katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Rychle a ještě rychleji, Test Orbea Oiz M10 TR

Zbrusu nový XC a maratonský full Oiz španělské značky Orbea si snad ani nemohl přát lepší reklamu, od své premiéry již stihl nasbírat celou řadu ocenění a prvenství. O to více jsme byli natěšeni, až jej pořádně proklepneme na vlastní kůži. Do testu jsme si vybrali verzi Oiz M10 TR se sto dvacítkovým zdvihem, která má podle našeho názoru ještě širší spektrum potenciálních uživatelů nežli stovková varianta. Obě provedení spoléhají na identický superlehký karbonový rám, rozdíl je logicky v zadní jednotce Fox, kdy s nižším zdvihem souvisí speciální „spacer“ v tlumiči. Dále je rozdíl ve vidlici – zatímco stovkové provedení má 32mm vnitřní nohy, větší zdvih již spoléhá na verzi 34 Step Cast. Odlišností je rovněž sériová montáž teleskopické sedlovky, zatímco u stovkového fullu tento doplněk v základní specifikaci nenajdeme. Ve všech případech se ovšem jedná o velmi lehký bike s luxusně pracujícím odpružením a parádní ovladatelností. Mimochodem, zájemce zde může využít program MyO, tedy „My Orbea“, k výrazné individualizaci svého stroje. Konkrétní testovaný bike nesl nesériovou barevnou kombinaci spadající právě do programu MyO, dále je možné v závislosti na našich požadavcích a vkusu zaměňovat některé vybrané komponenty jako jsou převodníky, brzdy, zapletená kola, řídítka či sedla – každý Oiz tak může být vlastně unikátem, což se týká i mnoha dalších modelů Orbea.

Maloobchodní cena testovaného modelu činí 122 490 korun a nabídka výchozích sériových variant je u řady Oiz velmi široká, což platí jak o stovkové, tak i sto dvacítkové verzi.

 

 

Svět nekompromisního výkonu

Model Oiz byl od samého počátku koncipován pro výkon, vše ostatní šlo stranou. Nebo ne? U 120mm verze by se dal očekávat určitý trailový přesah, který zde v reálu skutečně nalezneme. Stále však zkoušený model zůstává primárně XC a maratonskou mašinou s příjemnou zdvihovou rezervou a nadstandardní terénní prostupností, nežli naopak velmi rychlým trailbikem, který jen tak mimochodem dokáže vyhrávat závody cross-country. Záleží na úhlu pohledu, Oiz toho dokáže hodně, takže by jej někdo mohl automaticky řadit mezi rychlé trailbiky, ovšem z naší vlastní zkušenosti tento full v prvé řadě dychtí po rychlosti, po neustálé akceleraci za každou projetou zatáčkou. Přestože se velmi srdnatě popere i s hodně tvrdými pasážemi, spíše než k odskočení každé terénní hrany po zadním vybízí k posunování fyzických limitů. Jinými slovy, jeho akcelerace je natolik přesvědčivá, že působí jako perfektní psychický doping a v dlouhých výjezdech jsme najednou ochotni dostat ze sebe úplně vše, jen abychom dokázali naplno využít toho, co nám tento bike nabízí. Celková hmotnost ve velikosti L byla 11,45 kilogramu, ale kdyby nám někdo tvrdil, že váží o kilo méně, asi bychom mu to věřili. Sestava dokonale tuhých, velmi rychlých kol Mavic Crossmax Elite a nejvyšší specifikace plášťů Maxxis je zkrátka zárukou raketového zrychlení, redukce obvodové hmotnosti kol udělá vždy své.

Současné, velmi technické tratě největších světových XC závodů jsou pádným důvodem ke stavbě podobně laděných výkonných fullů a sto dvacítková verze se od té stovkové hmotnostně příliš neliší. Takže máme-li v plánu spíše běžné ježdění než jen závodní okruhové nasazení, osobně bychom asi sáhli právě po 120mm zdvihu. Záleží však na prioritách. Průběh pružení je natolik kultivovaný, že by bylo skoro škoda jej omezovat v rozletu. Výraznější progresivita byla znatelná až v poslední třetině zdvihu a jednotky z nejvyšší řady Fox Factory byly jednoduše dokonalé. Pokud někdo tvrdí, že zlatavá povrchová úprava kluzných ploch Kashima je jen pro ozdobu, nevěřte mu ani slovo – právě tento detail navyšuje citlivost, tedy vnímavost pružení vůči nejmenším nerovnostem na nejvyšší možnou úroveň a při jízdě máme pocit známý majitelům Rolls-Roycu. Také ovládání obou jednotek jedinou dvojpáčkou na levé straně řídítek je příjemné, i když dvě pozice „plná aktivita – plný lockout“ bychom možná doplnili o ještě jednu prostřední, s mírně přitaženou kompresí. Ale to je opět záležitost osobního vkusu.

 

Ovladatelnost na jedničku

Naladění geometrie ctí jak závodní XC, tak i výše zmíněný trailový přesah. Řízení je hodně živé, ale přesně tak, abychom jej dokázali naplno využít a neobtěžovalo nás zbytečnou nestabilitou. V kterékoli rychlosti je znát, že stačí maličko vzít za řídítka či přesunout těžiště a Oiz zatáčí s přesností vedení chirurgického skalpelu. Přitom na rovinkách nabídne zcela dostačující směrovou stabilitu, jen při pomalé jízdě v prudkých stoupáních vyžaduje o něco pevnější stisk řídítek. Jeho vrchařské schopnosti jsou ale impozantní, jak se ostatně na závodní XC raketu sluší a patří. Svou roli hrají také pláště, konkrétně kombinace vzorků Forekaster a Ardent Race. Ta má důležitou roli i ve sjezdech, právě dané obutí v šíři 2,35/2,20“ nám společně s hlavovým úhlem, výškou středu nad zemí a teleskopickou sedlovkou Race Face dovoluje neustálé posouvání limitů.

Použitá geometrie, doplněná o krátký 70mm představec (v sérii 90 mm) a 740 mm široká řídítka, je pro dovednosti kola klíčová. Oiz dokáže zatočit snad v tentýž okamžik, kdy na daný manévr teprve pomyslíme. Také styl jízdy „brzda-plyn“ mu dělá vyloženě dobře a neustálé roztáčení devětadvacítkových setrvačníků nevyžaduje příliš síly. Nízká hmotnost kola však je ale návyková a s využitím vratného chodu pružících jednotek dokážeme najednou ve vysoké rychlosti přeskočit nejeden kmen spadlý přes cestu. Rám je na takové zacházení dostatečně dimenzován, přestože karbonový přední trojúhelník i zadní stavba působí díky XC zaměření subtilněji, než jsme zvyklí ze světa trailového ježdění. Každopádně z hlediska hmotnosti máme před sebou závodní full s jedním z nejlehčích rámů na trhu.

Oiz M10 TR v detailech

Zatím jsme sice probrali naše jízdní dojmy, ale vůbec jsme se nevěnovali konstrukci jako takové. Přední trojúhelník lze označit za současnou klasiku, s prohnutou spodní, horní i sedlovou trubkou a s tlumičem umístěným v šikmé pozici opticky navazující na sedlové vzpěry zadní stavby. Krásný detail představuje minimalistické karbonové vahadlo usměrňující chod tlumiče a stejně tak veškeré vnitřní vedení kabeláže, včetně ovládání lockoutu tlumiče (zde Orbea vyvinula ve spolupráci s Foxem vedení ovládacího lanka s názvem i-line, díky kterému vstupuje lanko do tlumiče „přímější“ cestou, což má za následek menší sílu nutnou k ovládání jednotky a také čistší design, pozn. red.). Zajímavě působí vstup bovdenu řazení i hadice hydrauliky do útrob zadní stavby, a sice hned pod hlavním čepem na obou stranách. Dokonale čisté je rovněž zasazení čepů do rámu. Tuhost zadní stavby navyšuje nejen pevná boostová osa, ale i asymetrické vytvarování řetězových vzpěr bezprostředně za středovým pouzdrem. Vzadu pak žádný čep nehledejme, pružnost je zde svěřena samotnému karbonu. Asi jediné, co nám trochu scházelo, byl zadní rychloupínák – přece jen lovit v kapse imbus může v případě defektu při závodě trochu zdržet, byť se samozřejmě předpokládá, že většina uživatelů vsadí na bezdušový set. Nicméně je třeba dodat, že zadní rychloupínák DT Swiss lze mít na objednávku, se zanedbatelným příplatkem.

Osazení fungovalo na jedničku. Chválíme jak výkon ikstéčkových brzd, tak převodník se 34 zuby, který ve spojení s nejmenším desítkovým pastorkem zajistí dostatečně těžký převod i v táhlých klesáních po asfaltu. Karbonové kliky standardu DUB jsou parádní a velmi praktický detail představuje decentní vodítko řetězu zabraňující jeho spadnutí z převodníku. Sériově je totéž vodítko použito také u ještě „závodnější“ verze se 100mm zdvihem.

Z dalších dílů jsme si zamilovali představec i karbonová řídítka FSA SL-K a podobně příjemné bylo také sedlo Selle Italia X-LR Ti Flow. To se sice na pohled netvářilo dvakrát pohodlně, ale v reálu bylo vynikající i při celodenní jízdě. U většiny ze zmíněných komponentů je ve specifikacích uveden dodatek „Consult other components“, takže můžeme využít program MyO a naladit si vše podle našich představ a finančních možností.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Oiz Carbon OMR 2019, 120 mm

Tlumič: Fox i-line DPS Factory Remote

Vidlice: Fox 34 Float SC Factory, 120 mm

Kliky: Sram X1 Eagle DUB Carbon, 34

Brzdy: Shimano Deore XT, 180/160 mm

Řazení: Sram GX Eagle 1x12

Přehazovačka: Sram X01 Eagle Gold

Kazeta: Sram GX XG-1275 10-50 (12)

Kola: Mavic Crossmax Elite

Pláště: Maxxis Forekaster / Ardent, 2,35“ / 2,2“

Řídítka: FSA SL-K, 740 mm

Představec: FSA SL-K

Sedlovka: Race Face Aeffect Dropper

Sedlo: Selle Italia X-LR Ti Flow

Hmotnost: 11,45 kg (vel. L)

Cena: 122 490 Kč

 

 

datum: 16.08.19 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign