Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Samodomo

Někdy prostě narazíte na něco, co vám doslova vyrazí dech a žasnete nad jednoduchostí nápadu, a přitom jeho praktičností. Sice tentokrát nepůjde o žádný návod, jak ušetřit při vylepšování vlastního kola, ale kdo má malé ratolesti a řeší jejich první pokusy s odrážedly, možná to ocení.

Impulsem byla návštěva kamaráda, jehož dvě dcery dorazily na odrážedlech. Jedna už s výškou a věkem pro nejmenší dětské kolo, druhá ještě s dudlíkem a na odrážedle, kde dosáhla na zem tak akorát. Než stihli všichni odjet, málem nastalo upozornění, že mladší adeptka cyklistiky má povolenou osu zadního kola a náboj vypadlý na jedné straně z patek.

 

Jenže omyl, protože tohle bylo podomácku provedené snížení celého podvozku odrážedla tak, aby vůbec dosáhla na zem. Sedlo totiž kvůli kontaktu se zadní pneumatikou už níž zasunout nešlo, a aby chodila ještě pár měsíců pěšky, než dosáhne na zem, to by byla škoda.

Tatínek tedy konstrukčně trochu zariskoval, vyjmul zadní náboj z patek rámu a díky podložkám s pojistným háčkem pod maticí na ose prostě náboj umístil nad patky a ty zavěsil do oněch háčků. Ty předem zahnul trochu víc dovnitř, matice dotáhl pořádně silou a celý spoj tak doslova visí na háčku a na stisku matice a podložky. Díky malé váze dítěte zatím nedošlo k vyhnutí háčků nazpět ani k povolení matek, takže vše úspěšně funguje už delší dobu a za chvíli bude možné nasadit osu zpět na své místo, protože malá cyklistka už brzy dosáhne s jistotou na zem. Je to možná trochu riskantní řešení, ale na druhou stranu to dovolí dítěti využívat odrážedlo o pár měsíců dříve.

Druhá věc je zadní brzda, kde se špalíky dostaly do pozice mimo ráfek, ale i tady to vyřešilo zariskování a jejich přetočení směrem nikoliv souběžně s ráfkem, jak je to správně, ale téměř kolmo na něj, takže dosedá jen čtvrtina brzdné plochy. Ale i tak to prý trochu brzdí, takže slečna si může osvojovat první návyky, tedy používání brzdy. Je to sice na zvážení, takové úpravy, ale když by se namísto háčků původní podložky použil nějaký odvrtaný plech, šroub a matka, bylo by to podobné a bezpečnější řešení. A co se týče brzdy, stejně děti většinou brzdí podrážkou a brzda je jen jakýsi malý pomocník.

(už)

datum: 30.03.18 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign