deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Sedlo PRO Falcon Cr-Mo

Značku PRO jistě nemusíme představovat, je úzce provázána s komponentovým gigantem Shimano a její logo jsme zvyklí vídat u největších hvězd silničního profipelotonu. Bylo by ovšem chybou domnívat se, že PRO cílí pouze na silničáře nebo na nejnáročnější uživatele. Také bikerům má co nabídnout, navíc zdaleka nejen v top-segmentu. Dokladem je testované sedlo Falcon Cr-Mo, podle našeho názoru skvěle použitelné na silnici i na bike. Cenovkou 1299 korun model spadá do střední třídy, ovšem svým luxusním zpracováním náleží výše. Právě v tomto ohledu je značka výjimečná, neboť i relativně „obyčejnému“ komponentu či doplňku věnuje stejnou pozornost jako tomu exkluzivnímu, z nejvyšších pater nabídky.

Sedlo Falcon má několik specifik, tím prvním je paralelní nabídka dvou odlišných šířek, a sice 142 nebo 152 milimetrů – v závislosti na rozestupu pánve a sedacích kostí. My jsme měli k dispozici širší variantu, která je z našeho pohledu o něco univerzálnější. Nutno ale podotknout, že výrobce garantuje třicetidenní vrácení peněz v případě, že kupujícímu sedlo nebude vyhovovat, což může být při rozhodování celkem pádný argument. Každopádně značka u sedla uvádí množství informací o plánovaném určení, takže na blistru jsme se dočetli, že konkrétní model Falcon Cr-Mo je určen pro čistě sportovní jízdu s výrazněji předkloněnou pozicí. Poznávacím znakem jsou zde dva konstrukční prvky, za prvé absence výraznějších, svažujících se bočnic, a za druhé podélný středový otvor, vpředu i vzadu doplněný o užší žlábek. Již na první pohled je tedy zřejmé, že Falcon Cr-Mo bude cílit na maximální komfort při zachování sportovního střihu. Tak to máme rádi.

Střední třída logicky znamená nylonový skelet sedla. V tomto konkrétním případě poměrně tuhý, současně však schopný pohlcovat citelnou část rázů. Výhodou je konstrukce zadního uchycení ližin, ne nepodobná tomu, co nabízí pod označením Vector Wing technology konkurenční Ritchey. Máme-li to trochu více přiblížit, tak zadní konec ližin je zasazen do jakéhosi můstku, tvořícího jednodílný celek se skeletem, přičemž tento můstek umožňuje lehké propružení na nerovnostech. Co se však může jevit jako docela dobrá teorie, v reálu skutečně funguje! Chrom-molybdenové ližiny také dokáží něco z otřesů spolykat, i když asi ne tolik jako dražší titanové. Každopádně matně stříbrná povrchová úprava ližin nejenže je vysoce odolná vůči oděru, ale navíc působí celkem luxusně.

Mírou polstrování i tvrdostí použité výplně náleží Falcon Cr-Mo mezi sportovně-závodní modely. Jak ale správně tušíte, komfort posedu se většinou neskrývá v tuhosti pěnoviny či její síle, ale v základním tvaru sedla. V tomto ohledu zasluhuje testovaný model velkou pochvalu, přestože jsme mu díky absenci výraznějších bočnic od pohledu předpovídali maximálně průměrnou nabídku pohodlí. Plošší zadní část a stejně tak spíše plochá středová partie, doplněná o žlábek s otvorem, jsou v reálu hodně příjemnými společníky a rozložení tlaku mezi sedlem a tělem bylo v našem případě skutečně velmi příjemné i při déletrvající jízdě. Někdy býváme u sedel se středovými otvory v otázce rozložení tlaku lehce skeptičtí, testovaný model nás ale ujistil, že u značky PRO přesně vědí, co činí.

Náš dojem byl podpořen mírnou poddajností samotného skeletu a především výše popsaným pružným uchycením ližin. Potah sedla byl svěřen syntetice, která je však dostatečně odolná. Matný povrch s decentní grafikou vypadá pěkně, aniž by trpěl sklony k poškození, byť výrazněji přetažené plastové dílce by při pádu zamezily nežádoucímu roztržení. Podobné „nárazníky“ ale občas bývají v rozporu s pohodlím a touto cestou se konstruktéři jistě nechtěli vydat. Pochvalu zasluhuje snadné čištění povrchu sedla a vlastní systém uchycení originálního příslušenství zespodu sedla, ať už se bude jednat o brašničku nebo třeba o blikačku.

(kad)

 

 

datum: 11.03.19 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign