cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Rovnač rámů od SuperB

Ocelový rám, pro někoho archaismus, pro jiného aktuální trend a nezbytnost. Každopádně rám z materiálu, jenž pro opravu nevyžaduje kosmické technologie a v případě drobných zásahů nehrozí nějaké velké riziko jako u hliníku či karbonu. Tedy přesněji, karbon vám opraví jen zručný karbonář a hliník po jakémkoliv rovnání či svařování výrazně změní svoje vlastnosti. Stará dobrá ocel tak má co nabídnout, pro její opravy lze využít i nářadí, které s karbonem a hliníkem ztratilo smysl.

 

 

Dost chození kolem horké kaše nebo spíš ocelového rámu a přiznávám, že renovace poškozené ocelové silničky si vyžádala drobné servisní zásahy do rámu (tedy mimo lakování), včetně úpravy rozchodu zadních patek na správnou hodnotu. Jistě, můžete za to vzít a jednoduše ohnout řetězové vzpěry k sobě, ale to buď ohnete moc, nebo málo, přitom na to existuje speciální nástroj. Superb TB-1944 je rovnač pevných rámů nebo pevných vidlic (doporučeno striktně pro ocel), jenž dvojicí pogumovaných čepů stahovaných proti sobě závitnicí umí ramena zadní stavby stáhnout k sobě, nebo je naopak roztáhnout na požadovaný rozměr. Dva hliníkové díly mají na konci pogumovaný čep a jsou propojené závitnicí a pod ní vodicí tyčkou. Jeden z dílů má pak vespod ještě pogumovanou rukojeť, druhý na boku v závitnici ukončení pro 8mm imbusový klíč. Pogumované čepy tak lze nasunout mezi řetězové vzpěry či nohy vidlice, případně tyto mezi čepy sevřít a zajištěním rukojeti a současně povolováním, či naopak stahováním závitnice upravit postupnými kroky rozteč.

 

 

Funguje to jednoduše, a jelikož čepy nejsou určené pro instalaci do patek namísto osy náboje, lze si v podstatě s rozsahem klíče pomoci u silniční klasiky i u současných boostových oceláků pro trailové dovádění. Minimální vnitřní rozteč klíče je 75 milimetrů, maximální pak 130 milimetrů. Vnější rozsah je 100 až 150 milimetrů, takže zde v podstatě neexistuje omezení, tedy vyjma fatbiků s extra rozestupem vzpěr. Práce s nástrojem je opravdu jednoduchá a pogumované čepy držely na rámu docela jistě i při otáčení imbusem, takže žádné další přidržování nebylo nutné. Za přibližně pětistovku je tenhle nástroj dobrým pomocníkem, tedy v případě, že to s ocelí a jejími úpravami myslíte vážně.

(už)

datum: 27.04.22 - kategorie: Servis kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign