katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Seřízení vůle v uložení tlumiče

Tentokrát se podíváme na vůli v uložení tlumiče. Tenhle problém už vyžaduje určité zkušenosti pro jeho vyřešení a je pro zkušenější servismany, respektive je k němu nutné mít hlavně svěrák a potom potřebné náhradní díly. Kluzná pouzdra v tlumiči jsou u drtivé většiny celoodpružených rámů místem, kde vznikne provozní vůle nejdřív. Průmyslová ložiska zadní stavby a přepákování, případně i uchycení tlumiče přes ně, totiž vydrží déle. U nich sice může dojít k určitému zaseknutí a nepříliš hladkému chodu, ale vůle, znatelná při úchopu, je většinou nejdříve cítit u tlumiče, a to v oku spojujícím jej s přepákováním nebo rovnou zadní stavbou, zde se totiž rázy přenášejí nejintenzivněji.

V první řadě zjistíme pohmatem a přizvednutím kola za sedlo, zda je vůle opravdu v tom či onom čepu 1.

Pak tedy vymontujeme z rámu tlumič povolením a vytažením šroubů v čepech 2.

Následuje pečlivé změření celkové vnější šíře hliníkové vložky 3 a její vytažení z tlumiče.

Pokud nejde ven, můžeme ji podebrat nožem 4 nebo vytáhnout uchycením ve svěráku.

Následuje změření průměru otvoru pro šroub 5 čepu ve vložce (většinou 8 nebo 6 mm) a pro případ atypického tlumiče i šíře oka v jeho těle 6.

 

Podle těchto údajů budeme totiž shánět náhradní kluzné vložky a k nim ještě vnitřní kluzné pouzdro, ovšem jeho rozměry zjistíme, až jakmile jej z těla tlumiče vylisujeme ven. K tomu potřebujeme, pokud nemáme speciální trn na vylisování, dvojici železných válečků (oříšků z gola sady) odpovídajících průměrů. Jeden musí mít vnější průměr shodný s kluzným pouzdrem nalisovaným v těle tlumiče 7, druhý naopak musí mít vnitřní průměr nepatrně větší, než je průměr kluzného pouzdra 8, ale zase nesmí mít tak velký průměr, aby se neměl na tlumiči o co opřít.

 

Oba válečky nastavíme na těle tlumiče proti sobě a vymezíme je přesně vůči pouzdru uvnitř tak, abychom po uchycení ve svěráku menším vytlačili pouzdro z tlumiče do většího 9.

Pak už jen změříme průměr oka v tlumiči 10 a můžeme shánět náhradní komplet, což občas nebývá jednoduché. Pro tlumiče Fox, a často je to kompatibilní i s ostatními značkami, dodává náhradní pouzdra a vložky jejich dovozce Cyklo Švec (www.cyklosvec.cz) a pro Rock Shox Cyklo Žitný (www.cyklozitny.cz), Manitou Progress Cycle (www.progresscycle.cz) a tlumiče X-Fusion u nás bohužel skončily, ale na ně pasují většinou vložky od Fox.

Pokud neodpovídá šířka hliníkových vložek jen o pár desítek milimetru, lze to vyřešit distančními podložkami, ty lze sehnat v prodejnách se spojovacím materiálem, a dělají se od 0,1 mm až skoro kam je libo, horší je to naopak se širšími vložkami, tam jen těžko zabrousíme šířku naplocho úplně přesně, to je práce pro odborníka. U kluzného pouzdra většinou problém s rozměry není, takže nové pouzdro nalisujeme jednoduše do oka tlumiče opět ve svěráku 11, ale už nepotřebujeme žádné válečky. Hlavně musí být na obou koncích zároveň s okrajem těla tlumiče nebo alespoň shodně, to pak přijde ke slovu malý váleček, abychom pouzdro posunuli třeba více dovnitř.

Teď už jen namazat pouzdro mazacím tukem a nasadit do něho kluzné vložky, což může jít u nových dílů dost ztuha, takže opět pomocí svěráku, ale raději přes dřevěné destičky, abychom na hliníku nenechali otisky čelistí svěráku 12.

Ve svěráku je krásně cítit, jak se tlumič otáčí v pouzdře bez jakékoliv vůle hezky ztuha. Tak je vše v pořádku, kdyby se neotáčel a otáčely se i hliníkové vložky, je někde problém, nejspíš jsou uvnitř tlumiče krátké a nezapřely se o sebe. To lze vyřešit vložením tenké podložky odpovídajícího průměru a s dírou odpovídajícího rozměru kvůli šroubu mezi vložky do oka tlumiče. Připravený tlumič už můžeme opět namontovat do rámu, nejdříve původním čepem, který byl v pořádku, a pak nový čep, kde musíme vyzkoušet ,zda vše pasuje, tlumič je na středu vahadla a není třeba nikam přidat vymezovací podložku. Jakmile dotáhneme oba čepy, vyzkoušíme pak pohmatem, stejně jako při zjišťování vůle jen se stlačením sedla a propružením, zda se netočí vložky v rámu a čepy pracují, jak mají, nebo zda tam náhodou není vůle. Ta by byla způsobená nejspíš neodpovídající šířkou vložek vůči rámu či vahadlu, a museli bychom vše dopasovat, což není tak jednoduché. Otáčí-li se nám čepy, jak mají, máme vyhráno a můžeme jezdit bez nepříjemné vůle. S ní se sice dá fungovat, ale po čase může kluzné pouzdro vymlátit v oku tlumiče prostor tak, že si už nové nesedne, a vůle bude trvalá.

(už)

datum: 26.01.16 - kategorie: Návody k údržbě kola
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign