deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Skoro jako trezor

Firma Abus je jedním z největších výrobců mechanického zabezpečení na světě. Do jejího portfolia výrobků samozřejmě také patří obsáhlý program mechanických zámků určených pro jízdní kola.
Pokud sáhnete po jejím katalogu, určitě nebudete mít problém si vybrat ten správný zámek pro vašeho dvoukolého miláčka, kterého byste neradi viděli pod zadkem nenechavce. Záleží ale jen na vás, jestli se chcete vláčet s asi opravdu těžko překonatelným řetězem nebo lanem o hmotnosti takřka tří kilogramů nebo si skrze kolo propletete tradiční, méně bezpečné, útlé lanko.
My jsme sáhli po kompromisu a opravdu netradičním výrobku, který v nás budí opravdový respekt ke kvalitě.
Zámek Bordo sice nepatří mezi úplné drobečky, ale pokud si chcete kolo opravdu dobře zabezpečit, musíte počítat s tím, že zámek do kapsy dresu nedáte.
Bordo 6000 se vyrábí v délce 75 cm nebo 90 cm. My zvolili delší verzi, neboť rozdíl hmotnosti není velký a s delším zámkem k sobě zamknete i tři kola, případně jedno nebo dvě zamknete k trubce, zábradlí apod. Zámek vás na prvý pohled zaujme gumovým pouzdrem, které má buď dva pásky na suchý zip k montáži na trubku rámu nebo můžete využít dvou otvorů v rozteči pro montáž na místo cyklistické lahve pomocí dvou šroubů. Tato varianta se zřejmě nebude týkat sportovněji laděných jezdců, ale spíše těch, kteří kolo používají na cestu do zaměstnání, při níž jim nevadí vláčet se s kusem železa.
Zámek je složen z šesti plocháčů, jejichž konce jsou pevně snýtovány. Nemusíte mít rozhodně obavy, že by se vám povedlo kladivem nýty porušit a plocháče rozpojit. Možná tak po úporné práci ve svěráku, ale i tom bychom pochybovali. Na kole, kde „řetěz“ volně visí kolem trubek, to je nemyslitelné.
Vložka zámku je neodvrtatelná a nelze ji ani vyhmatat planžetou. Zámek je dokonce odolný i proti zmrazení tekutým dusíkem a následném přeražením. Plocháče jsou totiž pokryty speciálním plastem. Pokusit se plocháče přestřihnout, byť běžnými pákovými, nebo dokonce hydraulickými nůžkami, či přeříznout pilkou je také v oblasti sci-fi.
Abus Bordo 6000 je tedy velmi odolný všem běžným útokům. Nikdo samozřejmě netvrdí, že se přes něj nelze dostat, ale to asi opravdu jen se speciálním nářadím, za předpokladu dostatku času a způsobení hluku. Běžný recidivista, který si za poslední ukradené peníze koupil pákové nůžky a který si vyhlédne vás stroj uzamčený tímto zámkem, může na vaše kolo takřka zapomenout. Další dávku do žíly si za vaše kolo prodané za rohem v bazaru asi nekoupí. A takoví lidé po ulici s rozbrusem neběhají.
Abus Bordo váží v délce 75 cm 1 031 g a v délce 90 cm navážíte 1 220 g. Cena samozřejmě není lidová. Podle délky si připravte buď 1 800 Kč nebo skoro 2 000 Kč. Že to je hodně? Ano, je. Ale za kvalitu se platí a uvědomte si, kolik vaše kolo stojí, jestli se vám to náhodou nevyplatí.

Ovšem, při vší úctě k podobným kvalitním zařízením proti krádeži kola, myslete hlavně na to, že nejlepší je mít jej neustále pod dohledem. Podobné zámky jsou jen další fází ochrany vašeho stroje, jenomže jen na nezbytně nutnou dobu.

(kany)

 
datum: 05.10.07 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign