deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Sonax na řetězy

Sonax na řetězy

Cyklistická řada produktů německé značky Sonax zahrnuje prostředky pro kompletní péči o kolo, tedy jak čisticí, tak mazací a konzervující. Vyzkoušeli jsme 300ml sprej Sonax Kettenspray, tedy mazivo na řetěz ve spreji.

Jde o řidší mazivo s rozpouštěcí, čisticí, mazací a konzervující schopností, tedy olej schopný rozpustit zbytky starého maziva, dostat se k povrchu a ten ošetřit. Nakolik je jeho přilnavost a schopnost proniknout do prostor řetězu úspěšná, to jsme se rozhodli prověřit v praxi. Velké balení za přibližně tři stovky zaujme především rozměrnou otočnou hlavou s širokou plochou pro odjištění a sklápěcí trubičkou pro přesnou aplikaci. Sprej by měl být zároveň funkční i ve stavu hlavicí dolů, což můžeme potvrdit. Aplikace maziva na řetěz ukáže jeho řidší konzistenci a schopnost na povrchu lehce napěnit a rychle se dostat i do těsných prostor čepů. Staré mazivo rozpouští celkem slušně, ale samozřejmě je vždycky lepší řetěz předtím důkladně vyčistit. Aplikace je sice díky trubičce snazší než bez ní, ale přece jen to není kapátko, jímž se olej dávkuje přesně, takže nějaký „prostřik“ mimo zde je, a je lepší použít hadřík, aby mazivo nepřišlo do kontaktu s pláštěm.

Namazaný řetěz neměl lepivý povrch, což je předpoklad slušné imunity vůči nalepování prachu a nečistot. To se v terénu potvrdilo, ale samozřejmě jsme předtím namazaný řetěz po několikerém protočení otřeli utěrkou, aby na povrchu nezůstalo zbytečné mazivo. Chod řetězu byl standardně tichý, výdrž za sucha pak během dvou 30km vyjížděk naprosto spolehlivá, pak už jsme museli domazávat. Za mokra to bylo slabší, tam je to tak na jednu vyjížďku. Celkově tedy olej můžeme doporučit do sušších podmínek jako rychle se vstřebávající a dobře odolávající nalepování nečistot.

(už)

 

datum: 14.11.18 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign