Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Sedlovka Easton

Jedním z hlavních důvodů, proč si koupit karbonovou sedlovku, je nárůst pohodlí při jízdě, neboť pružnost materiálu se projeví pohlcováním jemných nerovností.

Ovšem při výběru komponentu, který je zatížen převážnou částí váhy jezdce, není radno si zahrávat s neznačkovými noname komponenty či díly z druhé ruky. Ačkoliv je to málo pravděpodobné, při poškození karbonové struktury (třeba pádem na ostré kameny) hrozí riziko zlomení sedlovky a následné velmi nepříjemné poranění sedacích partií. Proto se vždy vyplatí sáhnout raději po značkových komponentech výrobců, kteří mají dobrou reputaci.

Takovým výrobcem je třeba americký Easton. Nás zaujal model EC70 s vyoseným zámkem, jenž patří do střední třídy jak provedením, tak i cenou 2590 Kč. V nabídce je ještě o stovku dražší model EC70 Zero s přímým zámkem.

sedlvelka

Karbonová trubka je vyrobena patentovanou technologií TaperWall, kterou se daří snížit hmotnost plynulým ubráním materiálu v nejméně zatížených pasážích. Model EC 70 tak v délce 300 mm váží příjemných 210 gramů. Materiál obsahuje karbonová nanovlákna CNT, která výrazně zvyšují pevnost sedlovky. Pro rok 2008 dozná změny hlavice se zámkem, vyrobená ze slitiny hliníku sedmičkové řady. Místo jednoho šroubu se zoubkovanou kolíbkou bude systém polohovatelný dvěma šrouby Micro-Adjust, takže umožní maximální přesnost v nastavení sklonu sedla. Navíc vyosení zámku bude oproti loňským 25 mm pouhých 10 mm.

Na těle sedlovky jsou natištěny značky po jednom centimetru až po vyznačení limitu minimálního zasunutí.

Při upevňování do rámu je třeba sedlovku nepřetáhnout, ale zároveň dostatečně upevnit, aby nezajížděla do rámu. To se totiž může, podobně jako u ostatních karbonových sedlovek, stávat. Pak je nutné částečně zdrsnit vnitřek sedlové trubky či sáhnout po speciálním kitu pro karbonové sedlovky.

Na sedlovce jsme jezdili celý podzim, kdy jsme nepostřehli žádný problém s pevností či tuhostí. Ovšem nárůst komfortu byl oproti hliníkovému modelu dobře cítit i přes fakt, že sedlovka měří pouhých 300 mm a zasunutá byla po první značku před limitním bodem.

Pokud toužíte po zvýšení komfortu jízdy, designové kvality a navíc i po snížení hmotnosti svého stroje, měla by být sedlovka Easton EC70 za 2590 Kč jednou z možných voleb. Navíc je univerzální jak pro silniční, tak i horská kola.

(mig)

+          pohodlnější jízda, nízká hmotnost, design

-           může zajíždět do rámu

datum: 07.03.08 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign