Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

S Focusem proti chronometru

Focus Izalco Chrono 1.0  (179 000 Kč)

Při vyslovení jména Focus se bikovým pamětníkům jistě vybaví legendární závodník Mike Gluge, jehož hvězda zářila naplno v polovině devadesátých let. Vyznavači skutečně kvalitní techniky si pak tuto německou značku automaticky spojí buďto se superlehkými MTB hardtaily Raven, nebo s jejich silničními ekvivalenty nazvanými Izalco, případně pak s o něco dostupnější verzí pojmenovanou Cayo. Standardní Izalco, jež mimochodem patří svým rámem k tomu vůbec nejlepšímu na trhu, jsme v jeho aktuální verzi již otestovali, takže jsme se tentokrát rozhodli věnovat v naší VIP rubrice prostor jeho méně "profláknuté" verzi s všeříkajícím přídomkem Chrono. Časovková varianta tohoto ultimativního stroje nemá s "běžným" Izalcem skoro nic společného, tedy z hlediska konstrukce, hlavní roli zde totiž hrála aerodynamika. Vlastně je zde jeden spojující faktor, nejluxusnější verze 1.0 vychází v obou případech na 179 000 korun.

Máme před sebou dokonalou ukázku spojení čisté funkce a designu, Izalco Chrono je v tomto ohledu typickým představitelem současné konstruktérské školy. Pro německou značku tento rám vyvinul Švýcar Andy Walser (www.walser-cycles.ch), jenž se na podobné aero-modely již léta specializuje. Jeho celokarbonový rám vsadil na extrémně plochý a vysoký průřez spodní trubky, s níž silně kontrastuje poměrně minimalistický profil té horní. Jak jsme si u časovkových a triatlonových speciálů zvykli, kapkovitý průřez sedlové trubky je protažen až do bezprostřední blízkosti pláště zadního kola a v oblasti nad brzdou tvoří aerodynamickou "ploutev" s optimální odtokovou hranou. Nesmí chybět ani zploštělá sedlovka, která je však na rozdíl od mnoha jiných časovkových kol již podstatně útlejší než partie sedlové trubky. Vyznavači nejmodernějších konstrukčních řešení si jistě všimli, že na většině podobných strojů bojujících proti chronometru absentuje kónická hlavová trubka s větším spodním ložiskem. Důvod je zcela jednoduchý - s ní by totiž souviselo zvětšení čelní, tedy náběžné plochy, a to to nejen u samotného rámu, ale i v případě korunky vidlice. U silničních kol je totiž použití kónické hlavy v mnoha případech především designovou záležitostí, zvlášť u menších velikostí rámů. A krátká hlavová trubka je pro co nejnižší umístění řídítek typická právě pro časovkové či triatlonové speciály, takže praktický důvod pro použití její kónické konstrukce zde nehledejme. Z dalších detailů zaslouží zmínku atypické patky nebo třeba závity pro košík pouze na sedlové trubce. Při vývoji v aerodynamickém tunelu se totiž zjistilo, že zde umístěná láhev narušuje optimální proudění vzduchu méně, než kdyby byla standardně na trubce spodní. Naopak s brzdami si výrobce hlavu až tak nelámal a nechal je na svém tradičním místě.

V případě karbonových doplňků rámu vsadil Focus na zkušenosti italského 3T, jež dodalo jak svou superlehkou přední vidlici Funda Pro, tak i řídítka Brezza 2, jejich aerodynamické nástavce, představec a další díly. Komponentová sada Shimano Dura-Ace s elektronickým řazením Di2 byla doplněna superlehkými brzdami TRP a klikami Rotor s eliptickými převodníky, navíc v plné "aero" verzi. Kola DT Swiss Dicut RRC 66 s extrémně vysokými karbonovými ráfky (výška profilu 66 milimetrů) jsou pak oním nepostradatelným doplňkem v boji proti času, stejně jako nejtěžší převod 54-11.

Pokud jste se právě zamilovali, ale patříte teprve mezi začínající zbohatlíky, můžete zvolit variantu Chrono 2.0 za 89 tisíc. Pro běžnější smrtelníky je pak určena základní verze 3.0 za 64 tisíc korun, ovšem postavená na zcela totožném rámu, o jakém jsme psali výše. A přesně tento model bychom si vybrali také my, neboť s osazením Shimano 105 a s koly Fulcrum nabízí hodně zajímavý poměr cena/výkon.

(kad)

datum: 10.11.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign