu kola to ale zcela zaniklo.

specialized_demo_vidliceTechnická specifikace

Rám: M5 alloy 

Tlumič: Fox DHX RC4 200 mm

Vidlice: Rock ShoxBoxxerWorld Cup 200 mm

Kliky: BlackboxSramDescendant 36 z.

Brzdy: AvidCode X.0

Řazení: Sram X.9

Přehazovačka: Sram X.0

Napínák: Gamut

Náboje: SpecializedHi-Lo

Ráfky:Custom DT Swiss F550

Pláště:SpecializedButcher  DH 2,3´´

Sedlo: Specialized Demo

Sedlovka: Thomson

Řídítka: Specialized Demo 750 mm

Představec: Funn RSX

Hmotnost: 16,9 kg

Cena: 131 990 Kč
datum: 01.11.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign