deluxe-cycling
katalog_elektrokola

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_duben_2019

Šírer Ultimate 103

Šírer Ultimate 103

Sportovní silniční kolo za osmnáct tisíc? Utopie? Ne tak docela, v případě základního modelu domácí značky Šírer se podařilo postavit za vyloženě lidovou cenu kolo s čistě sportovními jízdními vlastnostmi, které plně uspokojí požadavky nejen začínajícího silničáře. Cena osmnáct tisíc zde totiž není na úkor tuhosti rámu ani funkce komponentů, kompletní sadu Campagnolo Xenon navíc doplňují zapletená kola Campagnolo Khamsin. A přestože se jedná o základní díly legendární italské značky, po funkční stránce jim není co vytknout. Prostoru, kde by mohl výrobce ušetřit, by se zde dalo najít celkem dost, ale ke spokojenosti uživatele se tak nestalo a na kole jsou použity samé kvalitní díly, sedlem Selle San Marco počínaje a plášti Hutchinson konče. Nehledě na to, že na pohled se testovaný Šírer tváří podstatně luxusněji, než ukazuje samotná cenovka.

scelk

Za málo peněz hodně sportu

Stačí první usednutí a již z polohy jezdce je znát, že cílem konstruktérů nebylo postavit kolo pro turisticky orientované silničáře. Přední trojúhelník s hodně výrazným slopingem natahuje jezdce do sportovní pozice, a to dokonce výrazněji než u některých dražších kol. I v základním provedení je tedy silniční Šírer rozený sportovec, což potvrzuje také při silovém záběru, kdy vynikne jeho solidní torzní tuhost. Ultimate 103 nám pro tuto svou základní charakteristiku skvěle padl do ruky již od prvních metrů a nebyla mu v tom překážkou ani celková hmotnost 9,4 kilogramu. Tu ostatně vzhledem k ceně kola nepovažujeme za nijak vysokou.

Zmiňovanou sportovní pozici jezdce nelze považovat za nekomfortní, po této stránce je velkým plusem sloping s hodně vysokou hlavovou trubkou. Polohu řídítek navíc standardně zvyšuje ještě trojice centimetrových podložek pod představcem. Výška přední části tedy v sériové podobě nahrává především pohodlí, vyznavači čistě závodního posedu ale mají kam snižovat. Takže optimální polohu na tomto kole nalezne v podstatě každý.

Po stránce ovladatelnosti nepaří model Ultimate 103 k výrazně živým strojům, jeho charakteristika je o celkovéssedlodobré jízdní stabilitě a o příkladném vedení přímého směru. Po této stránce proto kolo nahrává začínajícím jezdcům, kteří by jistě nebyli nadšeni z přílišné neposednosti a z nutnosti neustálých korekcí směru. Přesto kolo na pokyny jezdce reaguje rychle a ani závodník z použité geometrie nebude mít pocit jakékoli neohrabanosti. I když je stabilní projev jasně zřetelný, ovladatelnost je stále na dobré úrovni. O tom ostatně vypovídá čistý průjezd ostřejšího oblouku, kolo není potřeba nijak nutit k položení do zatáčky. Reakce na změnu těžiště jezdce není u kola nijak ostrá, přesto je ale rychlá a pocit z jakési zpětné vazby od kola je příjemný. Zcela přirozené bylo také chování kola při jízdě ze sedla. Nebylo potřeba se s řídítky jakkoli přetahovat a snažit se zabránit rozvlnění stopy, kolo stále čistě vedlo téměř přímý směr. Čistě aerodynamická pozice jezdce je díky sportovnímu posedu také rozhodně výhodou. Takže sečteno podtrženo, ke geometrii kola a jeho ovladatelnosti nemáme jedinou připomínku. Což je vzhledem k osmnáctitisícové ceně skvělý výsledek.

Samozřejmě o něco horší je to už s jízdním komfortem, ale ten by vzhledem k cenové kategorii nebylo fér řešit. Zcela rovné vzpěry zadní stavby a duralová přední vidlice logicky nemohou pochytat znatelnější část otřesů. Velký sloping ale umožňuje vysunuté sedlovce v předozadním směru pracovat, a to dokonce i v případě použitého duralového provedení.

Xenon & Khamsin

O sadě Campagnolo Xenon také nemůžeme z hlediska funkce napsat snad jediné negativum. Řazení chodí přesně a velice lehce, brzdy Veloce nabízejí podle našeho názoru dokonce lepší výkon než drahé modely značky. Výraznější rozdíl oproti vyšším sadám je tedy vlastně jen v klikách, které zde využívají dnes již historického čtyřhranu. O třídu vyšší provedení Mirage s osou Ultra Torque je na tom po stránce tuhosti i vzhledu mnohem lépe. Když ale opět přihlédneme k ceně kola, tak k provedení klik nemáme výhradu. Za jediné minus považujeme v testované velikosti L jejich délku 172,5 mm. Stopětasedmdesátky by zde měly být standardem.

shlavaKola Campagnolo Khamsin nabízí solidní odolnost danou pevnými ráfky a náboji s průmyslovými ložisky. Provedení nábojů a především nových (konečně...) rychloupínáků se opět tváří podstatně luxusněji, než naznačuje finální cena kola.

Příjemným standardem jsou díly Ritchey Comp na postu představce, řídítek a sedlovky. I zde se dalo ušetřit a použít OEM díly bez označení kvalitativní úrovně. A k detailům, které navyšují pohodlí a dobrý pocit jezdce, patří i hustě namotaná měkčená korková omotávka a sedlo San Marco Ponza s bílo-černým potahem, které příjemně překvapilo dobrou tuhostí skeletu a slušným pohodlím.

U rámu nehledejme žádné konstrukční výstřelky, vše je vyřešeno maximálně účelně. Vejčitý profil horní a dolní trubky patří u značky již léta ke standardu. Z hlediska tuhosti je rozhodně výhodou například použití spodního můstku za středovým pouzdrem, jež dnes řada výrobců vynechává.

Máme-li shrnout naše dojmy z testované kola, pak se v případě koupi modelu Ultimate 103 jedná o dobře utracené peníze.

www.sirer.cz

Plusy: stabilní projev, sportovní posed, cena

Minusy: kratší kliky

Specifikace

Rám: Alu 6061

Vidlice: Alu U6 IHS

Kliky: Campagnolo Xenon CT (50-34)

Řazení: Campagnolo Xenon 10s

Přehazovačka: Campagnolo Xenon

Přesmykač: Campagnolo Xenon

Brzdy: Campagnolo Veloce

Kola: Campagnolo Khamsin

Pláště: Hutchinson Equinox 23

Kazeta: Campagnolo Veloce 11-25 (10)

Řídítka: Ritchey Logic Comp

Představec: Ritchey Comp

Sedlovka: Ritchey Comp

Sedlo: Selle San Marco Ponza

Hmotnost: 9,4 kg (vel. L)

Cena: 17 990 Kč (cena se může s ohledem na současné slevy kol lišit)
datum: 28.10.09 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign