deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

řetěz XLC, dobrá volba

V případě řetězů je vždycky otázkou jejich životnost, tedy odolnost vůči opotřebení, kompatibilita s kazetami nejznámějších výrobců a hladký chod řazení mezi pastorky. Shimano a Sram jednoznačně patří mezi nejznámější hráče na tomto poli, nicméně je zde řada dalších výrobců nabízejících buď své vlastní řetězy, případně vyrábějících pro další značky.

Vyzkoušeli jsme řetěz XLC CC-08, jenž pro tuto komponentovou značku vyrábí německý Connex, což je cyklistická odnož firmy Wippermann, vyrábějící nejen cyklistické, ale i průmyslové řetězy od roku 1893. Proto je často značka jmenována jako Connex by Wippermann. Navíc v hierarchii desetirychlostních řetězů stojí tento model u XLC na nejvyšším stupínku, což by samo o sobě mělo být dostatečnou zárukou špičkové kvality, navíc o tom svědčí i cena jen těsně pod tisíc korun.

Řetěz má vnitřní šířku 2,2 a vnější 5,9 mm a proti korozi vysoce odolnou černou povrchovou úpravu plíšků s efektním zlatým provedením čepů i rolniček. Výrobce udává vysokou tvrdost čepů XHB a odolnost čepů proti vylisování na hodnotě vyšší než 2000 N. Každopádně nový řetěz měl 114 článků a na váze ukázal 269 gramů, včetně zlaté rychlospojky. Sice by články mohly mít odlehčení výřezem z boku nebo duté čepy, a celek tak nepatrně nižší hmotnost, ale tady se hrálo spíš na životnost. Na kombinaci většího pastorku a převodníku už je to skoro málo a dva články by se hodily, ale stačilo to. Digitální posuvka pak naměřila hodnotu 132,04 mm, takže trochu méně, než bývá standard, a při montáži na lehce jetou kazetu tak nemusí tenhle řetěz sednout tak dobře jako některé konkurenční řetězy s hodnotou bližší standardu 132,2 mm. Co se týče spojky, funguje naprosto standardně, byť plocha plíšků vypadá větší než u konkurence.

Řetěz nahradil na desítkové kazetě SunRace s rozsahem 11-42 původní Shimano, a jelikož jsme měnili poměrně s předstihem, nebyl problém s usazením na zubech a řetěz nestřílel, ani se nelepil na zuby převodníků. Co se týče projevu řazení, nemáme k němu žádné výtky, a přestože působil stranově o něco méně poddajným dojmem, než je tomu třeba u řetězů Shimano, pohyb mezi pastorky a oběma převodníky byl zcela plynulý a k nerozeznání od shimanovského předchůdce. Opotřebení černého povrchu nebylo proti předpokladům během testování téměř znatelné, takže tady je černá povrchová úprava nejen pro efekt, ale hlavně udrží řetěz takřka imunní vůči korozi. A to i přesto, že kolo mnohokrát dostalo sprchu hadicí a řetěz poznal mazivo až další den. Co se týče „vytahání“ řetězu, první tři stovky kilometrů v kopcovitém terénu s téměř metrákovým jezdcem ukázaly hodnotu 132,28 mm, takže v podstatě hodnota jen těsně nad standardem nové konkurence. Další opotřebení už mělo nepatrně pomalejší náběh a na sedmi stovkách měl řetěz 132,35 mm. Celkový nájezd by tak mohl být 1500 až 2000 kilometrů, než dojde na opotřebení na příslušnou mez. Černo-zlatá kombinace tedy ukázala, že není je pro parádu, ale je hlavně pro ježdění.

(už)

 

 

datum: 11.02.19 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign