cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Sedmačtyřicítka za babku

Lehce zavádějící titulek by sice mohl urazit leckterou dámu lehce před padesátkou, ale tohle není mířeno proti něžnému pohlaví, tedy dokud ještě v dnešní zmatené době můžeme pohlaví rozlišovat. Jde o sedmačtyřicítku vnější průměr středového složení, pro nějž značka Sting dodává svůj model ST-147-30 za 286 korun, tedy doslova za babku.

 

 

Středové pouzdro s průměrem 47 milimetrů se ve standardech zabydlelo v roce 2015, kdy někteří výrobci kvůli povrzávání klik v hladkém PressFit pouzdře s průměrem 46 mm prostě vyřízli do pouzdra závit M47x1.0 a vznikl tak standard T47, v současnosti asi nejtužší a nejpraktičtější řešení jak pro servis, tak nekompromisní tuhost při záběru klik. Nejde o ojedinělý standard a používá jej dnes celá řada výrobců, kteří hlavně na silniční kola aplikují tento rozměr pro nárůst tuhosti a odstranění neduhů spojených s lisovaným středovým složením. T47 byl zpočátku standard určený hlavně pro kliky se 30mm osou BB30, ovšem současnost kombinuje vnější 47mm průměr s ložisky odpovídajícími jak řešení Sram DUB, tak shimanovskému 24mm provedení osy (obojí rovněž dodává Sting).

 

 

 

Šířka pouzdra pak záleží na délce osy klik podle aktuálních rozměrů zadního náboje a řetězové linky, ale zmíněné složení ST-147-30 je klasikou pro středové pouzdro šířky 68 nebo 73 mm. Má hliníkové misky s vnějšími drážkami na speciální klíč, jejž má dovozce rovněž v nabídce, ale vyrábí ho i celá řada firem specializujících se na nářadí. Misky se dotahují jako všechna BSA provedení, tedy pravá u převodníků má levý závit a levá miska má standardní pravý závit. V miskách jsou ložiska 6806 RS, takže by neměl být problém sehnat v případě opotřebení adekvátní náhradu a přelisovat je, případně vyloupnout těsnění a ošetřit je uvnitř novým mazivem. Mezi miskami je hliníkový středový tubus s těsnicími gumičkami, aby se k ložiskům nedostala voda či vlhko zevnitř rámu, a obě misky jsou na středový díl nasunuté, není zde jednodílné provedení s jednou z misek. Co se týká vymezení vůle klik, přes ložiska jsou hliníkové krytky a nechybí ocelová zvlněná podložka mezi krytku a kliku, právě kvůli stranové vůli. Vnitřní kroužek ložisek je bez nějakých plastových vložek či zápichů s gumičkami pro dosednutí osy, takže vše spoléhá na přesné rozměry a přímý kontakt plochy s osou klik. Hmotnost středového složení je 153 gramů, a pokud váš rám disponuje zmíněným standardem T47, případně zvažujete pořízení nějakého takového kousku, tři stovky za středové složení budou v celkové ceně asi tou nejzanedbatelnější položkou.

(už)

datum: 02.06.22 - kategorie: Technika
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign