Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Salice dioptricky

Brýle Salice 837 RW

Italská značka Salice nabízí špičkové brýle nejen pro cyklisty, ale i pro další sporty. Naším testem tentokrát prošel dioptrický model 837 RW, který se vyznačuje nejen maximálně univerzálním tvarem, ale především praktickým výklopným vnějším dílem s dvojicí vyměnitelných zorníků. Technologie je sice téměř totožná, s jakou před více než dvaceti lety přišel u dioptrických cyklistických brýlí Rudy Project, ovšem v tomto případě s naprosto vychytanými detaily. Ostatně Salice neumí u svých modelů dělat kompromisy.

Základem testovaných brýlí je vysoce pružná konstrukce centrálního nosníku nahrazujícího standardní obrubu. Sklopné bočnice jsou nejen ideálně dlouhé, ale i lehce zahnuté a nechybí jim protiskluzová úprava po celé délce. Díky všem zmíněným vlastnostem jsou brýle velice univerzální ve vztahu k různým šířkám obličeje. Velkou pochvalu zasluhuje také nastavitelný nánosník, s jehož pomocí lze snadno korigovat výšku usazení na obličeji. Pod pryžovou kontaktní plochou se totiž nachází kovová kostra a nastavení v závislosti na šířce a tvaru kořene nosu je proto otázkou okamžiku.

Problémem řady dioptrických modelů bývá jejich až příliš velké odsazení od obličeje, což má vliv nejen na estetiku, ale především na nízkou odolnost vůči větru, zafukujícímu pod zorníky. U Salice proto dostali dioptrickou obrubu a vnější krycí skla do těsného kontaktu, takže se brýle na první pohled tváří skoro jako klasické, tedy nedioptrické. Rozměrově jsou obruby pro usazení dioptrických skel dostačující, byť by mohly být ještě o něco větší. Zorné pole však příliš neomezují. Vychytaným detailem je přítomnost malých gumových "nárazníků", předcházejících odření vnějších skel o kraje vnitřní obruby. A právě podobné detaily zpříjemňují používání sportovních dioptrických brýlí. Celková odolnost proti zamlžování je u dvouvrstvých zorníků ve srovnání s klasikou vždy trochu problematická - u testovaných brýlí je však použita úprava skel proti zamlžování, kterou je samozřejmě dobré čas od času obnovit. A v případě silnějšího zamlžení, zablácení vnějších skel či setmění stačí vnější část pouze odklopit směrem vzhůru. Jednoduché a maximálně funkční řešení.

Cena brýlí Salice 837 RW je 1690 korun. V ní je zahrnuto nejen pevné transportní pouzdro, ale také jemná čisticí (lešticí) textilie a především výměnná čirá skla. Jejich "zacvaknutí" pouze ve středovém dílu je sice netradiční, ale plně funkční. Výměna skel je navíc otázkou okamžiku, takže i v tomto ohledu nemáme co dodat. Zájemce může vybírat z bílé nebo černé barvy obruby.

(kad)

 

Plusy: usazení na obličeji, výměnná skla, výklopný vnější díl

Minusy: velikost vnitřních obrub

datum: 02.10.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign