Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Rock Shox Boxxer World Cup

Nejvyšší boxxer

Sjezdová vidlice Rock Shox Boxxer World Cup je nejvýše postaveným modelem v řadě sjezdových vidlic s tímto označením, jež je dnes asi nejpoužívanější sjezdovou vidlicí mezi veřejností. Nejlepší verze s přídomkem WC povozila na sjezdovém biku Specialized Demo v bikeparku Kouty i nás.

V první řadě šlo o model 2012 vybavený vzduchovou pružinou v provedení Solo Air, tedy s jednou komorou a automatickým vyrovnáním tlaků v negativní a pozitivní části. Hmotnost vidlice 2724 gramů a její cena ji řadí mezi to nejlepší, ale ani dva cenově dostupnější modely na tom nejsou špatně. Vnitřní nohy průměru 35 mm bez nové lepší kluzné úpravy Keronite Gray, možnost montáže představce přímo na horní korunku nebo pevná 20mm osa s jednoduchým zajištěním 6mm imbusem a doplněným osmero kliknutím značícím přesné dotažení jsou tím prvním, co majitel vidí. To druhé se skrývá uvnitř a je to možnost nastavení nízko a vysokorychlostní komprese na vrchu pravé nohy a ladění rychlosti počáteční i koncové fáze tlumení odskoku na spodku pravé nohy. Ta levá patří vzduchové patroně, která sice snižuje hmotnost, ale na druhou stranu lehce omezila celkovou citlivost vidlice z kraje zdvihu, známou z pružinových vidlic. Navíc vzduchová část skrývá ještě Bottom Out regulaci ochrany proti chodu na dno zdvihu.

Vidlici nastavenou na odpovídající tlak jsme naladili na všech regulacích na co nejmenší odpor, tedy pro co nejvyšší citlivost, v kombinaci s odpovídajícím tlumením odskoku. Celkem dobře přístupné, ale menší odpor kladoucí regulační prvky zbytečně nematou, a jezdec trochu znalý problematiky odpružení by si měl umět vidlici naladit k obrazu svému. Rozsah všech nastavení z ní totiž umožňuje vytvořit diametrálně odlišný kousek.

V citlivém módu bylo od začátku patrné progresivnější chování už z kraje zdvihu, kdy bylo tlumení komprese výraznější, než u vidlic s vinutou ocelovou pružinou, zanoření vidlice nasednutím na bike tedy bylo slabší a citlivost vůči menším nerovnostem byla o něco slabší než u pružiny. Být vzduchová komora ve verzi Dual Air, bylo by možné toto eliminovat. Sensitivita vůči nejjemnějším nerovnostem třeba v rovinatých úsecích byla tedy slabší, ale rozbité prudké pasáže a chod ve střední části z celkových 200 mm zdvihu byl zcela přirozený a bez nějakých anomálií. Střed zdvihu je citlivý a spolyká téměř cokoliv bez odmlouvání, ale stále je cítit trochu sportovnější projev vidlice, pocitově podobný přitažené kompresi, ovšem ta byla stále nastavená na minimum. Naprostá žehlička pro lehké jezdce to tedy není, na druhou stranu jde o zvyk a na rovině nebo při šlapání ze sedla zase vidlici nerozhoupete až do půli zdvihu, ale dovolí větší výkon bez ztrát energie propružením. V nejrozbitějších pasážích a na skocích pak byla progresivita konce zdvihu docela vítaným společníkem, vidlice se stíhala vracet do výchozí pozice celkem přirozeně a za sebou rychle jdoucí rázy hltala bez výtek a při odrazech na skok zase nabídla přesnou odezvu bez zbytečného zanoření na dno zdvihu, kam jsme ji nedostali ani s povolenou nebo přitaženou ochranou před chodem na doraz.

Regulace obou kompresí jsme sice vyzkoušeli několikrát přitáhnout, ale nakonec to nebylo nějak třeba, jen u nízkorychlostní jsme ponechali větší odpor kvůli noření pod silnějším brzděním, ale nic, co by nebylo v normě. Dvojí regulace tlumení odskoku o sobě dala vědět při ladění na rozdílných tratích, kdy třeba na skoky byl ideální přitlumenější začátek odskoku, kdežto na rychlé kořenité sjezdy zase jeho konečná fáze, aby se vidlice stíhala vracet, ale netloukla tolik do rukou. Nicméně tlumení je celkově propracované a neměli jsme s ním žádný problém. Jediné, co tedy milovníky vyloženě citlivého chodu vidlice trochu znepokojí, bude menší ochota do zanoření z kraje zdvihu, jeho slabší jemnost a výraznější progresivita v konečné fázi. World Cup prostě počítá s hodně ostrým nasazením, kde se malé rázy prostě přejedou v rychlosti, na druhou stranu nabídne skvělou hmotnost, variabilitu nastavení všech tlumení a také možnost ladit tvrdost vidlice tlakem vzduchu okamžitě, dle potřeby a profilu trati.

(už)

datum: 05.06.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign