katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Ridley

(KB)V cyklistickém světě, stejně jako kdekoliv jinde, jsou značky a značky. Znáte třeba Ferrari? Určitě ano. To je podobné, jako kdybychom se zeptali, jestli znáte Cannondale. A co takhle Aston Martin? Že ne? Pokud nejste automobiloví nadšenci, nelze vám to vyčítat. Luxusní sportovní automobily Aston Martin se vedle značky Ferrari mohou směle postavit. Přesto se najdou jedinci, kteří o automobilech, s nimiž je navždy spjat James Bond, nikdy neslyšeli. A podobné je to s belgickou značkou Ridley. Její kola patří k tomu nejlepšímu, s čím se dnes můžeme setkat. Ridley se specializuje především na silnici a cyklokros, v nabídce ale nechybí pět biků, jedno dráhové kolo ani časovkový speciál. Tato značka ale není z těch, které se vám pod stálým tlakem snaží nacpat do hlavy své logo. Nemá to zapotřebí. Model Damocles, nejvyšší silniční zástupce nabídky, o tom jasně vypovídá. Do testu jsme toto exkluzivní kolo získali prostřednictvím pražské firmy Cyklosport Kern, která je dovozcem značky Ridley do naší republiky. Chcete-li se na první pohled zamilovat do silničního kola, bude nutné si přečíst následující test.

Karbon ve vlastní šťávě

Rám modelu Damocles představuje karbonový monocoque s výraznými konstrukčními prvky. Lehký sloping a spodní i horní trubka s trojúhelníkovým profilem, jenž směrem dozadu pozvolna přechází v kosočtverec. Jedinou partií celého rámu, kde se můžeme setkat s kruhovým průřezem, je sedlová trubka. Na zadní stavbě je opět hlavním konstrukčním řešením trojúhelník. Tento profil nalezneme jak na monostayi, tak na ramenech vidlice i lehce prohnutých vzpěrách. Ani v jednom místě rámu ale nenajdeme konstantní profil se třemi vrcholy. Pro dosažení co nejvyšší boční tuhosti a zároveň komfortu se průřezy po délce jednotlivých trubek stále mění a různě deformují.

Na první pohled působí na rámu nejvýrazněji kónicky rozšířená hlavová trubka, v níž jsou zapuštěny opěrky pro bowden vedoucí od řazení. Lanko vycházející z karbonu vypadá skvostně. Přední partie rámu je uzpůsobena pro montáž integrovaného hlavového složení, ne ovšem ledajakého. Zespodu hlavové trubky je zasazeno obří průmyslové ložisko, kterému musí být uzpůsobena i vidlice. Přechod široké hlavové trubky do stejně široké korunky vidlice je bezchybný.

Stejně mohutně jako přední část rámu působí i oblast středu. Pro co nejvyšší pevnost jsou od sebe ramena vidlice rozdělena těsně před zadním kolem. Touto masou materiálu bylo proto zapotřebí protáhnout lanko k přesmykači, který je uchycen na objímce. Zadní patky s frézovanými otvory pocházejí od Columbusu a ke vzpěrám zadní stavby jsou jištěny lepeným a šroubovaným spojem. Váha samotného rámu ve velikosti L, kterou jsme testovali, je 1,3 kilogramu.

Přední celokarbonová vidlice s mohutnou korunkou se kvůli co nejlepší absorpci ve střední části výrazně zužuje. Vysokou boční tuhost má vidlici zajistit osobitá podélná profilace zadní části.

Ještě trochu karbonu?

Osazení Campagnolo Record 2004 není co vytknout. Nabízí dokonalou funkci, výbornou ergonomii, elegantní design a nízkou hmotnost. I když se z funkčního hlediska oproti nula trojce nic zásadního nezměnilo, navýšení poměru karbonu na jednotlivých komponentech určitě potěší oko labužníka. Record v našem případě spolupracoval s karbonovými klikami FSA a s koly Mavic Cosmic Carbone. Značka Ridley si dělá velké starosti s dokonalým barevným sladěním svých modelů, proto nerozdýchala žluté nápisy na kolech Cosmic a zaměnila je za bílou verzi. Na kolech byly obuty ručně dělané pláště Vredestein s logem Ridley, jejichž největší výhodou je možnost foukání až na 11 atmosfér.

Ostatní značky zastupuje 4ZA [čti forza], s níž se můžeme setkat u představce s karbonovou střední částí a u karbonových řídítek s plochou horní částí a ostře lomeným úhlem nad brzdovými pákami. Dále byla na kole namontována karbonová sedlovka RPS s přímým zámkem a sedlo Selle Italia Flite TT o váze 165 gramů. Pedály Time Impact jsme z důvodu nekompatibility kufrů na naši obuvi pro test zaměnili za osvědčený Look PP396. A už zbývalo jen vyrazit.

Bez kompromisu

Měli jsme štěstí. Kolo Ridley jsme převzali k testu ve chvíli, kdy se výrazně oteplilo a slezl veškerý sníh. Na suchém asfaltu jsme si tak mohli vychutnat vše, co Damocles svede. Hmotnost stroje bez pedálů se vyšplhala na 7,9 kilogramu, pokud by se místo kol Cosmic použily například Ksyrium SSC SL, konečná váha by byla ještě výrazně nižší.

Přestože kola Cosmic nejsou ideálním náčiním na spurty a karbonové kliky FSA také nepatří k tomu nejtužšímu, už při prvním rozjetí byla cítit neuvěřitelná tuhost rámu. Ano, tuhost rámu! Ta tuhost, s níž si dělá většina karbonových kol starosti. Partie hlavy a středového složení je u testovaného Ridley silně dimenzována, a tak můžeme konstatovat, že Damocles patří mezi nejtužší karbonová kola na trhu. Pokud jde jezdec ze sedla, je cítit obrovská tuhost přední části, která úzce souvisí s použitím speciální vidlice a ložiska s velkým průměrem. Svůj díl na boční tuhosti má samozřejmě i krátká zadní stavba. Tyto vlastnosti však nejsou vykoupeny ztrátou pohodlí. Spojení profilované lehce prohnuté zadní stavby a karbonové sedlovky poskytuje jezdci nebývalý komfort. Stejně tak v případě přední vidlice je znát precizní zpracování karbonu. Na nerovnostech opravdu pracuje především spodní polovina nohou.

Geometrie je skvěle vyvážená a jezdec si na kolo rychle zvykne. Kolo dobře vede, a přesto se cítí v zatáčkách jako doma. Naštěstí jsme při testu objevili i silnice bez štěrku, jinak bychom si jízdní vlastnosti nemohli vychutnat do sytosti.

Otázkou zůstává volba zapletených kol. My bychom dali určitě přednost ksýriím. Kola Cosmic Carbone jsou sice rychlá, ale díky svému profilu jezdci nenabídnou nízkou váhu. Společně s nižší tuhostí to má negativní vliv na jejich akceleraci. Pokud se ale tato kola rozjedou na větší rychlost, jejich setrvačnost je výborná.

Maximálně spokojeni jsme byli také se sedlem Flite TT. I když je o něco méně pohodlné než jeho konkurent Fi'zi:k Aliante, stále nabízí i při muší váze hodně komfortu. Flite TT nás znovu přesvědčil, že tvar je u sedla mnohem důležitější než množství polstrování.

Za kolik?

Námi testovaný Damocles se vyšplhal na částku 175 000 korun, což je zvýhodněná cena pro Českou republiku. Samotný rámový set zahrnující vidlici a hlavové složení FSA je možné pořídit za necelých pětašedesát tisíc. Značka Ridley dává svým zákazníkům na výběr. Mohou si zvolit jak konkrétní sadu od Campagnola nebo Shimana, tak i zapletená kola a doplňkové komponenty. Jestli přemýšlíte o pořízení nové silnice pro nadcházející sezónu, bude dobré se na kolo podívat osobně. Rám je zpracován takovým způsobem, že se to dá jen těžko popsat. A věřte, bude to láska na první pohled.

Technická specifikace:

Rám: karbon monocoque

Vidlice: celokarbonová 4ZA

Hlavové složení: FSA

Kliky: karbonové FSA 172,5 (39/53)

Přehazovačka: Campagnolo Record

Přesmykač: Campagnolo Record

Řazení: Campagnolo Record – ErgoPower

Brzdy: Campagnolo Record

Zapletená kola: Mavic Cosmic Carbone

Kazeta: Campagnolo Record 10s 12-23

Pedály: Time Impact S

Představec: 4ZA karbon

Řídítka: 4ZA karbon

Sedlovka: RPS karbon

Sedlo: Selle Italia Flite TT

Pláště: Vredestein 23

Váha: 7,9 kg (bez pedálů)

Cena: 175 000 Kč

Cena rámového setu: 64 990 Kč

a Úhel hlavy 73,5°

b Úhel sedlové trubky 73°

C Horní rámová trubka 570 mm

D Délka sedlové trubky 570 mm

E Délka zadní stavby 408 mm

F Rozvor 1005 mm

G Hlava 205 mm

thumb_60x80_hlava.jpg(1937KB)thumb_60x80_klika.jpg(2243KB)thumb_60x80_stavba.jpg(1927KB)thumb_60x80_stred.jpg(2271KB)
datum: 18.03.04 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign