katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

RST - servis a reklamace

Značka RST už ve světě bikingu působí nějaký ten čas a její vidlice byly od počátku známé díky příznivé ceně. Například typ Mozo byl v době prvních vidlic Judy od značky Rock Shox jejich velmi oblíbeným konkurentem.

„Erestéčka“, jak se jim obecně říká, se časem propracovaly i do vyšších kvalitativních pater i při zachování příznivé ceny. Například modely Space určené pro dirt jump a náročnější ježdění vznikly ve spolupráci s českým trialistou jezdícím v barvách značky Author, Jardou „Spacemanem“ Spěšným. Využívají olejovou lázeň a pevnou 20 mm osu. Ale již v devadesátých letech se vyráběly levnější dvoukorunové verze určené pro sjezd nebo upside-down sjezdové, vidlice Sigma, takže značka rozhodně má na co navázat.

Vidlice RST jsou k vidění hlavně na krosových kolech a bikách v cenách kolem deseti až dvaceti tisíc korun, kde jsou standardně montovány, a majitelé by jim měli věnovat dostatečný servis pro zajištění bezproblémového chodu. Možnost nastavení komprese či lockout jsou samozřejmostí.

Údržba levnějších typů je jednodušší a spočívá jen v dostatečném promazávání a čištění kluzných ploch. Právě u vidlic mazaných vazelínou je tento servisní zákrok důležitý pro jejich hladký chod. Ale více už z našeho obvyklého dotazníku.

 

Jaká je servisní perioda u vašich vidlic, co se týká výměny oleje? Záleží to na počtu odježděných hodin nebo na stylu jízdy, mytí kola, počasí?

Běžnou údržbu, která zahrnuje kontrolu stavu vidlice, vyčištění nečistot v prostoru hlavního těsnění a konzervaci kluzných pryžových dílů silikonovým olejem, doporučuje výrobce vidlic RST po 8 – 10 hodinách provozu. Kompletní údržbu zahrnující vyčištění nečistot vniklých do vidlice a doplnění nebo výměnu maziva ke kluzným pouzdrům vidlice, doporučuje po 25 – 30 hodinách provozu.

Výměna oleje u vidlic s uzavřenou olejovou lázní v patroně se neprovádí. U vidlic s otevřenou olejovou lázní se doporučuje výměna oleje 1x za šest měsíců nebo při každém zjištění nedostatku kvality oleje, např. po vniknutí většího množství vody nebo nečistot do oleje a při zjištění velkého úniku při poškození těsnění apod.

Pak se doporučuje kompletní výměna celé olejové náplně. Samozřejmě, že jezdecký styl a povětrnostní podmínky ve kterých je vidlice provozována může snížit dobu mezi jednotlivými kontrolami. Při zanedbání této běžné údržby, může dojít k výraznému snížení životnosti používané vidlice. Zásadně se nedoporučuje mýt vidlice tlakovými myčkami.

Je třeba preventivně servisovat či měnit ve vidlicích něco jiného než olej?

Ano, důležité je věnovat pravidelnou péči promazání kluzných pouzder vidlice a konzervaci pryžových těsnění. Zde platí hlavně udržení těchto částí v co největší čistotě.

rstVyžadujete u nových vidlic například garanční prohlídku po určitých kilometrech, nebo je vše jen na zákazníkovi?

Garanční prohlídka u vidlic montovaných výrobci na kola by měla proběhnout současně s garanční prohlídkou kola po ujetí cca 100 – 150 km. U vidlic prodávaných jako díl by měl normálně následovat doporučený harmonogram údržby popsaný v návodu k výrobku. To znamená, že nová vidlice by měla být nejpozději kontrolována po prvních 10 hodinách provozu. To časově odpovídá zhruba těm výše uvedeným 150 km.

Kde si mohou majitelé vašich vidlic nechat servis udělat, zajišťujete jej kompletně sami, nebo lze vidlici svěřit specializovanému servisu, který tuto značku prostě jen „umí“, nebo máte po republice specializovaná servisní centra?

Jakýkoli servis vidlic RST si mohou majitelé nechat provést v specializovaných servisech obchodní sítě dealerů značky Author. Všechny jejich servisy jsou školeny na provádění oprav a údržby vidlic RST.

Na co konkrétně by se měli majitelé vašich vidlic zaměřit při preventivních kontrolách a domácím servisu?

Pro dlouhodobý provoz vidlic RST je nejdůležitější udržovat kluzné části vidlice pokud možno čisté a optimálně namazané. Provoz s nečistotami na kluzných částech může výrazně zvýšit opotřebení a tak snížit životnost těchto dílů. Myslím, že to je ale víceméně obecně platné pravidlo pro všechny odpružené vidlice na trhu.

V případě poškození vidlice se mají majitelé vidlic této značky obrátit na vás jako dovozce, nebo na obchod, kde vidlici zakoupili?

Pro tento případ je nejlepší obrátit se na nejbližšího dealera značky Author. Tyto specializované servisy by měli mít vše potřebné pro servis vidlic RST. V případě, že zákazník neví, kde takový servis hledat, mu rádi nejbližšího prodejce doporučíme.

Kdo zajišťuje servis vidlic této značky, které byly zakoupeny s novým kolem?

Servis vidlic zakoupených s novým kolem by měl zajišťovat prodejce kola, který kolo prodává. Záleží jen na tom, zda si je značka kterou prodávají vyškolí podle specifikací svých výrobků nebo zda se prodejna smluvně dohodne s někým vyškoleným (např. dealerem značky Author). Většině značek, které prodávají vidlice RST na svých kolech, řeší reklamace výhradní distributor firma Universe Agency spol. s.r.o. v ČR výměnou vadných dílů za nové.

Může se absence servisu či neodborný zásah promítnout do případné reklamace poškozené vidlice? 

Absence servisu, neodborný zásah ale i nevhodné použití se samozřejmě může promítnout do případné reklamace. Vše je přesně specifikováno v návodu a záručním listě.

Existují omezení pro používání vidlic, která by mohla ovlivnit reklamaci v případě poškození?

Omezení pro provoz vidlic RST jsou zapsána v návodu, většinou jde pouze o vymezení kategorie vidlice a druhu jejího používání. Nejdůležitější však je, že se nesmí jakkoli poškozená vidlice nadále používat. Jezdec by mohl vážně ohrozit svoje zdraví. V neposlední řadě by mohlo dojít ještě k dalšímu poškození jiných částí vidlice.

Pokud si zákazník nechá vyměnit olej bez dalších dílů, na kolik jej to zhruba přijde?

Cena servisních prací záleží pouze na servisu. Jedná-li se pouze o výměnu olejové náplně bez dalších pracovních úkonů, tak by cena neměla přesáhnout cca 300 – 400 korun + cena použitého oleje.

Může majitel vidlice použít neoriginální olej, aniž by to mělo vliv na chod vidlice?

Majitel může použít neoriginální olej. Důležité ovšem je, aby použil olej stejné hustoty a vlastností jako měl olej originální. Použití oleje neodpovídající specifikace může být bráno jako neodborný zásah a majitel může ztratit záruku na poškození vzniklé použitím tohoto oleje.

Pokud vidlice získá provozem vůli v pouzdrech, lze to opravit a kdo toto zajišťuje, případně jakou částku to představuje?

Pouzdra u vidlic RST se mění pouze v kovovém provedení. Prostřednictvím dealerů zajišťuje Universe Agency spol. s.r.o. U vidlic s plastovými pouzdry se výměna neprovádí, cena opravy by totiž přesáhla únosnou míru. Zde se prodává komplet spodních nohou vidlice s pouzdry. Cena záleží na typu a modelu vidlice .

Jsou některé modely vašich vidlic omezeny použitím maximálního průměru kotouče, např. jen 160 nebo 180 mm?

Obecně u vidlic RST platí, že pro modely určeny pro XC je nejvhodnější kotouč o průměru 160 mm. Výrobce ale použití 180 mm kotouče nezakazuje. Na vidlicích řady Space je možno použít libovolný průměr kotouče a pro vidlice na krosová kola je větší průměr než 160 mm zbytečný.

Lze nechat vyměnit například sloupek vidlice za delší, pokud je nalisován, a neztratit přitom záruku?

Tento krok považuje RST za nebezpečný, a proto jakýkoli zásah do spoje sloupku a korunky v jednodílném provedení vždy znamená ztrátu záruky a výrobce odmítá odpovědnost za škody způsobené na zdraví. Ve vícedílném provedení je v korunce sloupek zajištěn šrouby a tam lze mimo délky měnit i průměr používaného sloupku.

Jak je to s dostupností náhradních dílů na starší vidlice, jak výrazně se obměňují díly vidlic?

Modelová řada RST prochází v nejběžnějších třídách postupnou modernizací, a tak je většina náhradních dílů kompatibilních s předešlými modely. Není-li starší díl již dostupný, ve většině případů jej lze upravit nebo nahradit díly z novějších modelů. To značně zvyšuje dostupnost náhradních dílů na starší vidlice.

Jiří Uždil a Petr Mittig – Universe Agency

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

datum: 04.11.07 - kategorie: Odpružené vidlice

Komentář:

 1. [1] Mozo

  Kde sou ty doby kdy se dalo s RST zavodit,ted uz sou to vidlice jen na kola z obchodaku jako skoro vsechno aluthoru

  05.11.07, 20:54:49
 2. [2] kany

  Nechci Vám brát Váš názor a přesvědčovat o kvalitách nebo nekvalitách RST vidlic, ale podle čeho máte takový názor? Máte s RST vidlicemi osobní zkušenosti?

  05.11.07, 21:38:06
 3. [3] Petr

  Nejhorší pro Moza bude až mu v lese někdo pořádně naloží na Rstéčku.To si pak půjde pro kolo do toho marketu.A je vidět že ta kola má v malíčku!Kdyby jen člověk občas věděl kdo mu vyrábí komponenty na kterých jezdí.

  06.11.07, 14:31:06
 4. [4] kany

  Je potřeba to chápat tak, že každá vidlice má svého zákazníka. Každý nemá 15.000 na vidlici. Takový člověk sáhne třeba po RST. Teď třeba máme v testu novinku RST F1. Celkem dobrá vidlice za 4.990 ,-Kč, která váží 1.760g. Mrkněte do našeho přehledu, kam by se svou váhou zařadila. Problém RST je ten, že jsou z výroby namazané špatným mazivem, příliš vizkózním.Pokud se vidle rozebere, vyčistí a namaže mazivem třeba od Manitou, chodí neskutečně lépe. RST si také kupují lidé, kteří méně jezdí a je tedy otázkou, jestli ji pořádně rozchodí.

  06.11.07, 14:51:30
 5. [5] petr

  [4] on si dal stejně tu přezdívku v době když na RST závodil podle jejich modelu.Dneska by víc sedělo třeba SID nebo Float ale to je skutečně hlavně o možné investici.Hlavně si Rst kupují lidé kteří méně "berou" jako vylepšení svého starého kola ale když má na "značkovém kole" Rock shox Dart tak to snad lepší??Spíš naopak,u RST je přinejmenším skvělý servis a dostatek náhr.dílů.To ty levné značkové je zvykem házet rovnou do "moře"( tedy vlastně vracet do sběrných surovin)

  07.11.07, 16:02:46
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign