cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pells_07_2022.png

Šikovný adaptér BBB

Funkční a bezpečné prodloužení sloupku vidlice, to je jistě myšlenka, s níž se zabýval nejeden biker či silničář – ať už z důvodu nastavení pohodlnějšího posedu či třeba kvůli tomu, abychom mohli již použitou vidlici namontovat na podstatně větší rám, než na jakém sloužila doposud. Přiznáme se, že většina podobných redukcí v nás zpravidla nevzbuzuje přílišnou důvěru a různé nevzhledné vnější nástavce, jimiž danou problematiku někteří řeší, budou dobré spíše pro cykloturistické použití nežli pro sportovní biking. O to více nás zaujal adaptér prodlužující sloupek vidlice, jejž vidíte na fotografiích. Pochází od značky BBB a nese označení BHP-21 Extender. Podle naší vlastní zkušenosti se jedná o zcela plnohodnotné prodloužení sloupku vidlice z hlediska pevnosti, přesnosti usazení horního hlavového ložiska a také odolnosti. U BBB nic nepodcenili, celý adaptér ze slitiny 6061 je precizně zpracovaný a maximálně promyšlený. Hmotnost 268 gramů sice nebude nic pro váhové maniaky, ale i ona odráží celkové dimenzování konstrukce.

Kdy lze dané řešení nastavující sloupek vidlice použít? V případech, jedlá-li se o standardní oversize, tedy 1 1/8“ bez kónického rozšíření v provedení ahead-set. Výrobce hovoří také o možném prodloužení závitového sloupku, pak ale z jeho horní části vytvoříme bezzávitový „ahead“, kompatibilní opět s představcem pro ahead-set. BBB ovšem nabízí i variantu pro průměr rovného jednoho palce, a sice s označením BHP-20 Extender. Celková délka adaptéru je v obou případech 185 milimetrů a sloupek můžeme prodloužit, tedy nastavit, maximálně o 85 milimetrů. To by mělo dokázat vytrhnout trn z paty ve většině případů, kdy máme délku sloupku nedostatečnou.

Samotný adaptér se skládá z duralové trubky vnějšího průměru 25,4 milimetru, již nasuneme do útrob sloupku vidlice a vše se utáhne po vzoru klasických sloupkových představců, tedy svislým průběžným šroubem se sešikmeným klínem na spodním konci nástavce. Jediný menší problém může nastat v případě, kdy bude naše vidlice disponovat proměnnou šířkou stěny sloupku, což se výjimečně stává třeba u MTB vidlic s alu sloupkem. V takovém případě buďto nezasuneme adaptér dost hluboko, chceme-li sloupek nastavit třeba jen o tři čtyři centimetry, případně musíme adaptér na spodním konci o něco stočit, což je však neoriginální zásah, z něhož pramení ztráta záruky. Ocelové sloupky ovšem mívají totožnou sílu stěny po celé své délce, vyjma spodního rozšíření pro kroužek ložiska hlavového složení.

Přesné zasunutí adaptéru do sloupku vidlice je pak úměrné tomu, o kolik chceme samotný sloupek nastavit. Rozdíl mezi vnější šířkou adaptéru a vnější šířkou sloupku totiž vyřeší navlékací prstýnky různé výšky. Tyto kroužky jsou na jedné straně rozříznuté a na opačné mají uvnitř malý výstupek, přesně zapadající do podélné drážky v těle adaptéru. Počtem kroužků a volbou jejich výšky si pak přesně naladíme míru prodloužení sloupku a s tím spojeného zasunutí adaptéru do vidlice. Výhodou je, že toto nastavení není konečné, na rozdíl od zaříznutí vidlice samotné – pokud po nějaké době zjistíme, že potřebujeme ještě půl centimetru či centimetr navíc, jednoduše povysuneme adaptér z vidlice a doplníme příslušný prstýnek či prstýnky. Samozřejmě však s maximem sestavy dodávané k adaptéru, jehož konstrukce je dimenzována na maximální možné vysunutí dané právě počtem dodávaných kroužků.

V našem případě jsme s adaptérem BBB prodloužili duralový sloupek postarší vidlice Manitou R7 o tři a půl centimetru. Usazení redukce ve vidlici bylo velmi přesné a jisté, žádná vůle, žádné pazvuky, naopak z naší strany maximální důvěra. Líbilo se nám i odlehčení spodního klínu či do něj přesně zapadajícího kříže se závitem. Stejně pěkně vypadala horní krytka představce, jež se šroubem přitahuje do hlavice hlavního svislého šroubu celé redukce, který zde vlastně tvoří opěrný ježek. Přibližně po tisícovce kilometrů jsme pro jistotu vrchní krytku sundali a zkontrolovali utažení hlavního dlouhého šroubu – vše bylo utažené stejně jako bezprostředně po montáži, takže i v tomto ohledu zcela bez připomínek. Pokud tedy potřebuje funkčně a bezpečně nastavit sloupek své vidlice, u BBB vám rozhodně pomohou. Logicky bychom testovanou redukci nedoporučili pro karbonové vidlice, ale pro ocelový či duralový sloupek se osvědčila na sto procent. Cena redukce BHP-21 Extender je 379 korun.

(kad)

 

 

datum: 09.04.21 - kategorie: Technika
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign