penco_unor_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Silniční univerzál od XLC , test

V případě silničních treter většinou máme na výběr buď z provedení na kufry s tříšroubovým upevněním  pro rozteč Look, nebo další podobné systémy, případně na klasické bikové SPD kufry. Občas se ale najde model, jenž se snaží být univerzálním.

To platí i pro testované tretry XLC CB-R04, které sází na cenovou dostupnost, tuhé provedení podrážky, solidní ventilaci a hlavně univerzalitu pro oba zmíněné systémy zarážek. Cenově dostupné tretry (1599 Kč) se stahováním trojicí pásků na suchý zip spoléhají na jednoduchý elegantní design bez nějakých výstřelků. Svrchní část kombinuje syntetickou kůži s množstvím panelů z hodně prodyšné nylonové síťoviny, takže jak prostor mezi suchými zipy, tak kryt prstů, vše dobře větrá. Vzadu je na patě všitý reflexní materiál, takže i na bezpečnost výrobce myslel. Nechybí ani rozměrná perforace na bocích na vnitřní i vnější straně a především pak odvětrání podrážky. Ta je z hodně tuhého nylonu a jak pod špičkou, tak pod klenbou disponuje ventilačními otvory krytými kovovou síťkou. Když už jsme u podrážky, nebo spíš podešve, její profilace pod klenbou i provedení nejširší dosedací plochy, celkové tuhosti zde není co vytknout. Výhodou je zmiňovaná univerzalita daná přítomností jak trojice závitů pro klasické silniční Look kufry, tak posuvný plech s dvojicí závitů pro bikové kufry.

Tento model jsme jezdili ve velikosti 46, což značením sice odpovídá, ale jelikož máme v redakci bikový model stejné velikosti, zde byl cítit nepatrně menší střih, tak zhruba o čtvrt až půl velikosti. To se projevilo při delší jízdě, když chodidlo více nateklo a tretry nebyly prostorově tak velkorysé. I přes vyztuženou patu a špičku se sice lehce vyšláply, ale bylo to jen o čtvrt čísla. Jinak je jejich střih univerzální a dobře padnou i jezdci s vyšším nártem, na němž se tlak od pásků přes neoprenový jazyk s tužšími panely dobře rozkládá. Pata sedí spolehlivě, střední partie není zbytečně široká a dobře svírá chodidlo. Přední část pak nabídne dostatečný komfort, což platí i pro špičku. S výškou vložky a podešve v místě klenby to není přehnané, takže není cítit nějaká výraznější opora, ale vše je přirozené. Polstrování kolem kotníku má pak odpovídající výšku, takže ani v těchto místech bota nikde netlačí.

Tretry jsme testovali nejdříve s pedály Exustar lookovského systému, takže tomu předcházelo vyjmutí plechu se závity pro bikové kufry, který by jinak v podrážce volně jezdil. Závity perfektně drží, na zmíněných pedálech nebyla jakkoliv znát nějaká poddajnost podrážky, takže ideální kombinace. Přenos síly na pedál je perfektní a chodidlo má v tretře stabilní oporu. Samozřejmě, že nejde o profesionální model, jenž by byl kolem chodidla o něco více upnutý, ale komfort zde je na vysoké úrovni, tuhost podrážky rovněž a překvapila vysoká míra ventilace. Jak odspodu, tak především shora na prstech a bocích. V chladném počasí tedy rozhodně s návleky.

Co se týče kombinace s ocelovým bikovým kufrem, montáž je klasikou, ovšem zkuste si v něm ujít pár metrů po betonu ke kolu. Lookové kufry trochu sedí, ale tady se opíráte o tvrdý nízký vzorek na patě a kufr prostě klouže. Nicméně v kombinaci se silničními pedály Force určenými bikovým kufrům tahle kombinace rovněž fungovala. Ovšem ne tak neprůstřelně, co se týče tuhosti podrážky a přenosu síly na pedál. Určitý tlak je zde přece jen v místě pod klenbou znatelnější, což nás překvapilo. Test se zmíněnými bikovými tretrami XLC totiž na stejných pedálech nabídl lepší oporu. Nutno ale zmínit, že jsme jezdili velikost 46 a jezdec má 97 kilogramů, takže podrážka je hodně zatížená. Zmíněné silniční tretry tedy na ryze silniční pedály můžeme jen doporučit, pokud jezdec hledá dobrou tuhost, perfektní ventilaci a jednoduché provedení. Biková mutace pak nenabídne tak výraznou tuhost, takže zde je to na zvážení, jak moc do toho chce jezdec šlapat. Kromě bílé je v nabídce také černá nebo červená verze a velikostní rozpětí 38 - 47.

(už)

 

datum: 27.09.18 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign