Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Sintr z Holic

Brzdové destičky jsou dnes velká alchymie, protože na jednu stranu vyžadujeme od materiálu okamžitou reakci, a zároveň potřebujeme konstantní výkon i v dlouhých sjezdech. Tyhle protichůdné vlastnosti lze dost těžko skloubit a naprostý univerzál neexistuje.

Zkrátka, kovové sintrované obložení brzdí lépe po zahřátí ve sjezdu a vydrží déle, ale má pozdější nástup maximálního účinku. Naopak organické složení s menším obsahem kovových příměsí je měkčí, za sucha brzdí na maximum okamžitě, ale s narůstající teplotou může jeho výkon klesat a samozřejmě nemá takovou životnost. Letošní sezónu jsme otestovali sintrované obložení domácího výrobce GOLDfren, který má svoji továrnu ve východočeských Holicích. Bikové destičky jsou spíše doplňkem, protože tahle firma vyrábí obložení hlavně pro auta, motocykly, ale i bagry nebo letadla.

Destičky Goldfren v provedení pro brzdy Shimano Deore se předvedly tloušťkou podkladového plechu 1,9 mm a celkovou tloušťkou 3,7 mm. Proti originálu je tak nepatrně silnější podkladový plech, a bohužel o to nižší vrstva brzdného materiálu. Montáž je naprosto standardní, destičky se dodávají včetně rozpěrné pružinky a rozměrově vše pasuje naprosto přesně. Za 320 korun tedy jedno z cenově nejdostupnějších sintrovaných obložení.

Destičky se předvedly na „neshimano“ kotoučích trochu delším zajížděním na maximální výkon a v průběhu celé sezóny, během níž absolvovaly etapák MTB Trilogy a celkově kolem sedmi set kilometrů, trochu různorodým projevem. Za sucha byl výkon brzd spíš průměrný a proti organice destičky nepředvedly tak ostrý nástup účinku. Na druhou stranu jejich výkon trochu narostl, jakmile se objevila voda či bláto, tam to bylo naprosto v pořádku a i v dlouhých sjezdech si svůj výkon podržely. Nicméně nejde o žádné „jedovky“ a projev byl dobře čitelný a spíše s plynulým nástupem. Goldfreny tedy nejsou žádné jedovaté „kotvy“, ale s čitelným výkonem nabídnou stabilní projev. Co nás potěšilo, byla životnost, kdy přední destičky měly po zmíněné porci kilometrů ještě tři čtvrtiny materiálu a vzadu jsme byli ještě na třetině, což je vzhledem k devadesáti kilogramům jezdce a 180mm kotouči docela slušné. Goldfren jsou tak dle našich zkušeností destičky s dlouhou životností, bez nějakých nepříjemných zvukových projevů a se stabilním výkonem.

(už)

 

 

datum: 21.10.15 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign