Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Skvělý POC Tectal Race

Stále narůstající obliba trailového a enduro ježdění si s sebou nese neustávající inovace jak mezi samotnými biky, tak v případě adekvátního vybavení. Jde zde nejen o špičkovou funkci, praktičnost a maximální bezpečnost jezdce samotného, ale současně o styl! Přilba Tectal Race švédské značky POC patří ve všech zmíněných ohledech k tomu nejlepšímu, a jsou-li náročné technické traily vaším druhým domovem, jen stěží naleznete lepší ochranu hlavy. Důraz zde byl kladen především na zvýšenou bezpečnost temenní a spánkové partie.

Značka POC je vyhlášena právě svou orientací na bezpečnostní prvky, aktivní i pasivní. Do cyklistiky vnesla celou řadu procesů typických spíše pro automobilový průmysl - pečlivé řešení deformačních zón, crashtesty nebo simulace všech možných nebezpečných situací. Jedním z výsledků vývoje je testovaná biková přilba, jejíž hodně hluboký skelet zajišťuje nejen dokonalé usazení na hlavě, ale především maximální ochranu při pádu. „Unibody“ konstrukce zde zaručí kombinaci nízké hmotnosti a vysoce nadprůměrné tuhosti celého skeletu. Celoplošné pokrytí vyztuženou skořepinou, EPS jádro s pečlivě řešenými deformačními zónami a unikátní zpevnění aramidovou pleteninou – to vše jsou prvky typické právě pro POC. Celkové pokrytí hlavy zasahuje na bocích až těsně nad uši, vpředu lemuje horní linii obočí a vzadu zasahuje tak nízko, jak je to jen možné při zachování pocitu volnosti. Minimálně stejně zásadní je však vnitřní vytvarování, které dokáže být až nečekaně univerzální. Záměrně jsme přilbu během testování svěřili celkem trojici různých jezdců, a ani jeden z nich nepřišel s jakýmikoli připomínkami k usazení! Nejen samotný vnitřní tvar, ale i rozmístění kontaktních ploch a výstelek bylo ideální, což platí také o provedení stahovací čelenky. Její konstrukční minimalismus a široká čelní výstelka se totiž zasloužily o naprosto příkladné tvarové přizpůsobení naší hlavě.

Tectal Race je jednou z mála přileb, již si ve výjezdech klidně rozepneme pod bradou, aniž bychom v ten okamžik pocítili jakkoli zhoršené usazení. Což ale může vést k nepříjemnosti, že si přilbu před následným sjezdem zapomeneme zapnout, na to je třeba pamatovat! Usazení je však natolik jisté, že i pro rozepnutou přilbu je zcela neznámým pojmem jakékoli třesení se na hlavě či nestabilita při průjezdu hodně technické pasáže či dopadech při skocích. Líbilo se nám provedení tenkých stahovacích pásků, které se dokonale přizpůsobí linii hlavy a brady. Poměrně sofistikované je napojení řemínků v místě jejich styku, v partii pod ušima. Řešení plastových dílců zde nabídne nejen možnost dokonalého naladění předozadního sklonu přilby, ale hlavně poskytne nadbytek prostoru kolem uší, což je v praxi hodně příjemné. Seřizování obvodu otočným kolečkem na zátylku představuje současnou klasiku, zde nebylo moc co vymýšlet.

Zaměříme-li svou pozornost na skelet, tak celkem patnáct ventilačních otvorů se postará o dostatečný přísun vzduchu k naší hlavě i v letních horkách. V tomto ohledu přilba jezdce neomezuje, a klidně si dovedeme představit, že v ní objedeme stokilometrový bikemaraton – POC Tectal Race tedy rozhodně není pouze jednoúčelovou trailovou přilbou. Naopak. Mezi detaily jasně odkazující právě na takové určení patří jak gumička v zadní partii určená k uchycení sjezdových brýlí, tak třeba provedení štítku. Ten je „trailově“ masivní a výškově stavitelný, pro což mu slouží bytelné boční uchycení i pečlivě provedené utahování zvolené pozice. To vše mají na starosti krásně frézované minimalistické duralové dílce s logy POC. Výškové seřizování nalezneme také u stavitelného mechanismu na zátylku.

V námi zkoušené velikosti M/L (55 až 58 cm) jsme testovanému modelu navážili příznivých 322 gramů. Cena přilby je 6290 korun, vybírat je možné ze tří velikostí a několika barevných variant.

(kad)

 

 

datum: 20.06.17 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign