katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Reflexe kdykoli a kamkoli, Albedo

Poměrně často zmiňujeme u cyklistického oblečení nebo přileb přítomnost, či naopak absenci reflexních prvků, tak důležitých pro pasivní bezpečnost cyklisty. Koupit si dodatečně reflexní samolepku na přilbu není problém, ale pořídit si nášivku a tu pak pracně našít na membránovou bundu? Nesmysl. Vyzkoušeli jsme ale jedno řešení, které spoléhá na reflexní částice ve spreji, kterým lze ošetřit nejen oblečení a obuv, ale třeba i rám kola nebo celou přilbu.

Švédská firma Albedo 100 totiž nabízí reflexní sprej Reflective Spray Textile, který lze aplikovat na oblečení či obuv a při nasvícení pak odráží světlo stejně jako reflexní materiály. Vyzkoušeli jsme 100ml sprej v ceně tří set korun na větrovku. Aplikace je snadná, stačí důkladně protřepat obsah a nastříkat na materiál. Lze ošetřit celou plochu nebo jen část, případně udělat obrazec (jako v našem případě), ale je nutné počítat s tím, že sprej má určitý rozptyl, takže tečky reflexe pak mohou být rozesety po celé ploše, ne jen na konkrétním místě. Záleží také na intenzitě dávkování, my jsme náš „terč“ nasprejovali ve dvou vrstvách, hezky venku a nechali během pěti minut zaschnout. Sprej je čirý a na materiálu byl vidět obrazec jen částečně, vypadal trochu jako jednou vypraný mastný flek. Při nočním testu jsme zkoušeli nasvícení baterkou, bleskem foťáku a kombinaci světel auta a blesku foťáku. Hodně záleží na velikosti ošetřené plochy, protože materiál neodráží světlo tak jednoznačně jako klasické reflexní prvky, které byly na zádech naší bundy pod nasprejovaným obrazcem. Respektive sprej odráží světlo hodně silně, ale spíš jen pod určitým úhlem, takže se lehce mění intenzita odrazu. Každopádně ale sprej zafungoval a odraz světla byl znát a bylo vidět i menší tečky reflexe rozptýlené po větší ploše zad bundy.

 

 

Déšť ani propocení větrovky neměly na trvanlivost nástřiku vliv a po jednom vyprání v ruce byla zkouška nasvícením opět úspěšná. Sprej drží poměrně spolehlivě a „mastný“ obrazec byl za světla vidět jen pod určitým úhlem. Při nasvícení pak byla odrazná plocha celistvější, nebyla tak znatelná místa s větší nastříkanou vrstvou, jako tomu bylo před vypráním. Nicméně sprej by mělo být dle výrobce možné z oblečení dostat vypráním úplně. Komu by nevyhovoval sprej, může sáhnout po Reflect-On verzi, což je tyčinka s rolovacím uzávěrem, kterým se reflexní materiál na textil nanáší. A kdo by si chtěl dopřát reflexní rám kola, pláště či třeba zábradlí u domu, může použít Reflect Permanent, což je nástřik určený pro kov, beton či dřevo. Švédská firma nabízí dokonce i reflexní sprej pro domácí mazlíčky, takže si lze postříkat celého psa, kočku nebo koně, ale to už je tak trochu mimo náš magazín.

 

(už)

datum: 24.03.20 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign