Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Silniční Author A5500

Author A5500

Silniční kolekce značky Author nabízí hned dvojici modelů s kódovým označením 5500, a sice verzi CA5500 s celokarbonovým monocoque rámem, a pak typ A5500 na duralovém rámu s karbonovou zadní stavbou. Karbonový rám s charakteristickou prohnutou horní trubkou již prošel v minulosti naším testem, z něhož si odnesl pochvalu především za vysoký jízdní komfort. Duralová verze modelu 5500, která se nám dostala do rukou tentokrát, sází prakticky na totožné tvarování trubek jako její karbonová předloha. Hydroforming je skutečně mocný čaroděj a v případě, že by byly svary trubek ještě pečlivěji zabroušeny, jistě by tento rám mnozí považovali za karbonový. Zadní karbonová stavba je svým provedením s výrazným prohnutím sedlových vzpěr téměř shodná s typem CA5500.

5500

Testovaný model je vedle bílo-zelené kombinace nabízen také v elegantnější bílo-červené verzi. Hmotnost ve velikosti 540 se vyšplhala na 8,7 kilogramu, což přesně odpovídá katalogovým údajům výrobce. Cena kola je 39 990 korun.

Ve jménu výstřednosti

Trubku s čistě kruhovým, konstantně širokým průřezem byste na rámu hledali marně. Obří profil spodní trubky je nepřehlédnutelný, stejně tak jakási plastická hrana na trubce, známá již z karbonových modelů. Výška kapkovitého průřezu trubky je u středového pouzdra téměř 70 mm, šířka pak skoro 60 mm, v případě duralu je už tohle samo o sobě zárukou dostatečné odolnosti proti kroucení. Horní trubka vychází svým průřezem z trojúhelníku, situovaného vrcholem dolu. Lehký obloukový průhyb zde není tak patrný jako u karbonové předlohy. Sedlová trubka je ve svém středu vybavena jakousi aerodynamickou ploutví.

Napojení sedlových vzpěr zadní stavby má na starosti útlá monostay konstrukce. Výrazný průhyb ramen, jasně zřetelný při zadním i bočním pohledu, je zde použit pro schopnost pohlcovat co největší část otřesů. Čím 5500patkavýraznější je vychýlení vzpěry z přímé osy, tím více otřesů absorbuje.

Použitá geometrie představuje pro značku již klasiku. Jediné, co nám zde trochu scházelo, byl alespoň minimální sloping rámu. Přece jen se nejedná o ryze závodní model, čemuž odpovídá i osazení sadou Shimano 105, takže trochu delší hlavová a naopak kratší sedlová trubka by možná nebyly od věci. Atypické je také očíslování jednotlivých velikostí, na což jsme si ale u silniční kolekce Author již zvykli. Námi testovaná 540tka je vhodná pro jezdce s výškou kolem 180 cm.

Příjemné svezení

Rám jezdce usadí do závodní pozice, nicméně stále ještě dostatečně pohodlné bez nadměrného natažení. Ovladatelnost je velice dobrá, A5500 je bez problému použitelný i pro závodění v amatérských silničních ligách. Dá se říci, že se jedná o zlatou střední cestu mezi prioritou v držení přímé stopy a určitou živostí. Kolo reaguje hbitě, zároveň je ale ve vyšších rychlostech příjemně stabilní. Jízda ze sedla působí přirozeně, není potřeba si navykat na „přetahování“ řídítek, i zde je držení přímého směru adekvátní. Naklopení kola do zatáčky je plynulé, stejně tak následný průjezd zatáček. Neustálé korekce směru zde nejsou nutné.

5500zadekPo stránce akcelerace patří testovaný Author ve své cenové kategorii k lepšímu průměru. Výhodou jsou jak kola Mavic Ksyrium Equipe, tak i dostatečná torzní tuhost rámu. Ani při vyloženě silové jízdě ze sedla není patrné výraznější kroucení, takže přenos síly hodnotíme jako velice dobrý.

Co se týče jízdního komfortu, je Author A5500 na samé špičce své třídy. Průhyb sedlových vzpěr zadní stavby je skutečně velkým přínosem, přitom ne za cenu ztráty celkové tuhosti. Zadní část rámu v kombinaci s karbonovou sedlovkou dokáže pohltit nemalou část otřesů. Sice se nepodaří je roznést tak do celého rámu, jako to umí o něco dražší celokarbonová verze, i tak je ale tato schopnost nadstandardní. Model A5500 se jeví jako vhodný společník i pro silniční maratony, čemuž by mělo vyhovovat také pohodlné sedlo Fi’zi:k Pavé. Předek kola jakoby se při jízdě zdál o něco tvrdší než zadní partie, přestože je zde celokarbonová vidlice. Její mohutnou korunku a široký profil ramen nedokáže karbonový sloupek přece jen po stránce pružnosti plnohodnotně vyvážit. I tak ale vidlice stále dokáže nabídnout dostatečné pohodlí, o tvrdosti se zde nedá hovořit. Výhodou je vynikající vedení, dané tuhostí konstrukce vidlice.

Komponenty

O přínosu kol Ksyrium jsme se již zmínili. Ke stopětce volí řada výrobců většinou ekonomičtější aksia, podle nás 5500stredje ale základní typ ksýrií nesrovnatelně lepší a Authoru v tomto ohledu patří nemalé plus. Volbu klik s převodníky Compact považujeme za rozumnou, nejedná se o závodní model a vrcholná řada silniční produkce značky již spoléhá na kombinaci 53-39 zubů. Compactem navíc jistě nepohrdne ani řada amatérských závodníků. Zvědaví jsme byli na výkon brzd Tektro, které mají designově spíš blíže k Campagnolu než k Shimanu. Jejich účinek byl v praxi vynikající, takže určitá nekompletnost stopětky rozhodně není nevýhodou. A spokojenost panovala také se zcela hladkým obutím. Pláště Panaracer Extreme Evo 2 využívají na bocích běhounu vyloženě „lepivou“ směs, takže náklon do zatáček zvládají na výbornou. Nápis Made in Japan je pak dostatečným ubezpečením o kvalitách. Slabiny by se na tomto kole prostě hledali těžko.

Plusy: kombinace komfortu a tuhosti, ovladatelnost, kola Ksyrium

Minusy: absence slopingu

Technické specifikace:

Rám: tripple butted dural 6061/karbon

Vidlice: Author carbon monocoque

Kliky: FSA Gossamer Compact

Brzdy: Tektro

Řazení: Shimano 105 Dual Control

Přehazovačka: Shimano 105

Přesmykač: Shimano 105

Kola: Mavic Ksyrium Equipe

Pláště: Panaracer Extreme Evo 2, 23 mm

Řídítka: Ritchey Comp

Představec: Ritchey Pro

Sedlovka: Author karbon

Sedlo: Fi’zi:k Pavé

Hmotnost: 8,7 kg (vel. 540)

Cena: 39 990 Kč
datum: 01.07.09 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign