Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Retro

Girvinův představec

girvinNová rubrika Retro se zaměří především na starší vybavení a komponenty, které se nějak výrazněji zapsaly do dějin cyklistiky a které dnes dokáží pamětníka chytit za srdce. Zároveň bude tato rubrika příležitostí pro naše čtenáře, kteří mohou mít doma nějaké cyklistické šperky a rádi by se jimi pochlubili.

Různé formy odpružení v historii MTB jistě budou jedním z nejvděčnějších témat, na úvod jsem proto vybral Girvinův odpružený představec FlexStem. K tomuto dílu mám velice osobní vztah, a to nejen proto, že se mi jej před nějakou dobou podařilo sehnat v úplně novémstavu do mé old-school sbírky, ale především proto, že jsem jej vozil v červené barvě na svém biku v roce 1992.

Tento představec používal Bob Girvin u svých vzadu odpružených kol Pro-Flex na přelomu osmdesátých a devadesátých let, odpružené zadní stavbě tak vpředu sekundovala pevná vidlice a právě představec FlexStem. Obě jednotky k pružení využívaly samozřejmě elastomeru, k přitvrzení mohlo dojít buďto pouhou změnou předpětí, či výměnou elastomeru za tvrdší.

Výhodou byla jednoduchá funkce závislá na jediném čepu, na rozdíl od pozdějšího věčně vyviklaného paralelogramového konkurenta Softride. Stejně tak hmotnost jen něco málo přes půl kilogramu hrála Girvinovu představci do karet. Záporem bylo určité překlápění řídítek směrem dopředu, při propružení, nejvíce patrné na poloze brzdových pák, na to se ovšem dalo celkem rychle zvyknout. Funkční zdvih byl sice minimální, ovšem jezdec byl přece jen ušetřen části rázů od terénu. Při nastavení na vyšší citlivost bylo ovládání kola dost nepříjemné, ale pokud se představec přitáhl více natvrdo, plnil celkem dobře svou funkci, aniž by při řízení kola působil jakkoli rušivě.

Většina modelů kombinovala duralový sloupek a nosník čepu a ocelovou přední část, existovaly ale i kompletně duralové verze. V nabídce byly různé délky představce, s měnící se délkou se ale bohužel měnila také charakteristika pružení. V celoocelovém provedení pak Girvinův představec takřka do puntíku okopírovala česká firma Knob, a to na začátku devadesátých let, což je důkazem toho, že FlexStem skutečně fungoval.

Přestože odpružený představec nakonec znamenal slepou uličku vývoje, v době, kdy byly odpružené vidlice ještě v plenkách, znamenal funkční, jednoduché a poměrně laciné odpružení. A právě proto mu jistě pevně náleží místo v jakési pomyslné síni slávy historie MTB.

(kad)

datum: 05.05.10 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign