Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Scott Scale 899

Scott Scale 899

Značka Scott jde už dlouho po krku hmotnosti a snaží se ji maximálně redukovat. Poslední počin s názvem Scale 899 posouvá kategorii závodních XC hardtailů opět o kus dále, tedy přesněji řečeno níže, číselný údaj v názvu kola má totiž odpovídat hmotnosti samostatného rámu v gramech. Tuto novinku za téměř čtvrt milionu korun jsme důkladně otestovali, přičemž jsme se zaměřili především na tuhost a pohodlí rámu, tedy aspekty vyzdvihované samotným výrobcem. Zkombinovat velice nízkou hmotnost, většinou spojenou s výraznou redukcí materiálu, s optimálním přenosem síly a k tomu ještě schopností absorbovat otřesy, to je pro konstruktéry skutečný oříšek. Bez určitých kompromisů to většinou nejde, ovšem výsledek v případě rámu Scott Scale 899 je hodně přesvědčivý.

scott_scale

Oproti dosavadní verzi proběhla u rámu téměř stogramová váhová redukce, čemuž se při pohledu na celkem mohutně působící rám ani nechce věřit. Zároveň by však novinka měla nabídnout vyšší boční tuhost středové partie rámu v kombinaci s ještě účinnější SDS technologií zadní stavby. Ta má za úkol lépe zahlazovat ostrost rázů od terénu, na čemž mají zásluhu vedle upraveného vrstvení základního materiálu také zúžené sedlové vzpěry. Kromě toho došlo ke konstrukční úpravě hlavové partie rámu, která byla odlehčena díky absenci přebytečných přepážek, kdy zde původní Tube-to-Tube technologii nahradila klasická monocoque koncepce. Spodní ložisko hlavového složení má dnes již „klasický“ rozměr 1,5 palce. Hmotnostní úspora se odehrála také v oblasti středu či v případě zadních patek, které jsou nově kompletně karbonové, tedy bez dříve použitých lepených duralových částí a insertů. Jedním z charakteristických detailů rámu je hodně výrazné kónické rozšíření sedlové trubky nad středovým pouzdrem, nepřehlédnutelná je také úplná absence horního můstku zadní stavby, což má kladný vliv na absorpci otřesů.

Asi jediné, čemu jsme v případě redukční úpravy nepřišli úplně na chuť, byla křehce vyhlížející integrovaná sedlová objímka. Dva titěrné zobáčky propojené stahovacím šroubkem jsou v praxi hodně náročné na cit v prstech, případně odkázány na momentový klíč. A pokud rám natrefí na necitlivého majitele, je toto první místo, scott_scale_1které se dá celkem snadno poškodit. V případě objímky bychom se raději spolehli na klasiku. Vedení řadicích bowdenů vnitřkem spodní trubky je dnes moderní, proto nechybí ani u testované novinky. Otázkou je pouze vhodnost použití klasického plastového smyku zespodu středového pouzdra, kde jsou lanka vystavena vodě a blátu. Umístění třmenu brzdy „uvnitř“ zadní stavby, tedy na spodním rameni před patkou, je určitě rozumné z hlediska menšího vystavení případnému poškození při pádu. Samozřejmostí je Post Mount uchycení.

V případě osazení se námi testovaný exemplář v některých aspektech lišil od sériové podoby. Namísto vidlice Rock Shox Sid bude ve standardu použit model DT Swiss XCR 100 Race a švýcarská značka bude zastoupena i v případě zapletených superlehkých kol XR-SL karbon. U dalších dílů budou změny už méně patrné, tou asi nejpodstatnější je rozdílný počet zubů u převodníků. Upřímně, vzhledem k celkovému pojetí kola, bychom zde nejraději viděli klasiku se 44 zuby velkého převodníku, ale i sériová podoba s dvojpřevodníkem 42/28 zubů bude použitelná. Nicméně na testovaném předsériovém vzorku namontovaný velký převodník s pouhými 39 zuby na závodně pojatém XC stroji skutečně nemá co dělat.

Minimální hmotnost při maximálním výkonu

Po stránce geometrie snad ani nelze mít ke kolu jakékoli připomínky, označili bychom ji jako čistokrevně závodní. To platí jak o delším předním trojúhelníku, tak o použitých úhlech a nadprůměrném slopingu. Posed nutí jezdce k maximálnímu výkonu, přitom je předek kola stále ještě dostatečně vysoko na to, aby nabídl scott_scale_2optimální stabilitu a jistotu i v prudších sjezdech. Celkově se zdá projev kola spíše živější, takže nabídne ideální ovladatelnost i v zatáčkových pasážích, kde není délka rámu výraznější překážkou. Vše pak bylo podtrženo hmotností 9,3 kilogramu (včetně pedálů), z níž vyplývá skvělá akcelerace a ideální vrchařské schopnosti. Sériová verze by se pak měla dostat pod osm kilogramů, podle materiálů výrobce až na hodnotu 7,48 kg bez pedálů.

Jestliže se zaměříme na přenos síly, vzhledem k finální hmotnosti rámu odvedli konstruktéři vynikající práci. Torzní tuhost předního trojúhelníku je na velice dobré úrovni, boční tuhost zadní stavby pak patří mezi podobně koncipovanými superlehkými modely spíše k průměru. Model Scale 899 si ale nejspíš nebude kupovat stokilový pořízek, pro vyšvihaného jezdce je celková pevnost rámu pro závodní nasazení zcela adekvátní. Sympatické navíc je, že konstruktéři dali nemalý důraz na nabízený komfort, který bývá v dané třídě mnohdy opomíjen. Při jízdě je jasně patrná schopnost zahlazovat ostrost rázů a pohlcovat tak jejich část. Zadní SDS (Shock Damping System) stavba je zde zárukou, že Scale 899 nevytřese z jezdce duši ani v kamenitých pasážích. Byly zde skutečně evidentní o něco menší sklony k odskakování či k určité nervozitě projevu v hodně rozbitých sjezdech. K dalšímu navýšení pohodlí by pak přispělo snad už jen použití užší sedlovky.

Celkově superlehká novinka značky Scott příjemně překvapila a je dokladem toho, že hmotnost sériových kol lze ještě dále redukovat, aniž by tím utrpěly finální jízdní vlastnosti.

Tabulka:

(sériové osazení)

Rám: Scale HMX karbon, IMP3, SDS

Vidlice: DT Swiss XCR 100 Race, 100 mm

Kliky: Sram XX 28/42

Brzdy: Sram XX

Řazení: Sram XX Trigger

Přehazovačka: Sram XX

Přesmykač: Sram XX

Kazeta: Sram XX 11-36 (10)

Kola: DT Swiss XR-SL

Pláště: Schwalbe Furious Fred 2.0

Řídítka: Scott Pilot SL combo

Představec: Scott Pilot SL combo

Sedlovka: Ritchey SuperLogic Carbon 34,9

Sedlo: Selle Italia SLR

Hmotnost: 7,48 kg (bez pedálů, katalogový údaj)

Cena: 249 990 Kč
datum: 22.11.10 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign