cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pells_07_2022.png

Skvostná Deda

Italská Deda je vyhlášena svými karbonovými šperky. Ty nejzajímavější novinky z jejího portfolia by však mohly rovnou putovat do muzea moderního umění, či si alespoň odnést nějaké ocenění za průmyslový design. Řeč je o nové generaci kultovního silničního komba Alanera a také o sestavě řídítek a představce Vinci, což ostatně byly jedny z novinek veletrhu Eurobike, kde si odbyly premiéru.

Zmiňované silniční komponenty kokpitu však zdaleka nejsou jen o designu, vysoké tuhosti, aerodynamice či co nejvyšší gramové redukci – jejich vznik má na svědomí především stále větší popularita integrace veškerých bovdenů či hadic hydrauliky brzd. Jak kombo Alanera, tak i sestava řídítek a představce Vinci, stejně tak s tím kompatibilní hlavové složení, toto vše disponuje technologií nazvanou DCR umožňující kompletní integraci veškeré zmíněné kabeláže. Jistě, jde tady hlavně o design a nic jiného, přičemž praktičnost takového dokonalého „uklizení“ kokpitu ukáže až čas, ovšem nutno přiznat, že dojem je dokonalý, stejně jako ostře řezaný tvar novinek.

 

 

 

Nyní už podrobněji ke kombu Alanera s cenovkou 18 490 korun. Hmotnost je rovných 350 gramů, a to při šířce řídítek 420 mm a délce představce 110 mm. K výrobě posloužila UD vlákna a plně karbonová konstrukce, tedy žádné berličky typu duralových výztuh, jak tomu poměrně často bývá. Vytvarování vyznává optickou mohutnost představce čistě přecházejícího v extrémně plochá „aero“ řídítka, a to se spodním obloukem i předsazením pák vycházejícím z modelů Compact. Pohledová vrstva z 1K karbonu působí velmi atraktivně. V nabídce je trojice šířek řídítek, tedy 420, 440 a 460 mm, v kombinaci s délkou představce 90 až 130 mm. Nechybí ani praktický montážní systém kompatibilní s technologií Garmin 1000, dále můžeme namontovat třeba adaptéry pro měřiče Polar či SRM a možná je také montáž „interface“ jednotky řadicího systému Shimano Di2.

Byť kombu Alanera nelze upřít maximální atraktivitu, tak z našeho pohledu je o dost praktičtější set představce a řídítek Vinci, kde lze plynule nastavovat sklon řídítek, což u žádného komba není logicky možné. Přitom opticky sestava Vinci působí tak, že naladění sklonu řídítek možné není – to je ale pouze zdání. Konstrukce středové části řídítek je totiž neskutečně vychytaná, neboť zde nalezneme klasický kulatý profil průměru 31,7 milimetru pro upnutí do představce.

 

 

 

 

 

Ovšem aby byl efekt dokonalý a řídítka plynule navazovala na představec, jsou zde použity dva speciální inserty vyplňující právě vzniklý prostor. Samotný profil horní části řídítek je podobný výše představenému kombu, ovšem tady je použit ještě extrémnější aerodynamický profil. Přesto je úchop horní části řídítek celkem komfortní, což jsme od pohledu úplně nečekali. Samotná řídítka váží 205 gramů (v šířce 420 mm) a a stejně jako u Alanery je použit UD karbon. Naopak představec série Vinci je duralový, konkrétně byl vyfrézován ze slitiny Al 2014 a jeho hmotnost v délce 110 mm je 190 gramů. To značí, že v případě plné integrace veškerých bovdenů i hadic nelze zase až tak extrémně gramařit, vnější plášť je přece jen rozměrnější, ovšem s výsledkem v podobě naprosto dokonalé torzní tuhosti – vyhlášení spurteři budou ze sestavy Vinci stoprocentně nadšeni. Samozřejmě je nutné počítat s o poznání složitější a zdlouhavější montáží kompletně vnitřního vedení kabeláže a především je zde nezbytný předpoklad použití unikátního hlavového složení systému DCR, využívajícího také speciální sestavu podložek „Aero Headset Spacers“. Cena představce Vinci je 2990 korun, řídítka vychází na 6990 korun. Mimochodem, prezentace série Vinci na veletrhu Eurobike byla zajímavě zasazena do obrazového rámu a pokud název Deda Vinci jinak rozdělíme, vznikne nám třeba „De da Vinci“, nejspíš blízký příbuzný fenomenálního Leonarda. Vždyť říkáme, že novinky značky Deda jsou doslova uměleckými díly.

(kad)

datum: 11.11.20 - kategorie: Technika
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign